Glavni

Srčani udar

Zašto je Analgin zabranjen?

Metamizol - to je naziv tvari sadržane u dobro poznatom i popularnom Analginu. 2020. godine proslavit će sto godina i 50 godina od kada se počeo široko koristiti u cijelom svijetu. Istodobno, starosno razdoblje uporabe samo je dodalo kontradikcije ovom lijeku. Poznato je da je Analgin bio zabranjen za upotrebu u nekim zemljama svijeta, da vidimo je li to tako zastrašujuće.

Gdje je u svijetu Analgin zabranjen i zašto?

Dvoumni stav liječnika i farmakologa prema metamizolu može se pokazati primjerom progresivne Švedske, koja ga je prvo zabranila 1974., vratila u ljekarne 1995., a opet zabranila i relativno nedavno je to opet dozvolila. Analgin je zabranjen u SAD-u, Japanu, zapadnoj Europi, ali rasprave o prikladnosti ograničenja ne prestaju tamo, pogotovo posljednjih godina.

Ovakav stav povezan je s nuspojavom Analgina da uzrokuje rijetku, ali vrlo ozbiljnu nuspojavu u obliku krvne bolesti - agranulocitozu. Procjenjuje se da na svakih 300 milijuna ljudi koji uzimaju Analgin jednom mjesečno može nastupiti 50 do 500 smrti. Apsolutno, izgleda fenomenalno, ali statistički to nije tako velik broj, u usporedbi s drugim lijekovima na recept. Da metamizol nije imao sigurnije alternative u obliku ibuprofena i paracetamola (što je također predmet polemike, pogledajte usporedbe u nastavku), njegova upotreba ne bi bila ograničena u gore navedenim zemljama.

U isto vrijeme, ne izračunava se koliko je života Analgin spasio kao antipiretik (posebno u kombinaciji s drugim lijekovima) kad drugi antipiretičari (na primjer, paracetamol) nisu bili u stanju sniziti temperaturu. Ovdje je njegova prednost beskompromisna i kod nas se široko koristi od strane hitnih liječnika.

"Analgin" u injekcijama (500 mg / ml)

S druge strane, u Rusiji je Analgin previše popularan kao anestetik (čini gotovo 80% svih kupljenih lijekova za uklanjanje boli), prvenstveno zbog jeftinosti. Istodobno, za ublažavanje bolova u trbuhu najčešće su dovoljni antispazmodici, koji pokazuju manje nuspojava od metamizola i nisu puno skuplji.

"Analgin" u tabletama (500 mg)

Još jedan argument u korist Analgina su nedavna istraživanja (2014). Među nuspojavama najozbiljnije i najkontroverznije je mijelotoksični učinak, a rizik od agranulocitoze izazvane metamizolom smatran je pretjeranim. Zanimljiva su istraživanja objavljena u travnju 2015., u kojima je učestalost štetnih učinaka Analgina uspoređena s alternativama: aspirin, ibuprofen, paracetamol.

Analgin vs Aspirin

U skupini od 227 bolesnika koji su primali metamizol samo se 20 osoba žalilo na negativne učinke (ne opasne po život) i gotovo isti broj (19) od 149 pacijenata koji su primali aspirin. Odnosno, statistika nije u korist aspirina..

Analgin vs paracetamol

Zabilježeno je 26 štetnih događaja kod 164 pacijenta koji su primali metamizol i 23 u 166 bolesnika koji su primali paracetamol. Nisu zabilježeni ozbiljni štetni događaji. Istina, Analgin je imao još više nuspojava iz kardiovaskularnog sustava - u 13 osoba, u usporedbi s dvoje iz paracetamola. To je zbog hipotenzivnog učinka (snižavanja tlaka) metamizola..

Analgin vs NSAID

1000 mg Analgina imalo je približno isti analgetski učinak kao 600 mg ibuprofena u bolesnika s postoperativnom boli. U studijama 2009. godine, gdje je Analgin uspoređivan s jednim od najmoćnijih NSAID-a - jednom dozom ketorolaka, primijećeno je da je potonji pružio približno isto olakšanje boli. S obzirom na činjenicu da je ketorolak sklon ozbiljnim nuspojavama iz gastrointestinalnog trakta u obliku unutarnjeg krvarenja, to ne govori u prilog.

Od 858 pacijenata koji su primali Analgin, neke nuspojave zabilježene su u 213 (od kojih 9 ozbiljnih). Istodobno, od 1.086 osoba koje su primale nesteroidne anti-HIV lijekove, 295 je prijavilo negativne učinke (od toga 24 su bili ozbiljni). Najčešći neželjeni događaji bili su vrtoglavica i glavobolja - kod 49 osoba (Analgin) u usporedbi sa 87 (NSAID).

nalazi

Mnogi povezuju ograničenja s zavjerom farmaceutskih tvrtki koje promoviraju nove i skuplje lijekove. To se gledište čini previše konspirativnim. Predložene alternative (na primjer, ibuprofen), čak i u razvijenim zemljama, nisu mnogo skuplje. Zašto je onda analgin zabranjen, a mi ga imamo u slobodnoj prodaji? Prvo, pooštrena regulacija i kontrola farmaceutskih proizvoda. U istim je državama nemoguće bez recepta kupiti mnoge lijekove koji se oslobađaju od nas, na primjer, antibiotike. Drugo, lakomisleni odnos samih pacijenata prema lijekovima protiv bolova. Samo u kinu može brutalni junak s kamenim licem žvakati odmah nekoliko tableta protiv bolova bez posljedica. U stvarnom životu prekoračenje jedne doze barem dva puta, samo u rijetkim slučajevima proći će neopaženo jetra ili bubrezi.

Analgin: zašto zabranjen

Analgin

Analgetik se proizvodi u obliku tableta, otopina za intravensku ili intramuskularnu primjenu, kapsule. U jednoj tableti ili u 1 ml otopine prisutno je 500 mg natrijevog metamizola.

Tablete se stavljaju u blistere od 10-20 komada, koji se pakiraju u kartonske kutije. Otopina je u ampulama od 2 ml. Paleta s 10 ampula smještena je u jednu kutiju.

Popularni proizvođači Analgina u Rusiji su Pharmstandard, Grotex Ltd., Obolenskoye fp, Organika. Trošak analgetika varira od 7 do 100 rubalja.

  • Upalna i zarazna groznica
  • Srednja ili blaga bol (neuralgija, kolike, migrene, zubne bolesti, mialgija, menstruacija, postoperativni period).

Analgin je kontraindiciran za upotrebu kod bronhospazma, bubrežne ili jetrene disfunkcije, netolerancije na derivate pirazolona, ​​trudnoće, kod djece do 3 mjeseca. Također, analgetik se ne koristi za crijevne upale, zaobilazni presjek koronarnih arterija, G6PD, krvarenje i čir na probavnom traktu, rinitis, leukopeniju.

Ostale kontraindikacije su hiperkalemija, krvne bolesti, urtikarija, uzrokovana nesteroidnim protivnetnim lijekovima, anemija, hematopoeza, KOPB. Oprez Analgin je propisan za hipotenziju, sindrom odvikavanja, pijelonefritis, somatske bolesti, zatajenje srca, dijabetes. Ishemijska bolest srca, pušenje.

Jednokratna doza tableta za odrasle je 0,5-1 tableta (0,25-0,5 g). Tablete se piju 2-3 puta tijekom dana nakon jela.

Možete piti više od 1 g natrijevog metamizola. Dnevno se može uzimati do 3 g Analgina.

Doziranje za djecu izračunava se ovisno o težini (5-10 mg / kg). Tablete daju djetetu 2-3 puta dnevno.

Analgin otopina se daje u / m ili u. Doziranje - 1-2 ml otopine do 3 puta dnevno. Dnevno se može koristiti do 2 g lijeka.

Doziranje za djecu je 0,1-0,4 ml na 10 kg težine. Dijete mlađe od 1 godine ubrizgava se IM. Liječenje može trajati najviše 3 dana.

Nuspojave Analgina:

  • Bubrežna disfunkcija
  • anafilaksija
  • bronhospazam
  • angioedem
  • agranulocitoza
  • Zastoj srca
  • Kožni osip
  • Smanjena količina bijelih krvnih stanica
  • hipotenzija
  • Oligurija i slične stvari.

Zašto zabranjen

Analgin je 1920. godine slučajno otkrio kemičar iz Njemačke Ludwig Knorr. Znanstvenik je pokušao poboljšati Pyramidon formulu. Tijekom eksperimenta, dobio je rješenje čija je učinkovitost nekoliko puta veća od Aminofenazona.

Ali već 50 godina nakon otkrića Analgina širom svijeta, počela su se pojavljivati ​​alarmantna izvješća da NSAID imaju puno negativnih simptoma. Štoviše, neki su liječnici tvrdili da je 7% pacijenata koji su koristili natrij metamizol umrlo. Stoga je 1980. godine WHO preporučio da svaka država odustane od popularnih nesteroidnih protivvrednih lijekova..

Zašto je Analgin zabranjen širom svijeta, možemo shvatiti proučavanjem rezultata studija koje je proveo nekoliko zemalja. Dakle, znanstvenici iz Španjolske otkrili su da metamizol često izaziva anafilaksiju kod oboljelih od alergije, što ponekad dovodi do iznenadne smrti.

Analgin je bio zabranjen u SAD-u 1977. Razlog je povećana vjerojatnost agranulocitoze, što je smrtonosna bolest krvi..

Specijalisti iz Njemačke otkrili su da je u 94 slučaja kod 94 bolesnika koji su uzimali metamizol zabilježen smrtni ishod u 94 slučaja. U isto vrijeme, 46 ljudi je umrlo upravo od agranulocitoze. Nakon toga, Analginu je zabranjena upotreba u Njemačkoj bez liječničkog recepta..

Negativno iskustvo potvrdili su znanstvenici iz Švedske. U ovoj zemlji droga je zabranjena 1999. godine. 2000. godine Analgin je obustavljen u Singapuru i Irskoj..

Da biste razumjeli zašto je Analgin zabranjen u Europi, trebali biste se upoznati s rezultatima niza studija..

Dakle, stručnjaci iz Italije, SAD-a i Njemačke dokazali su da se kanabinoidni receptori vežu u procesu cijepanja Analgina. Te komponente međusobno djeluju s ciklooksigenazama tipa 1-2..

Kao rezultat toga, imunološka obrana slabi i tijelo lakše hvata infekcije raznih vrsta (groznica, čir, bolesti zglobova, stomatitis). Na pozadini takvih bolesti može se pojaviti kratkoća daha i oticanje grkljana.

Smatra se opasnom komplikacijom takvih stanja - pneumonija, enteropatija (nekrotična), toksični hepatitis. Takve bolesti mogu dovesti do smrti pacijenta..

Kad je postalo jasno zašto je Analgin zabranjen u Europi, svaka osoba koja kupuje NSAID u ruskim ljekarnama trebala bi pomisliti da se ovaj lijek može koristiti samo u izuzetnim slučajevima. A kad se javi bol, bolje je konzultirati se s liječnikom. Doista, danas postoji mnogo sigurnijih NSAID-a koji nemaju manje slab terapeutski učinak..

Zašto je analgin zabranjen širom svijeta

Posljednjih godina sve češće od okružnih liječnika možete čuti kako ne biste trebali davati analgin djeci ili odraslima, jer je to, za cijeli civilizirani svijet, već zabranjeno. Kad je temperatura visoka, ne smijete odmah davati ovaj lijek, terapeut će čak reći i ako pozovete liječnika kod kuće.

Iako nisu svi predstavnici suvremene medicine, naravno, slijede ovaj globalni trend. Kao i uvijek, morate sami riješiti problem i shvatiti što i kako učiniti da biste dobili dobar i prikladan lijek za vrijeme bolesti.

Treba napomenuti da je ranije, čak i u sovjetskim vremenima, analgin bio gotovo uvijek prisutan u ampulama u kući, danas je moguće kupiti tablete. Unatoč činjenici da je Analgin zabranjen u cijelom svijetu, kod nas ga liječnici čak propisuju zbog raznih problema: bolno je gutanje, rezanje zuba, glavobolja ili groznica.

Važno! U medicinskoj terminologiji, lijek Analgin također se naziva "natrij metamizol". Donedavno je u našoj zemlji ovaj analgetik bio izuzetno popularan. Ali u Europi je ovaj lijek odavno zabranjen, a informacije o tome zašto je analgin zabranjen širom svijeta, stižu u naše zemlje, naše medicinske ustanove i liječnike.

Ako čitate znanstvene članke na Internetu, možete pronaći puno zanimljivih stvari o analginu. Na primjer, u Švedskoj je ovaj lijek zabranjen od 1972, u SAD-u je zabranjen još 1977. Ne možete koristiti ovaj lijek u Japanu i Australiji zbog činjenice da postoji rizik od razvoja agranulocitoze tijekom uzimanja ovog lijeka. Ovo stanje karakterizira snažna promjena sastava krvi zbog čega tijelo postaje nebranjeno protiv bakterija i gljivica. Razvoj ove bolesti često dovodi do smrti..

Pažnja na nuspojave dipirona, zašto je zabranjen širom svijeta:
* Potisnuta je funkcija koštane srži.
* Smanjenje broja leukocita i trombocita u krvi, posebno s redovitim i neredovitim unosom.
* Može se razviti ozbiljna alergija.
* Da budem što precizniji i pažljiviji kod bolesti bubrega i jetre, želuca.
* U prisutnosti čira na želucu, analgin je strogo zabranjen.

Zanimljiv! Kao što vidite, postoji puno nuspojava pri uzimanju ovog lijeka. Međutim, valja posebno napomenuti da, ovaj lijek, ima svoje prednosti. Doista ublažava akutnu bol i jeftin je u usporedbi s drugim lijekovima protiv bolova. Možete slobodno kupiti u bilo kojoj ljekarni, a za to nije potreban recept liječnika.

Naravno, svaki lijek ima svoje nuspojave od uzimanja i uskraćivanja
beskorisno je. Ali daleko od svake upute o lijeku će biti crno-bijelo napisano da komplikacije na kraju mogu dovesti do smrti. Nemoguće je pronaći lijek koji je potpuno siguran, čak i u modernom svijetu. S druge strane, analgin je daleko od bezopasnog kao i mnogi moderni, iako pomalo skupi lijekovi..

Također, posebno treba napomenuti da u svakom slučaju analgin ne liječi, već samo malo uklanja glavne manifestacije bolesti. Ali svaka razumna osoba zna da nije vrijedno uklanjanja simptoma, morate aktivno liječiti bolest od prvih minuta kako biste ubrzali oporavak.

Koji će važni nalazi pomoći da se uskladite s pravilnim unosom analgina ili da ga potpuno napustite:
1. Pijte samo kad je hitno potrebno ublažiti bol, sniziti temperaturu. Nikada ne uzimajte ovaj lijek unaprijed.
2. Tablete ublažavaju samo simptom boli, ali uzrok stanja ostaje. Ne budite bezbrižni prema svom zdravlju, svakako idite liječniku i budete liječeni.
* Ne pijte često, puno, nekontrolirano.
* Kada možete koristiti analgin i ne bojati se posljedica, kao što mnogi domaći liječnici kažu: napad migrene je jak, bolni period, od mamurluka, zubobolje, antipiretik (ako se temperatura održava na 40-41 stupanj).

Kada odlučujete li piti ovaj lijek ili ne, koji je zabranjen u cijelom svijetu, ali ne i u vašoj zemlji, svaka ga osoba uzima za sebe. Ovaj materijal pokazuje koliko opasno može biti redovito, loše osmišljeno i nekontrolirano davanje analgina. U svakoj se situaciji preporučuje konzultirati liječnika kako bi se izbjegle neugodne posljedice zbog neznanja ili nepažnje.

Što nas tretiraju: Analgin. Ugasite bol ili porazite bolest

Koja je opasnost od jednog od najpovoljnijih i najpoznatijih lijekova protiv bolova u našoj zemlji, protiv kojih vrsta boli je učinkovita protiv, kako se medicinski istraživači bore s tvrtkama i jedni s drugima, zašto je Švedska prvo zabranila Analgin, zatim dozvolila, a potom opet zabranila, pročitajte u materijalu Indicator.Ru iz rubrike "Kako se ponašamo".

Lijekovi namijenjeni borbi protiv boli, vrućice i upale neki su od najtraženijih lijekova na farmaceutskom tržištu. Oni se nalaze u bilo kojem ormariću s lijekovima i često se izdaju bez recepta u Rusiji, ali u stvarnosti mnogi od njih mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, pogotovo ako prvo ne odvažite sve prednosti i nedostatke takvog liječenja i zanemarite čimbenike rizika.

Glavni akter trenutnog izdanja rubrike "Kako se liječimo" je Analgin, svima nama prijatelj - jeftin i pristupačan lijek protiv bolova i antipiretika. Možda se iznenadite, ali zabranjena je prodaja u zapadnoj Europi i Sjedinjenim Državama, kao i u nekoliko drugih zemalja..

Od čega, od čega

Djelatna tvar Analgina naziva se metamizol. Prvi put ga je sintetizirao 1920. godine Ludwig Knorr, također poznat po tome što je otkrio i proučavao nekoliko nesteroidnih protuupalnih lijekova, poput antipirina; Također su ga zanimala svojstva morfija i kodeina. Početkom 20. stoljeća nije bilo toliko pravila i složenih postupaka za odobravanje lijeka kao sada, pa je lijek počeo proizvoditi tek dvije godine nakon njegovog otkrića. Na zapadu je lijek na bazi metamizola, nazvan Dipiron.

Molekul metamizola. Žuti atomi su sumpor, sivi ugljik, crveni su kisik, plavi su dušik, a bijeli su vodik

Znanstvenici nisu u potpunosti utvrdili točan mehanizam ove molekule, ali, pretpostavlja se, metamizol blokira sintezu prostaglandina u mozgu i leđnoj moždini. Srčana priča da se uzroci boli i upale kriju upravo u njihovom nepravilnom ponašanju nakon susreta sa sestrama ciklooksigenazom, već smo ispričali u članku o Nurofenu. Međutim, metamizol nije toliko marljiv kao naši prethodni junaci: on ne ide lično ugušiti ustanak nesretnih prostaglandina, već šalje njegove derivate. Također nije primijećen u vezama s kanabinoidnim receptorima prvog tipa koji se nalaze u stanicama središnjeg sustava, a koji se koriste za punjenje tvari iz konoplje, kao i paracetamol. Iako najvjerojatnije ima neki utjecaj na ovaj sustav. Drugi autori, naprotiv, tvrde da, iako sam Analgin nije radio tamo, njegovi podređeni metaboliti mogu dobro djelovati na kanabinoidne receptore prvog tipa prema njegovom „savjetu“..

Cochrane suradnja posvetila je pregled našem junaku, koji je ispitao srednje i kvalitetne studije procjenjujući sposobnost metamizola da pomogne u postoperativnoj akutnoj boli. Unatoč zbrci, pregled potvrđuje: ovaj lijek zaista djeluje.

U usporedbi s placebom, koji je pomogao samo 30% pacijenata, jednokratna doza metamizola od 500 mg poboljšala je stanje kod 70% sudionika u studiji. Međutim, autori su imali dvojbe u usporedbi aktivne tvari Analgin s drugim lijekovima protiv bolova: rezultati su bili previše pomiješani, a uzorci bolesnika mali.

Dokazan je i učinak Dipirona (Analgin) protiv akutnih napada boli (na primjer, nakon uklanjanja zuba mudrosti) i bubrežnih kolika. U potonjem slučaju, znanstvenici su također dokazali da intravenske injekcije pomažu bolje nego intramuskularne.

Nuspojave

Analgin može biti opasan iz potpuno drugačije perspektive: naši granulociti, jedna od vrsta bijelih krvnih zrnaca, to ne vole. S njima je povezana nuspojava dugotrajne primjene lijeka - agranulocitoza, to jest pad razine granulocita na 5% ili čak niže.

Granulociti su zrnati leukociti, bijela krvna zrnca koja su karakterizirana jasno vidljivim jezgrom i velikim granulama iznutra. U svakom kubnom milimetru naše krvi možete pronaći oko 2-6 tisuća tih stanica. Njihov je cilj borba protiv infekcija, odnosno imunološka obrana granica našeg tijela. Agranulocitoza može biti povezana s djelovanjem Analgina na kanabinoidne receptore drugog tipa.

Za ovu misao postoje znanstveni dokazi. Znanstvenici iz Njemačke, SAD-a i Italije dokazuju da su tvari nastale kao rezultat razgradnje metamizola sposobne vezati oba kanabinoidna receptora. Oni također dokazuju da te tvari reagiraju s ciklooksigenazama prvog i drugog tipa in vitro i u živom tkivu..

Kad se redovi imunih branitelja toliko redukuju, tijelo postaje ranjivo na mnoge bakterijske i gljivične infekcije. Stomatitis, ulkusi sluznice, groznica, grlobolja i zglobovi su prve neugodne manifestacije ovog stanja. Zbog njega se mogu razviti edem grkljana i čak gušenje. Takav skup kliničkih znakova može zbuniti liječnika, stoga nije uvijek moguće točno utvrditi uzrok tih manifestacija..

Uz komplikacije nastaje atipični oblik upale pluća, koji je teško dijagnosticirati zbog nedostatka kašlja i ispljuvka, nekrotične enteropatije (oštećenja crijevne stijenke, bolova i natečenosti u trbuhu, labave stolice), što može dovesti do smrti pacijenta ako bakterije iz njegovog crijeva uđu u krvotok, Također, s teškom agranulocitozom, može se razviti toksični hepatitis - ozbiljno oštećenje jetrenog tkiva.

Istina, znanstvenici i dalje raspravljaju o tome koliko često uzimanje Analgina dovodi do ove bolesti..

Prvi članci o štetnosti Analgina počeli su se pojavljivati ​​u kasnim 1960-ima, a jedan od njih izazvao je pomutnju kod stranih liječnika: prema ovom članku, 0,79% pacijenata koji su uzimali Dipiron dobivali su osim agranulocitoze, a treći od umrli su bolesnici od agranulocitoze.

Nakon toga, Analgin-Dipiron je zabranjen u Velikoj Britaniji. Primjer Ujedinjenog Kraljevstva slijedile su druge zemlje u kojima su lijekovi na bazi metamizola nestali iz ljekarni u sedamdesetima. U isto vrijeme, isti su lijekovi lako i slobodno prodavani u istočnoj Europi i Latinskoj Americi, smatrajući ih sigurnim analgeticima. Stoga se Europljani nisu smirili i nastavili su tražiti dokaze koji bi potvrdili umiješanost metamizola u pojavu agranulocitoze ili opravdali lijek.

Provedeno je međunarodno istraživanje u kojem su sudjelovali predstavnici sedam europskih gradova i Jeruzalema, ali opsežne pretrage koje su trajale šest godina dovele su do prilično skromne brojke: 1 slučaj na 1,1 milijuna pacijenata tjedno. Izgleda kao izvrstan alibi, ako ne uzmete u obzir da je u bolnici uključivao samo bolesnike, a pod nadzorom su bili pacijenti s agranulocitozom, od kojih su saznali da li su pili metamizol. Štoviše, slučaj - pokazatelj koji koriste znanstvenici - prilično je neobičan. Ako ponovno izračunate iste podatke za godinu dana, brojka će biti potpuno drugačija - 20.000.

Kolege iz Latinske Amerike vidjeli su dosta pristranosti u ovim studijama: prema njihovom mišljenju, procjene rizika prilikom upotrebe lijeka vrlo su visoke. Dakle, liječnici iz São Paula nisu otkrili posebnu opasnost u korištenju ovog lijeka i naveli su da, naravno, povećava rizik od razvoja agranulocitoze, ali toliko slabo da se to može zanemariti bez ostavljanja ljudi bez pristupačnog lijeka.

Proveli su još jedno istraživanje, uključujući Meksiko i Argentinu, ali rezultati su bili isti. Istina, autorica ruske recenzije, Marija Avksentieva, napominje da je ovu studiju financirala korporacija koja je apsorbirala proizvođače metamizola. U obje studije, rizik od agranulocitoze iznosio je oko polovice osobe na milijun godišnje.

Šveđani su također zabranili drogu. Nakon opsežnog europskog projekta, ponovo su ga vratili u ljekarne, ali ne samo tako, već u svrhu proučavanja. Indikacije su postale uže: samo za kratkotrajnu primjenu kod bubrežne i jetrene kolike i akutne boli nakon operacije, a tada su liječnici počeli registrirati nuspojave. Tada su rezultati uvjerili švedske liječnike da postoji opasnost, a 1999. lijek je opet zabranjen.

Nizozemci su proučavali učinke lijekova na agranulocitozu već 20 godina, za koje je metamizol također bio opasan, iako u malom broju slučajeva..

Metamizole je zauzeo četvrto mjesto u pregledu liječnika iz Barcelone na popisu lijekova koji povećavaju rizik od agranulocitoze, a iz nekog razloga nitko neće zabraniti pobjednike s ovog "postolja". Usput, vodeći na popisu je metimazol, koji se koristi za ispravljanje prekomjerno aktivne štitne žlijezde (to je važno kako ne bi brkali naziv).

Posljednjih godina pojavilo se još nekoliko članaka na ovu temu. Autori drugog sustavnog pregleda, ispitujući 22 članka o nuspojavama metamizola, također su potvrdili da je rizik od agranulocitoze povećan, međutim, njegova razina uvelike varira od jedne do druge studije. U drugoj opsežnoj studiji pojedinačne primjene metamizola protiv postoperativne boli, znanstvenici su procijenili nuspojave ovog lijeka u skupini od 1177 djece mlađe od šest godina. Lijek se primjenjivao jednom i intravenski, a kod pacijenata nisu pronađeni znakovi agranulocitoze. Isti podaci za odrasle potvrđeni su pregledom koji je ocjenjivao podatke iz 79 studija.

Uzimajući u obzir 77 izvještaja iz Švicarske i 1.417 međunarodnih, Svjetska zdravstvena organizacija također je sažeto: prema zaključcima svojih stručnjaka, rizik je 0,46-1,63 na milijun osoba-dana korištenja.

Stoga se većina rezultata svodi na činjenicu da dulje vrijeme ne biste trebali koristiti lijekove na bazi metamizola, iako, prema nekim izvješćima, jedna doza može biti relativno sigurna. Bilo kako bilo, imigranti iz Latinske Amerike u SAD i dalje nastavljaju ilegalno uzimati metamizole, zaklinjući se na lokalno zakonodavstvo, a neki znanstvenici sugeriraju da lijek ima jači učinak na haplogrupe uobičajene u Europi, pa Latinosi i Azijci dobivaju mnogo manje.

Indicator.Ru preporučuje: možete se prijaviti, ali ne dulje vrijeme

Podaci istraživanja ukazuju na relativnu opasnost lijeka s dugotrajnom uporabom, iako se svi znanstvenici ne slažu s tim stanovištem. Štoviše, u mnogim razvijenim zemljama lijek se ili povlači iz prometa ili se prodaje strogo prema receptu, ali u drugim se slobodno prodaje, kao u Rusiji. Što učiniti? Iz sigurnosnih razloga, bolje je poslušati upozorenja i ako pijete Analgin, onda s akutnim napadima boli, ali ne i dugotrajnim, kroničnim. Također se možete odlučiti u njegovu korist ako druge tablete protiv bolova ne pomažu ili se ne uklapaju, ali također se ne uključuju u ovaj lijek i ne uzimaju ga više od nekoliko dana zaredom.

Stalna upotreba analgetika može biti opasna: neki, poput mnogih nesteroidnih protuupalnih lijekova, povećavaju rizik od srčanog udara i krvarenja iz probavnog sustava, drugi, poput Analgina, mogu kritično sniziti razinu imunoloških stanica, vrstu bijelih krvnih stanica u krvi. A ako se to dogodi, postat ćete bespomoćni od niza ozbiljnih bolesti, koje na kraju ove epope mogu dovesti do upale pluća, hepatitisa i smrti..

Ali uvijek zapamtite da utapanje boli ne znači i pobjeđivanje same bolesti. Stoga je bolje pokušati otkriti uzrok problema i otkloniti ga ako bol potraje nakon nekoliko dana, nego uzimati analgetike tjednima, slijepim očima moguću prijetnju vašem zdravlju, ne samo od sebe, već i od činjenice da zaboravite na "liječenje" simptoma sama bolest.

A ako još uvijek pijete Analgin, pažljivo osluškujte svoje zdravlje: čak i jaki stomatitis i groznica mogu biti alarmantan znak, nakon čega je bolje otići liječniku i zatražiti test krvi, tako da vam ta ista bijela krvna zrnca računaju.

Naše se preporuke ne mogu izjednačiti s imenovanjem liječnika. Prije nego što počnete uzimati ovaj ili onaj lijek, svakako se posavjetujte sa stručnjakom.

Droge ubojice 26. Analgin: slavni kraj svijeta i ponovno rođenje u Rusiji

Uništavanje genskog bazena

Nastavljamo govoriti o ubojitim drogama na ruskom tržištu. Danas ćemo razgovarati o lijeku širokog raspona upotrebe koji je dostupan u gotovo svakoj kući. Ethodipyron, koji je ruskim stanovnicima poznat kao analgin, najpopularniji je antipiretski, analgetski, protuupalni lijek.

Povijest Dipirona: slavni kraj svijeta i preporod u Rusiji

Naš uobičajeni, poznati, poput kućnih papuča, dobro poznati analgin u svijetu praktički je nepoznat. Ali nije uvijek bilo tako. U jednom trenutku medicinskoj zajednici trebalo je više od deset godina da u potpunosti iskoriste ili stave veoma ozbiljna ograničenja na ovaj smrtonosni lijek. Prije trideset godina znanost je otkrila da uzimanje dipiron-analgina može izazvati agranulocitozu (gubitak velikog broja bijelih krvnih zrnaca uslijed oštećenja koštane srži), kao i anafilaktički šok (teška alergijska reakcija) sa smrtnim ishodom.

Prva zemlja u kojoj su liječnici uspjeli podignuti uzbunu bile su Sjedinjene Države. 1973. Američko medicinsko udruženje objavilo je izvješće u kojem se navodi da "uporaba dipirona kao analgetika općeg djelovanja, artritisa ili standardnog antipiretika ne može biti opravdana". 1977. godine ovaj se lijek povukao s tržišta..

Zatim je došao red na Europu. Njemački liječnici su 1986. godine podigli statistiku, analizirali podatke o smrtnosti i identificirali 94 smrtne slučajeve nakon uzimanja lijekova koji sadrže dipiron od međunarodne korporacije Hoechst sa sjedištem u Njemačkoj. Agranulocitoza je bila uzrok smrti u 46 slučajeva, a anafilaktički šok u 39 slučajeva. Vladine vlasti odmah su zabranile slobodnu prodaju svih lijekova s ​​dipironom, uvele lijekove na recept i ograničile uporabu jake boli kao rezultat operacije, ozljede ili otekline. Zaplijenjeni su svi pripravci dipirona, a prodaja kombiniranih lijekova (Baralgan, Baralgin i drugi) privremeno je obustavljena do sudske odluke. Početkom 1987. korporacija Hoechst, odlučivši da se ne svađa s vlastima zemlje u kojoj se nalazi sjedište, "dobrovoljno" je oduzela svu svoju baralginu s njemačkog tržišta.

Do tog trenutka korporacija koja je stvorila Dipiron 1922. godine bila je najveći svjetski proizvođač ovog lijeka. Samo u Bugarskoj 1987. godine dva lijeka s dipyronom novalginom i baralginom donijeli su korporaciji Hoechst više od 190 milijuna dolara dobiti, što je iznosilo više od 5% njene globalne prodaje lijekova. Ista dva lijeka bili su Hoechstovi najprodavaniji u Pakistanu. Baralgin je bio šesti najprodavaniji lijek u Indiji, koji je činio više od trećine Hoechstove ukupne prodaje na Filipinima, Anovalgin je bio najpoznatiji i najčešće korišteni analgetik u Boliviji. Pored toga, brojne tvrtke proizvodile su dipiron po licenci tvrtke Hoechst; samo u Južnoj Koreji 33 tvrtke nudile su 42 markirana analoga lijeka, a u Jugoslaviidipironu, ako se dodaju svi analozi, to je bio drugi lijek u smislu količine upotrebe... Jasno je da korporacija nije htjela gubiti takve profite. Korporativni tajkuni odlučuju financirati međunarodni istraživački program - takozvanu studiju u Bostonu.

1978. godine započeo je program epidemiologije lijekova sa Sveučilišta u Bostonu. Sveučilište je postavilo cilj prikupiti sve podatke o pacijentima s agranulocitozom i aplastičnom anemijom koji su s tim uvjetima primljeni u bolnicu u sedam gradova s ​​ukupno 22,3 milijuna stanovnika: Barceloni, Ulmu, zapadnom Berlinu, Milanu, Budimpešti, Sofiji i Stockholmu i također u Izraelu, Brazilu i Indoneziji. Nakon financijskih injekcija Hoechsta, rezultati međunarodne studije pokazali su se potpuno apsurdnim, a pitanje povezanosti smrtonosne bolesti koštane srži s dipironom samo je zbunjeno. U Barceloni i dva njemačka grada, u kojima su istraživači započeli s radom bez financiranja korporacije, dobijeni su šokantni rezultati: rizik od agranulocitoze prilikom uporabe dipirona bio je 23,7 puta veći nego bez upotrebe ovog lijeka. Ali u Izraelu i Budimpešti, smrtonosna nuspojava lijeka pokazala se beznačajnom - 1,1 slučaj na milijun korisnika tjedno. U Brazilu i Indoneziji istraživanje je jednostavno frustrirano. Kao rezultat toga, korporacija Hoechst objavila je cijelom svijetu da je rizik od pirogene agronulocitoze uzrokovane jednogodišnjim pironom utvrđen kao "izuzetno nizak", te da je "glavno pitanje s dipironom sada uklonjeno". Hans-Gunther Grigolight, direktor marketinga za Hoechst, objavio je da "s obzirom na poboljšanu situaciju dipirona s rizikom / koristi, nema potrebe mijenjati pravni status dipirona u veća ograničenja".

Američka medicinska zajednica, koja je pokrenula studiju, opisala je ovu interpretaciju kao "zabludu" i izdala izjavu u kojoj je izričito rečeno da se, s obzirom na stvarnu upotrebu ovog lijeka, godišnje krivnjom korporacije dogodi preko 7000 smrti. Nisam vjerovao tajkunima i

njemačko regulatorno tijelo za lijekove BGA također je procijenilo da je Hoechstovo tumačenje bostonske studije neprihvatljivo. Na ročištu održanom u rujnu 1986. njemački dužnosnici razbili su "dijelove" tajkuna na dijelove. Ograničenja su zadržana, a do 1990. godine dipiron je potpuno nestao s njemačkog tržišta.

Nakon toga, proces iskorjenjivanja dipyrona postao je nepovratan. Vrhovni dužnosnici Hoechsta doslovno su žurili po svijetu, držali su predavanja u medicinskim ustanovama i sveučilištima u najudaljenijim i najegzotičnijim zemljama, jer su mogli iskriviti činjenice, objašnjavajući svoju verziju bostonske studije, ali bilo je prekasno. Nakon Sjedinjenih Država, Britanije i Njemačke, Dipiron su zabranili vladine agencije u Australiji, Norveškoj, Kanadi, Švedskoj, Danskoj, Grčkoj, Irskoj, Izraelu, Italiji, Japanu, Bangladešu, Egiptu, Fidžiju, Maleziji, Novom Zelandu, Filipinima, Saudijskoj Arabiji, Singapuru, Venezueli, Pakistan... Bliži se jedan od najimpresivnijih sudara u povijesti farmaceutskih proizvoda. Ali ovdje je, srećom za korporaciju Hoechst i njene partnere, propala Unija, a svi megatoni dipirona odbačeni od strane država pet kontinenata izlivene su u Rusiju.

Danas je dipiron dipiron zastupljen u našim ljekarnama, medicinskim i obrazovnim ustanovama, priručnicima za prvu pomoć po više od trideset „dvostrukih“ (imenovat ćemo novaldin, salpirin, baralgin M, nebagin, spazdolzin, ronalgin...). Arsenal kombiniranih lijekova s ​​dipironom u sastavu je još opsežniji (najpopularniji su pentalgin, andipal, baralgin, novalgin, nebalgan, anapirin, benalgin, tempalgin...). Osim toga, brojni ruski proizvođači nastavljaju proizvoditi jeftini domaći analgin iz sovjetske ere, jer je cijela povijest dipirona prolazila pažnjom liječnika, javnosti i građana Sovjetskog Saveza angažiranih na "perestrojki". I u moderno doba ruski su dužnosnici, zauzeti džepovima za punjenje, pokušali u potpunosti sakriti od stanovništva podatke o ovom globalnom skandalu. Što je uspjelo.

Trenutno je puna verzija posta "Lijekovi ubojice"

Ispričavam se zbog neugodnosti i mogućih prekinutih veza, ovaj je post više puta izbrisan ili učinjen nedostupnim. Nadam se da su se informacije već dovoljno proširile na internetu, i sada su ta "čuda" završena.

Zdravlje, dobrobiti i sretno svima koji čitaju ovaj materijal i onima koji su vam dragi!

Zašto je Analgin zabranjen?

Metamizol - to je naziv tvari sadržane u dobro poznatom i popularnom Analginu. 2020. godine proslavit će sto godina i 50 godina od kada se počeo široko koristiti u cijelom svijetu. Istodobno, starosno razdoblje uporabe samo je dodalo kontradikcije ovom lijeku. Poznato je da je Analgin bio zabranjen za upotrebu u nekim zemljama svijeta, da vidimo je li to tako zastrašujuće.

Gdje je u svijetu Analgin zabranjen i zašto?

Dvoumni stav liječnika i farmakologa prema metamizolu može se pokazati primjerom progresivne Švedske, koja ga je prvo zabranila 1974., vratila u ljekarne 1995., a opet zabranila i relativno nedavno je to opet dozvolila. Analgin je zabranjen u SAD-u, Japanu, zapadnoj Europi, ali rasprave o prikladnosti ograničenja ne prestaju tamo, pogotovo posljednjih godina.

Ovakav stav povezan je s nuspojavom Analgina da uzrokuje rijetku, ali vrlo ozbiljnu nuspojavu u obliku krvne bolesti - agranulocitozu. Procjenjuje se da na svakih 300 milijuna ljudi koji uzimaju Analgin jednom mjesečno može nastupiti 50 do 500 smrti. Apsolutno, izgleda fenomenalno, ali statistički to nije tako velik broj, u usporedbi s drugim lijekovima na recept. Da metamizol nije imao sigurnije alternative u obliku ibuprofena i paracetamola (što je također predmet polemike, pogledajte usporedbe u nastavku), njegova upotreba ne bi bila ograničena u gore navedenim zemljama.

U isto vrijeme, ne izračunava se koliko je života Analgin spasio kao antipiretik (posebno u kombinaciji s drugim lijekovima) kad drugi antipiretičari (na primjer, paracetamol) nisu bili u stanju sniziti temperaturu. Ovdje je njegova prednost beskompromisna i kod nas se široko koristi od strane hitnih liječnika.

"Analgin" u injekcijama (500 mg / ml)

S druge strane, u Rusiji je Analgin previše popularan kao anestetik (čini gotovo 80% svih kupljenih lijekova za uklanjanje boli), prvenstveno zbog jeftinosti. Istodobno, za ublažavanje bolova u trbuhu najčešće su dovoljni antispazmodici, koji pokazuju manje nuspojava od metamizola i nisu puno skuplji.

"Analgin" u tabletama (500 mg)

Još jedan argument u korist Analgina su nedavna istraživanja (2014). Među nuspojavama najozbiljnije i najkontroverznije je mijelotoksični učinak, a rizik od agranulocitoze izazvane metamizolom smatran je pretjeranim. Zanimljiva su istraživanja objavljena u travnju 2015., u kojima je učestalost štetnih učinaka Analgina uspoređena s alternativama: aspirin, ibuprofen, paracetamol.

Analgin vs Aspirin

U skupini od 227 bolesnika koji su primali metamizol samo se 20 osoba žalilo na negativne učinke (ne opasne po život) i gotovo isti broj (19) od 149 pacijenata koji su primali aspirin. Odnosno, statistika nije u korist aspirina..

Analgin vs paracetamol

Zabilježeno je 26 štetnih događaja kod 164 pacijenta koji su primali metamizol i 23 u 166 bolesnika koji su primali paracetamol. Nisu zabilježeni ozbiljni štetni događaji. Istina, Analgin je imao još više nuspojava iz kardiovaskularnog sustava - u 13 osoba, u usporedbi s dvoje iz paracetamola. To je zbog hipotenzivnog učinka (snižavanja tlaka) metamizola..

Analgin vs NSAID

1000 mg Analgina imalo je približno isti analgetski učinak kao 600 mg ibuprofena u bolesnika s postoperativnom boli. U studijama 2009. godine, gdje je Analgin uspoređivan s jednim od najmoćnijih NSAID-a - jednom dozom ketorolaka, primijećeno je da je potonji pružio približno isto olakšanje boli. S obzirom na činjenicu da je ketorolak sklon ozbiljnim nuspojavama iz gastrointestinalnog trakta u obliku unutarnjeg krvarenja, to ne govori u prilog.

Od 858 pacijenata koji su primali Analgin, neke nuspojave zabilježene su u 213 (od kojih 9 ozbiljnih). Istodobno, od 1.086 osoba koje su primale nesteroidne anti-HIV lijekove, 295 je prijavilo negativne učinke (od toga 24 su bili ozbiljni). Najčešći neželjeni događaji bili su vrtoglavica i glavobolja - kod 49 osoba (Analgin) u usporedbi sa 87 (NSAID).

nalazi

Mnogi povezuju ograničenja s zavjerom farmaceutskih tvrtki koje promoviraju nove i skuplje lijekove. To se gledište čini previše konspirativnim. Predložene alternative (na primjer, ibuprofen), čak i u razvijenim zemljama, nisu mnogo skuplje. Zašto je onda analgin zabranjen, a mi ga imamo u slobodnoj prodaji? Prvo, pooštrena regulacija i kontrola farmaceutskih proizvoda. U istim je državama nemoguće bez recepta kupiti mnoge lijekove koji se oslobađaju od nas, na primjer, antibiotike. Drugo, lakomisleni odnos samih pacijenata prema lijekovima protiv bolova. Samo u kinu može brutalni junak s kamenim licem žvakati odmah nekoliko tableta protiv bolova bez posljedica. U stvarnom životu prekoračenje jedne doze barem dva puta, samo u rijetkim slučajevima proći će neopaženo jetra ili bubrezi.

Lijekovi kojih nema na zapadu Tekst znanstvenog članka iz specijalnosti "Veterinarske znanosti"

Slične teme znanstvenih radova o veterinarstvu, autor znanstvenog rada -

Tekst znanstvenog rada na temu "Lijekovi kojih nema na zapadu"

OVO JE KORISNO ZNATI

Lijekovi kojih nema na Zapadu

Napomena urednika: Ovaj materijal napisan je za najširu publiku. Međutim, činilo nam se da bi takva publikacija mogla zanimati profesionalnu medicinsku publiku. Dakle, "za sjeme": iz rasprave može izaći zanimljiva rasprava.

Citramon, analgin, validol - osobi rođenoj i odrasloj u SSSR-u ili ZND-u, nema potrebe objašnjavati o kojim se lijekovima radi i za što se koriste. Znatne rezerve ovih sredstava mogu se naći u bilo kojoj kućnoj ljekarni, a rijetki putnik koji putuje u inozemstvo neće ih uzeti sa sobom, "samo u slučaju požara". Što je, općenito, opravdano, jer ni u jednoj europskoj ljekarni ne može se naći ni citramoni, ni dipiron, ni slatkokrvni validoli. I ne radi se o razlici u popisima recepata i OTC-a, već o mnogim lijekovima za koje smo znali od djetinjstva, za koje naši zapadni kolege nikada nisu čuli, a neki od tih lijekova se već duže vrijeme ne koriste u zapadnoj medicini iz različitih razloga - od dokazane štete do nedokazane učinkovitosti. Pa, zavirite u kućni lijek?

Analgin. Analgetik i antipiretik (antipiretik).

Zašto se ne prodaje u Europi? Zbog toga što je u mnogim zemljama ukinuta i zabranjena zbog sposobnosti da uzrokuje agranulocitozu, odnosno drastično smanji broj imunoloških stanica određene vrste - granulocitni makrofagi. Budući da su normalni predstavnici ove skupine neutrofili, oni su prvi koji učinkovito i masovno napadaju bakterije koje ulaze u tijelo. Pad razine neutrofila obiluje velikim problemima poput brojnih teških infekcija do sepse, a smrtnost u takvim uvjetima može doseći sedam posto. Vjerojatnost razvoja agranulocitoze kad se uzima analgin je mala - oko dva posto, ali zašto riskirati čak i ove postotke ako je tržište analgetika i antipiretika sada preplavljeno drugim, učinkovitijim i sigurnijim sredstvima?

Što umjesto toga? Aspirin, paracetamol, ibuprofen u različitim varijacijama, ostali nesteroidni protuupalni lijekovi.

Arbidol Pretpostavlja se - antivirusni i imunomodulirajući lijek. Izum sovjetske farmaceutske industrije koji je nedavno postao povod za ozbiljnu raspravu, koji se ponekad pretvara u ružne skandale. U literaturi na ruskom jeziku preporučuje se za liječenje virusnih bolesti i prevenciju prehlade. Proizvodi se u Rusiji i Kini, tamo se distribuira, a bilo je i nekoliko neinformativnih testova. Svjetska zdravstvena organizacija odbila je prepoznati Arbidol kao učinkovit antivirusni lijek.

Zašto se ne prodaje u Europi? Da, sve je isto - učinkovitost ovog lijeka nije dokazana.

Što umjesto toga? Zapravo se liječnicima savjetuje da se cijepe protiv gripe i uzimaju imunomodulatore koji se prenose biljkama kao profilaksu. Ali ako doista želite biti liječeni antivirusnim lijekom protiv gripe, tada u ljekarnama možete kupiti Tamiflu (oseltamivir), čija je učinkovitost potvrđena opsežnim kliničkim studijama. U nekim europskim zemljama ovaj je lijek dostupan samo na recept..

Valocordin i Corvalol. Sedativni (sedativni) lijekovi. Omiljene kapi iz palpitacija, blage neuroze, napadaja straha, tjeskobe i nesanice, nastalih uslijed naglog stresa. Oni mogu uzrokovati pospanost, smiriti anksiozni središnji živčani sustav, proširiti krvne žile, smiriti otkucaje srca i nježno i lagano smanjiti tlak. Kategorički ne bi trebali biti lijekovi redovite uporabe, ali su prilično učinkoviti u situacijama jakog stresa i nuspojava koje ga uzrokuje. Oba su pripravka vrlo slična sastava i sadrže prilično moćne sedative fenobarbital i derivate a-bromisovalerijanske kiseline plus ulje paprene metvice i hmelja. Valocordin je patentiran u Njemačkoj prije Drugog svjetskog rata, a potom je proizveden u Njemačkoj demokratskoj republici, a sovjetski ljekarnici su ga kopirali pod imenom Corvalol. Glavno tržište za Corvalol i Valocardin su zemlje ZND.

Zašto se ne prodaje u Europi? Zato što nijedan od ovih lijekova nije uključen na popis lijekova koji je certificirana od strane Europske medicinske agencije. A u nekim se zemljama uopće ne mogu uvoziti zbog fenobarbitala koji su uključeni u njihov sastav.

Što umjesto toga? Europsko tržište ODA sedativa je izuzetno malo i zastupljeno je uglavnom biljnim tvarima i ekstraktima iz njih. Glog, valerijana, imeta, medunica imaju hipotenzivne i sedativne učinke. Ali, naravno, za razliku od valocordina i korvalola, nijedan biljni čaj ne može poslužiti kao sredstvo za brzo ublažavanje tahikardije izazvane stresom, napada panike ili nesanice, osim kao placebo.

Validol. Omiljeni lijek svih živaca i onih koji su u stresnoj situaciji. Ima vazodilatator i blagi sedativni učinak. Značajka - podjezična (pod jezikom) primjena i brzina učinka (u roku od pet do sedam minuta). Još jedna značajka - zbog prisutnosti mentola, lijek ublažava glavobolju uzrokovanu uzimanjem nitroglicerina.

Zašto se ne prodaje u Europi? Validol nije dokazano učinkovit; lijek nije certificiran za europsko farmakološko tržište.

Što umjesto toga? Da, u stvari, ništa: sjednite, smirite se, dišite duboko i polako.

Oksolinska mast. "Oxolinka" je u bivšem SSSR-u već dugo poznata kao sredstvo za liječenje i prevenciju gripe. Primjena oksolinske masti na nosnu sluznicu navodno smanjuje sposobnost virusa da se vežu na staničnu stijenku i prodiru u stanicu..

Zašto se ne prodaje u Europi? Učinkovitost nije dokazana, nema certifikata i nitko ga nije pokušao dobiti.

Što umjesto toga? Ništa novo: cijepljenje protiv gripe, uporaba imunomodulatora s dokazanom učinkovitošću, vitamin C.

Citramon Analgetik. Citramon je naziv mješavine nekoliko aktivnih sastojaka, čiji je sastav pretrpio velike promjene tijekom nekoliko desetljeća. Trenutno je recept za pravi citramon jednako izgubljen i neukadljiv kao i recept za „istog liječnika-kobasice“ ili pravi apsint. Prva verzija citramona uključivala je analgetik, koji je odavno ukinuo zbog nuspojava povezanih s bubrezima, kao i kavu, kakao, acetilsalicilnu i limunsku kiselinu. Sada je to samo mješavina aspirina, paracetamola i kofeina. Ovaj posljednji, usput, čini citramone malo učinkovitijim kod nekih vrsta migrene..

Zašto se ne prodaje u Europi? Budući da je u Europi takav lijek nepoznat i nije certificiran, cjelokupna proizvodnja citramona usmjerena je na domaće tržište zemalja ZND-a.

Što umjesto toga? Migrenol (mješavina kofeina i paracetamola), nesteroidni protuupalni i analgetski lijekovi poput ibuprofena.

Ovo je kratki popis uobičajenih droga koje putnik vjerojatno neće dobiti u inozemstvu. Naravno, još uvijek postoje suptilnosti s činjenicom da se mnogi lijekovi koji su u CIS-u slobodno dostupni na zapadu izdaju samo na recept (na primjer, isti No-Shpa, antibiotici, kontracepcijski lijekovi), ali to je potpuno drugačija priča.

Tablete Analgin: upute, recenzije, analozi

Analgin je lijek iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID), koji ima izražen antipiretik (antipiretik) i analgetski učinak. Stoga se Analgin koristi kao anestetik ili antipiretik za ublažavanje boli i normalizaciju tjelesne temperature, izazvan bilo kojim razlogom..

Za razliku od ostalih lijekova iz skupine s NSAID-om, Analgin ima minimalno izražen protuupalni učinak, stoga se praktički ne koristi za smanjenje upale bilo koje lokalizacije.

U ovom ćemo članku razmotriti zašto liječnici propisuju lijek Analgin, uključujući upute za uporabu, analoge i cijene ovog lijeka u ljekarnama. REALNI PREGLEDI ljudi koji su već koristili Analgin mogu se pročitati u komentarima.

Sastav i oblik ispuštanja

Prema uputama za uporabu, Analgin je dostupan u tabletama, rektalnim čepićima i ampulama (otopina za intramuskularnu i intravensku upotrebu). Za djecu se analgin oslobađa u obliku rektalnih čepića i tableta..

  • Djelatna tvar: natrijeva sol metamizol; 1 tableta sadrži 500 mg natrijeve soli metamizola; krumpirov škrob, kalcijev stearat, talk.

Obično se sve vrste lijeka jednostavno nazivaju "Analgin", ali u nekim slučajevima, kada je riječ o bilo kojem posebnom obliku doziranja, dodaje se pojašnjavajuća riječ, na primjer, "Analgin za djecu", "Analgin tablete", "Analgin čepići", "Analgin injekcije" "itd.

Što pomaže Analginu?

Primjena Analgina pomoći će kod sindroma boli različitog podrijetla: glavobolje i migrene, neuralgije, mijalgije, zubobolje, algodismenoree, koreje, reume, radikulitisa, groznice uzrokovane zaraznim i upalnim bolestima.

Također, lijek se koristi u kirurškoj praksi za uklanjanje postoperativne boli. Uz bubrežne i bilijarne kolike primjena Analgina je učinkovita u kombinaciji s antispazmodicima.

farmakološki učinak

To je derivat pirazolona. Karakterizira ga izražen analgetski, antipiretski i manji protuupalni učinak..

  1. Protuupalni učinak metamizola posljedica je i inhibicije proizvodnje prostaglandina..
  2. Antipiretički učinak Analgina pruža se zbog sposobnosti smanjenja proizvodnje i ispuštanja kemijskih tvari koje utječu na proizvodnju topline.
  3. Analgetski učinak pruža sposobnost aktivne tvari da inhibira ciklooksigenazu i sintezu prostaglandina (oni sudjeluju u razvoju upalnih i bolnih reakcija). Pored toga, metamizol blokira prijenos impulsa boli i povećava prag osjetljivosti centara za bol, smanjuje odgovor moždanih struktura na bol uzrokovanu određenim iritantom.

Analgin ima i antispazmodički učinak na glatke mišiće bilijarnih i mokraćnih putova.

Upute za korištenje

Prema uputama za uporabu, analgin se propisuje oralno, intramuskularno ili intravenski. Doziranje ovisi o intenzitetu boli, vrućici i individualnoj reakciji kao odgovor na uzimanje Analgina. Treba odabrati najmanje djelotvorne doze koje kontroliraju bol i groznicu. Tablete treba progutati cijele, s dovoljnom količinom tekućine (na primjer, čašom vode).

  • Unutar uzmi nakon obroka. Doza za odrasle - 0,25-0,5 g 2-3 puta dnevno; s reumatizmom - do 1 g 3 puta dnevno. Djeca iznutra - 5-10 mg / kg 3-4 puta dnevno.
  • Intramuskularno ili intravenski (za jake bolove) daje se odraslim osobama 1-2 ml 50% ili 25% otopine 2-3 puta dnevno; ne više od 2 g dnevno. Djeca se primjenjuju u količini od 0,1-0,2 ml 50% otopine ili 0,2-0,4 ml 25% otopine na 10 kg tjelesne težine.

Veće doze za odrasle iznutra: pojedinačne - 1 g, dnevne - 3 g; intramuskularno i u venu: pojedinačno - 1 g, dnevno - 2 g. Treba izbjegavati velike doze s smanjenom funkcijom bubrega ili jetre. Kratkotrajna primjena je moguća bez smanjenja doze. Dugotrajna upotreba nije moguća. Dugotrajno liječenje zahtijeva redovitu kontrolu krvi, uključujući broj bijelih krvnih stanica..

kontraindikacije

Sljedeće kontraindikacije za uporabu Analgina navedene su u napomeni:

  • preosjetljivost na metamizol natrij, na druge komponente lijeka i / ili derivate pirazolona (propifenazon, aminofenazon, fenazon);
  • inhibicija hematopoeze (agranulocitoza, neutropenija, leukopenija);
  • anemija, uključujući nasljednu hemolitičku anemiju, povezanu s nedostatkom glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • astma uzrokovana acetilsalicilnom kiselinom;
  • zatajenje bubrega i / ili jetre;
  • trudnoća;
  • razdoblje dojenja;
  • starost do 15 godina.

U pedijatrijskoj praksi tablete se koriste od desete godine života, čepići - u djece starijih od godinu dana. Intramuskularno, lijek se ne smije davati djeci mlađoj od tri mjeseca, kao i djeci teškoj do pet kilograma. Kontraindikacija za intravensku primjenu Analgina je dob djeteta od tri do jedanaest mjeseci.

Nuspojave

Nuspojave kod upotrebe Analgina mogu se pojaviti u obliku:

  1. Alergijske reakcije: urtikarija (uključujući na konjuktivu i sluznicu nazofarinksa), angioedem, u rijetkim slučajevima, maligni eksudativni eritem (Stevens-Johnsonov sindrom), toksična epidermalna nekroliza (Lyell-ov sindrom), bronhospastični sindrom, anafilaksija.
  2. Iz mokraćnog sustava: oslabljena bubrežna funkcija, oligurija, anurija, proteinurija, intersticijski nefritis, crveno obojenje mokraće.
  3. Hematopoetski organi: agranulocitoza, leukopenija, trombocitopenija.

Ostalo: smanjenje krvnog tlaka. Lokalne reakcije: s i / m primjenom mogući su infiltrati na mjestu ubrizgavanja.

analoga

Sinonimi Analgina su sljedeći lijekovi:

  1. Baralgin i Baralgin M;
  2. Metamizol natrij;
  3. Spazdolzin.

Analozi s bliskim mehanizmom djelovanja: Akofil, Antipirin, Braralgin, Pentabufen, Revalgin, Spazmolgon, Tetralgin.

Troškovi različitih oblika Analgina u različitim ljekarnama variraju u sljedećim granicama:

  • 500 mg tablete, 10 komada - 6 - 45 rubalja;
  • Tablete 500 mg, 20 komada - 25 - 73 rubalja;
  • Tablete Analgin-Khinin, 20 komada - 51 - 80 rubalja;
  • Otopina od 50% (500 mg po 1 ml), 10 ampula od 2 ml - 90 - 135 rubalja.

Uvjeti skladištenja

Lijek se čuva u originalnom pakiranju, zaštićen od sunčeve svjetlosti i vlage, van dosega djece na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C. Rok trajanja Analgin tableta je 5 godina. Ne koristite lijek nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.

Uvjeti prodaje

Tablete se izdaju bez recepta. Za kupnju čepića i injekcija potreban je recept.

Na zapadu je Analgin općenito zabranjen zbog velikog rizika od razvoja agranulocitoze (ozbiljne bolesti krvi), pa bih se pazio da ga uzmem, posebno u količinama u kojima ga uzimaju naši ljudi. Zatim razmislite hematolozima odakle je bolest nastala..

Ne mogu shvatiti zašto je analgin zabranjen u Americi i Europi. Čini mi se da je ovo PR potez prodaje skupih i navodno boljih lijekova. Pročitao sam da je u sastavu tih lijekova i našao isti metamizol natrij, odnosno isti analgin. Analgin me oslobađa gotovo svih bolova. Jedina nuspojava je oticanje lica, jer utječe na bubrege. Dakle, treba ga koristiti ne tako često i ne u velikim dozama. Želudac to prihvaća normalno, nema žgaravice, kao od aspirina. Još uvijek postoji minus, ovo je kratkotrajni učinak i brza ovisnost na tijelu.

Bila sam uvjerena da nema smisla piti analgin ako ne postoji način da se utječe na uzrok boli. Pokušao sam ga uzimati s prostatitisom, mislio sam da će biti lakše. Ali bol, ako je pustila, nije dugo trajala. No kada je počeo liječiti indometacin i Smartprost Vitaprostom, sama bol je nestala. Analgin više nije potreban.

Analgin mi osobno izaziva mučninu, a on nije pomoćnik mojem srcu, to svi znaju. Stoga odabirem dijalip, čak i ako je iznadprosječan, ali od njega nema nuspojava i djeluje u samo 5 minuta.