Glavni

Encefalitis

PROVENNA BILJA ZA BOLE! *

Latinski naziv: Ascophenum-P

ATX kôd: N02BA71

Djelatna tvar: acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol (acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol)

Proizvođač: Pharmstandard OJSC, Rusija

Datum kašnjenja dana: 10.26.17

Cijena u mrežnim ljekarnama:

Askofen-P - lijek povezan s kombiniranim lijekovima koji imaju analgetski i antipiretski učinak.

Djelatna tvar

Acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol (acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol).

Oblik i sastav izdavanja

Oblik otpuštanja ovog lijeka su pločaste cilindrične bijele tablete s prešajem i rizikom.

tablete1 kartica.
acetilsalicilna kiselina200 mg
paracetamol200 mg
kofein40 mg
Pomoćne tvari: krumpirov škrob, povidon (polivinilpirolidon male medicinske mase), stearinska kiselina, talk, kalcijev stearat, silikonska emulzija KE-10-12, vazelinovo ulje VGM-30M.

Indikacije za uporabu

  • glavobolje i zubobolje;
  • migrena;
  • neuralgija (akutna, jaka, goruća bol koja se širi duž živčanog debla ili duž njegovih grana);
  • artralgija (bol u zglobovima);
  • mialgija (bol u mišićima);
  • bolna menstruacija.

Lijek se koristi kod febrilnih stanja uzrokovanih prehladom i / ili reumatskim bolestima..

kontraindikacije

Kategorično je kontraindiciran kod čira na želucu / dvanaesniku i u slučaju krvarenja u probavnom sustavu, bez obzira jesu li ovi uvjeti trenutno promatrani ili su preneseni u prošlosti.

Kontraindikacije za uporabu:

  • teška oslabljena funkcija jetre / bubrega;
  • trudnoća i razdoblje dojenja;
  • hemoragična dijateza (popraćena velikim krvarenjem);
  • individualna netolerancija na komponente koje čine lijek.

S izuzetnim oprezom treba koristiti bronhijalnu astmu i giht (bolest zglobova).

Ovaj se lijek ne preporučuje djeci mlađoj od 15 godina, s kozicom ili gripom, jer u ovom slučaju postoji velika vjerojatnost razvoja komplikacija.

Upute za uporabu Askofen-P (metoda i doziranje)

Lijek je propisan 1-2 tablete 2-3 puta dnevno oralno. Kako bi se smanjio nadražujući učinak na organe gastrointestinalnog trakta, lijek se preporučuje uzimati nakon obroka s mlijekom ili alkalnom mineralnom vodom.

Najveća dopuštena dnevna doza je 6 tableta. Interval između doza trebao bi biti najmanje 4 sata, a za bolesnike s oštećenom funkcijom bubrega ili jetre - 6 sati.

Tijek liječenja je 5 dana kao anestetik i 3 dana kako bi se normalizirala temperatura..

Prema propisu liječnika, doza lijeka i tijek liječenja mogu se povećati.

Nuspojave

Prije svega, nuspojave ovog lijeka će utjecati na probavni sustav. U ovom je slučaju moguće pogoršanje sluznice, pogoršanje erozivnih procesa, razvoj krvarenja. Sve to popraćeno je bolnim senzacijama i osjećajem mučnine..

U rijetkim slučajevima, uzimanje Askofen-P može dovesti do neispravnosti bubrega / jetre ili utjecati na krvnu formulu.

Pojedinačna netolerancija na određene komponente ovog lijeka može se pojaviti kod urtikarije ili bronhospazma.

Predozirati

Predoziranje Askofen-P očituje se bolom u želucu, smanjenim sluhom / vidom i probavnom smetnjom..

Ako je doziranje ovog lijeka značajno prekoračeno, moguća je koma.

U slučaju trovanja tijela ovim lijekom, potrebno je odmah isprati želudac i provesti simptomatsku terapiju.

analoga

Analozi prema ATX kodu: Aquacitramone, Acifein, Parkocet, Citramarine, Excedrine, Coficil-Plus.

Nemojte sami donositi odluku o zamjeni lijeka, obratite se liječniku.

farmakološki učinak

  • Acetilsalicilna kiselina djeluje kao glavna aktivna tvar, ona osigurava suzbijanje sinteze prostaglandina (hormona sličnih tvari). Te tvari su zauzvrat odgovorne za stvaranje edema na mjestu upale, boli, inhibiciju procesa tromboze i lijepljenje (agregaciju) trombocita.
  • Zahvaljujući acetilsalicilnoj kiselini, bol uzrokovana upalnim procesima znatno se smanjuje i poboljšava se mikrocirkulacija krvi u žarištu upale..
  • Kofein, koji je dio pripreme, značajno povećava radnu sposobnost (fizičku i mentalnu), smanjuje osjećaj umora i smanjuje pospanost. Kofein normalizira moždani vaskularni tonus i ubrzava protok krvi.
  • Paracetamol pomaže smanjiti toplinu i ima analgetski učinak.

posebne upute

  • Strogo je zabranjeno piti alkohol dok uzimate ovaj lijek..
  • U slučaju dugotrajnog liječenja, potrebno je pratiti rad jetre..
  • Acetilsalicilna kiselina smanjuje svoj antiagregacijski učinak, pa pacijent mora obavijestiti liječnika o Askofenu-P ako operira.
  • Lijek nije propisan djeci i adolescentima mlađim od 18 godina radi ublažavanja boli, a kao febrifuga Askofen-P je kontraindiciran djeci mlađoj od 15 godina zbog visokog rizika od Reye sindroma.

Tijekom trudnoće i dojenja

Kontraindicirano tijekom trudnoće i dojenja. Jednokratna primjena lijeka u 2. tromjesečju trudnoće prihvatljiva je ako je očekivana korist za majku veća od mogućeg rizika za plod.

Ako hitno treba uzimati Askofen-P tijekom dojenja, preporučuje se prekinuti dojenje.

U djetinjstvu

Lijek je kontraindiciran kod djece mlađe od 15 godina kao antipiretik i u adolescenata mlađih od 18 godina kao anestetik.

U starosti

U slučaju oštećenja bubrežne funkcije

Lijek je kontraindiciran u teškom oštećenju bubrega.

S oštećenom funkcijom jetre

Nije indicirano za tešku disfunkciju jetre.

Interakcija lijekova

  • Smanjuje terapijski učinak neizravnih koagulansa, rezerpina, heparina, hipoglikemijskih lijekova, steroidnih hormona, spironolaktona, furosemida, antihipertenzivnih sredstava, sredstva protiv gihta koje potiču izlučivanje mokraćne kiseline.
  • Pojačava toksični učinak GCS-a, derivata sulfoniluree, metotreksata, ne-opojnih analgetika i nesteroidnih protuupalnih lijekova.
  • Ne preporučuje se kombinirati lijek s barbituratima, antiepileptičkim lijekovima, zidovudinom, rifampicinom i alkoholom.
  • Paracetamol je u stanju pojačati učinak antikoagulansa.

Uvjeti ljetovanja u ljekarni

Na šalteru.

Uvjeti skladištenja

Lijek treba čuvati izvan dohvata djece na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C. Rok trajanja je 3 godine..

Cijena u ljekarnama

Askofen-P cijena za 1 paket od 51 rubalja.

Opis na ovoj stranici je pojednostavljena verzija službene verzije napomene o lijeku. Podaci se daju samo u informativne svrhe i nisu vodič za samo-lijek. Prije upotrebe lijeka potrebno je konzultirati stručnjaka i pročitati upute koje je odobrio proizvođač.

Askofen-P

Cijene u internetskim ljekarnama:

Askofen-P - kombinirani lijek koji ima analgetske, antipiretske i protuupalne učinke na tijelo.

Oblik i sastav izdavanja

Askofen-P je dostupan u tabletama, od kojih svaka sadrži:

  • Acetilsalicilna kiselina - 0,2 g;
  • Paracetamol - 0,2 g;
  • Kofein - 0,04 g.

Indikacije za uporabu Askofen-P

Prema uputama, Askofen-P koristi se kod sindroma febrilne i umjerene boli različitog karaktera. Lijek može poboljšati stanje glavobolje i zubobolje, migrene, neuralgije, mijalgije, artralgije, disalgomenoreje, bolesti popraćene groznicom.

kontraindikacije

Primjena Askofen-P kontraindicirana je u sljedećim uvjetima:

  • Preosjetljivost na komponente lijeka, uključujući astmu "aspirin";
  • Ulcerozne lezije probavnog trakta;
  • Gastrointestinalno krvarenje;
  • Hemoragična dijateza;
  • hipoprotrombonemija;
  • Vitamin K;
  • Hemofilija;
  • Zatajenje bubrega;
  • Trudnoća i dojenje;
  • Teška arterijska hipertenzija;
  • Koronarna bolest srca;
  • Manjak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • Glaukom;
  • Poremećaji spavanja;
  • Djeca mlađa od 15 godina.

Askofen-P treba primjenjivati ​​s oprezom kod bolesti jetre i gihta..

Doziranje i primjena Askofen-P

Lijek se uzima oralno. U slučaju febrilnog sindroma - 1-2 tablete 3 puta dnevno nakon jela, ne više od 3 dana zaredom. Za ublažavanje boli moguća je jedna doza od 2 tablete. Ascofen-P se ne smije koristiti kao analgetik duže od 5 dana. Lijek se mora isprati s dovoljno velikom količinom tekućine.

Nuspojave Askofen-P

Upute u prilogu Askofen-P upućuju na to da lijek može izazvati nuspojave poput:

  • Dispeptički poremećaji;
  • Ulcerozne promjene u gastrointestinalnom traktu;
  • Oslabljena funkcija jetre i bubrega;
  • Pogoršanje bronhijalne astme;
  • Alergijske reakcije.

Uz dulje korištenje lijeka, pacijent se može žaliti na vrtoglavicu, glavobolju, oštećenje vida, zujanje u ušima. Askofen-P može izazvati smanjenje agregacije trombocita, oštećenje bubrega, hipokoagulaciju, hemoragični sindrom, gluhoću. U djece se može razviti Reye sindrom - promjene u živčanom sustavu i psihi, povraćanje, oslabljena funkcija jetre.

posebne upute

Kada koristite Askofen-P, treba se pridržavati sljedećih uputa:

  • Lijekovi koji sadrže salicilate mogu izazvati Reyejev sindrom u djece;
  • Produljena uporaba lijeka zahtijeva praćenje krvne slike i rada jetre;
  • Askofen-P usporava koagulaciju krvi, to se mora uzeti u obzir ako je potrebna operacija;
  • Acetilsalicilna kiselina otežava uklanjanje mokraćne kiseline iz tijela, što može izazvati, u bolesnikovu odgovarajuću predispoziciju, napad gihta;
  • Primjena Askofen-P tijekom trudnoće može dovesti do nepravilnosti fetusa, tijekom dojenja - do krvarenja djeteta.

Analozi Askofen-P

Analozi Askofen-P su takvi lijekovi kao Iralgesic, Coficil-Plus, Citramon P.

Uvjeti skladištenja

Prema priloženim uputama, Askofen-P treba čuvati na sobnoj temperaturi na suhom i tamnom mjestu, izvan dosega djece. Rok trajanja lijeka je 2 godine od datuma proizvodnje.

Pronašli ste grešku u tekstu? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.

Askofen-P: upute za uporabu

Askofen-P je kombinirani lijek iz skupine analgetika-antipiretika.

Ovaj lijek je analgetički netrokotički lijek koji kombinira nesteroidni protuupalni lijek, analgetsku i psihostimulirajuću komponentu..

Struktura

Sadržaj aktivnih tvari u sastavu lijeka Askofen-P:

  • Acetilsalicilna kiselina - 200 mg.
  • Paracetamol - 200 mg.
  • Kofein - 40 mg.

Kao pomoćne tvari koriste se krumpirov škrob, stearinska kiselina, povidon, talk, vazelin.

Farmakološki učinak

Aktivne komponente lijeka doprinose sljedećim farmakološkim učincima:

  • Kofein - uklanja osjećaj umora i pospanosti, povećava mentalnu i tjelesnu aktivnost, pomaže povećati uzbudljivost dišnog centra, širi krvne žile.
  • Acetilsalicilna kiselina pomaže u postizanju antipiretskih i protuupalnih učinaka; smanjenje boli uzrokovano razvojem upalnog procesa; poboljšati mikrocirkulaciju u žarištu upale.
  • Paracetamol - pomaže u postizanju antipiretskih, analgetskih i umjerenih protuupalnih učinaka.

Zašto tablete Askofen-P pomažu?

Indikacija za uporabu lijeka Askofen-P je liječenje sindroma blage do umjerene boli različitog podrijetla:

  • Glavobolja i migrena.
  • Zubobolja.
  • Neuralgija.
  • Mialgija.
  • artralgija.
  • Algodismenorea.
  • Simptomatsko liječenje vrućice kod akutnih respiratornih infekcija i gripe.

Uzimanje lijeka ne utječe na tijek bolesti i pomoćni je element liječenja.

kontraindikacije

Primjena Askofen-P se ne preporučuje u slučaju pojedinačne netolerancije na aktivne ili pomoćne tvari lijeka, za erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (akutni stadij), želudačno krvarenje, astmu “aspirin”, hemofiliju, hemoragijsku dijatezu, portalnu hipertenziju, nedostatak vitamina K, zatajenje bubrega.

Lijek je kontraindiciran i u slučaju nedostatka glukoze-6-fosfa dehidrogenaze, teške arterijske hipertenzije, teške srčane bolesti srca, glaukoma, povećane razdražljivosti, poremećaja spavanja, kirurških intervencija koje su popraćene razvojem krvarenja.

Askofen-P se ne može primjenjivati ​​za vrijeme dojenja djeteta (1. i 3. tromjesečje), tijekom laktacije i bolesnika mlađih od 15 godina.

Ovaj lijek propisan je s velikom oprezom u razvoju gihta i bolesti jetre..

Način primjene, doziranje

Unos tableta mora se obavljati oralno tijekom obroka ili neposredno nakon obroka. Preporučuje se pilule svaka 4 sata. S intenzivnom boli, možete povećati jednu dozu na 2 tablete. Prosječna dnevna doza je do 4 tablete, maksimalna - 8 tableta. Trajanje terapije ne smije biti veće od 1 tjedna - 10 dana.

Lijek se ne može koristiti više od 5 dana kao analgetik, a više od 3 dana kao antipiretski lijek bez prethodnog recepta i liječničkog nadzora. Liječnik koji provodi liječnik može propisati različitu dozu, učestalost i trajanje lijeka, uzimajući u obzir simptome bolesti i individualne karakteristike pacijentovog tijela.

Predozirati

U slučaju predoziranja, rizik od razvoja takvih nepoželjnih nuspojava povećava se:

  • Uz blagu intoksikaciju acetilsalicilnom kiselinom, može se razviti mučnina, zujanje u ušima, mučnina, vrtoglavica.
  • S jakom intoksikacijom mogu se pojaviti konvulzije, pospanost, letargija, kolaps. Ako se negativan utjecaj tvari na tijelo pojača, mogu se primijetiti respiratorni poremećaji. U tom slučaju trebate odmah konzultirati liječnika.

Kao terapiju treba stalno nadzirati ravnotežu vode i elektrolita i kiseline. Povećanje alkalije pomaže uklanjanju acetilsalicilne kiseline iz tijela.

Nuspojave

Uzimanje Askofen-P može pridonijeti razvoju takvih neželjenih nuspojava: erozivnih i ulceroznih lezija gastrointestinalnog trakta, povraćanja, tahikardije, povišenog krvnog tlaka, bronhospazma, alergijskih manifestacija.

Dugotrajna upotreba tableta može izazvati razvoj vrtoglavice, glavobolje, zamagljenog vida, zujanja u ušima, krvarenja desni, krvarenja iz nosa.

Interakcija s drugim skupinama lijekova

Askofen-P može pojačati učinke indirektnih antikoagulansa, heparina, hormona, hipoglikemijskih lijekova.

Istodobnom primjenom metotreksata i lijekova iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova, povećava se rizik od razvoja neželjenih nuspojava.

U slučaju istodobne primjene s diureticima, spironolaktonom, antihipertenzivnim lijekovima i lijekovima protiv gihta, može se primijetiti smanjenje učinkovitosti ovih lijekova.

Askofen-P se ne preporučuje kombinirati s barbituratima, rifampicinom, antiepileptičkim lijekovima, salicilamidima zbog rizika od razvijanja negativnog učinka na jetru.

Istodobna primjena metoklopramida može pomoći ubrzati apsorpciju paracetamola.

Kombinacija paracetamola i alkohola povećava rizik od razvoja hepatotoksičnih učinaka.

Dodatne preporuke

Budući da aktivna komponenta lijeka Askofen-P - acetilsalicilna kiselina ima utjecaj na zgrušavanje krvi (usporava proces), pacijent bi trebao obavijestiti liječnika o upotrebi ovog alata ako će se operacija obaviti.

Upotreba lijeka se ne preporučuje u djetinjstvu, jer u slučaju infekcije postoji opasnost od Reye sindroma. Ova se bolest manifestira u obliku povraćanja i povećane jetre..

U svjetlu produljene uporabe lijeka potrebno je sustavno praćenje rada periferne krvi i jetre.

Acetilsalicilna kiselina može pridonijeti izlučivanju mokraćne kiseline, što može potaknuti pogoršanje gihta.

U vrijeme uzimanja tableta Askofen-P, trebali biste se suzdržati od pijenja alkohola zbog rizika od razvoja krvarenja u želucu.

Analozi Askofen-P

Sljedeći su lijekovi analogni lijeku: Excedrine, Citramon P, Coficil-plus, Citramon Ultra, Citrapar, Migrenol Extra. Ako je potrebno odabrati zamjenu, poželjno je prvo konzultirati liječnika.

skladištenje

Skladištenje lijeka Askofen-P treba izvesti na tamnom mjestu, zaštićeno od izravnog sunčevog svjetla na temperaturi ne većoj od 25 stupnjeva.

Cijena Askopen-P

Trošak lijeka Askofen-P:

  • Tablete, 10 kom. - 17-20 rubalja.
  • Tablete, 20 kom. - 35-45 rub.

Askofen-P

Cijene u internetskim ljekarnama:

Askofen-P - kombinirani analgetik-antipiretik. Ima protuupalno, antipiretsko, psihostimulirajuće i analgetsko djelovanje..

Oblik i sastav izdavanja

Lijek je dostupan u obliku tableta: pločaste cilindrične, bijele ili bijele boje svijetlo ružičaste / krem ​​boje, s rizikom i nagibom, bez mirisa ili s blagim karakterističnim mirisom, moguće je marmoriranje površine (10 kom. U konturnoj ćeliji ili bezjacheyakovyh pakiranjima, u kartonskoj kutiji 1, 2 ili 3 konturna ambalaža i upute za uporabu Askofen-P).

Sastav Askofen-P po tableti:

  • aktivni sastojci: paracetamol - 200 mg, acetilsalicilna kiselina - 200 mg, kofein - 40 mg;
  • pomoćne komponente: talk, povidon, kalcijev stearat, vazelinovo ulje VGM-ZOM, krumpirov škrob, stearinska kiselina, silikonska emulzija KE-10-12.

Farmakološka svojstva

farmakodinamiku

Askofen-P je složen lijek čije djelovanje je posljedica svojstava pojedinih komponenti koje čine njegov sastav:

  • paracetamol: ima analgetske i antipiretske učinke;
  • acetilsalicilna kiselina: nesteroidni protuupalni lijek s antipiretskim, protuupalnim i analgetskim djelovanjem. Mehanizam djelovanja povezan je s suzbijanjem ciklooksigenaza (COX) 1 i 2, koji reguliraju sintezu medijatora boli i upale. Acetilsalicilna kiselina također inhibira agregaciju trombocita;
  • kofein: stimulira vazomotorni i respiratorni centar, povećava refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, smanjuje agregaciju trombocita, širi žile mozga, skeletne mišiće, bubrege i srce; aktivira tjelesne i mentalne performanse, smanjuje umor i pospanost.

farmakokinetika

Nema podataka o farmakokinetici Askofen-P.

Indikacije za uporabu

Askofen-P primjenjuje se kod adolescenata starijih od 15 godina i odraslih s povišenom tjelesnom temperaturom, akutnim respiratornim virusnim infekcijama i drugim zaraznim i upalnim bolestima.

Indikacije za Askofen-P kod odraslih su također umjerena ili blaga bol (zubobolja, migrena, glavobolja, mialgija, artralgija, sindrom radikularnog prsnog koša, neuralgija, bol u donjem dijelu leđa, menstrualna bol).

kontraindikacije

  • arterijska hipertenzija;
  • teški tijek koronarne bolesti srca;
  • akutni infarkt miokarda;
  • česta ventrikularna ekstrasistola;
  • paroksizmalna tahikardija;
  • stratificirana aneurizma aorte;
  • sindrom visokog tlaka u sustavu portalnih vena;
  • hemoragična dijateza (hemofilija, trombocitopenična purpura, von Willebrandova bolest - Diana, telangiektazija, trombocitopenija, manjak protrombina u krvi; faktor koagulacije);
  • kirurška intervencija, popraćena krvarenjem;
  • pogoršanje erozivnih i ulceroznih bolesti gastrointestinalnog trakta;
  • teška disfunkcija bubrega i / ili jetre;
  • gastrointestinalno krvarenje;
  • manjak vitamina K;
  • manjak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza;
  • glaukom;
  • povećana razdražljivost;
  • anksiozni poremećaji (spontani napadi panike, strah od otvorenog prostora);
  • poremećaj spavanja;
  • astma uzrokovana uzimanjem salicilata ili drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;
  • djeca i adolescenti do 15 godina;
  • prvo i treće tromjesečje trudnoće;
  • razdoblje dojenja;
  • preosjetljivost na glavne ili pomoćne komponente u sastavu Askofen-P ili na druge nesteroidne protuupalne lijekove.

Relativno (lijek se koristi s oprezom):

  • ozbiljno zatajenje srca;
  • indikacije povijesti peptičnog ulkusa dvanaesnika ili želuca;
  • uratna (mokraćna kiselina) nefrolitijaza;
  • visoka mokraćna kiselina u krvi;
  • giht.

Askofen-P: upute za uporabu (doziranje i metoda)

Askofen-P tablete uzimaju se oralno nakon obroka.

Preporučena doza - 1-2 kom. dva ili tri puta dnevno.

Maksimalna doza je 6 tableta dnevno. Interval između doza ne smije biti manji od 4 sata. Kako bi se smanjio nadražujući učinak lijeka na gastrointestinalni trakt, tablete treba uzimati nakon jela i ispirati mlijekom, vodom ili alkalnom mineralnom vodom.

U bolesnika s oštećenom funkcijom jetre ili bubrega, interval između doza trebao bi biti najmanje 6 sati.

Tablete se ne smiju uzimati duže od 5 dana kao lijek protiv bolova i više od 3 dana kao antipiretik. Ostale režime liječenja i doziranje Askofen-P određuje liječnik.

Nuspojave

  • gastrointestinalnog trakta: mučnina, povraćanje, nedostatak apetita, erozne i ulcerozne lezije gastrointestinalnog trakta, proljev, bol u trbuhu i zdjelici, krvarenje iz gastrointestinalnog trakta, zatajenje jetre;
  • kardiovaskularni sustav: tahikardija, arterijska hipertenzija;
  • mokraćni sustav: zatajenje bubrega;
  • alergijske reakcije: kožni osip, bronhospazam, angioedem.

U slučaju dužeg liječenja lijekom mogu se pojaviti sljedeće nuspojave: glavobolja, vrtoglavica, zujanje u ušima, gluhoća, oštećenje vida, smanjeno zgrušavanje krvi, smanjena agregacija trombocita, sklonost krvarenju kože i krvarenjima sluznica, papilarna nekroza, Reye sindrom u djece, toksična epidermalna nekroliza, maligni eksudativni eritem.

Predozirati

Glavni znakovi predoziranja Askofen-P: tahikardija, mučnina, bol u želucu, povraćanje, blijedost kože, pretjerano znojenje. U slučaju blage intoksikacije, tinitus je moguć, u težim situacijama - bronhospazam, krvarenje, otežano disanje, pospanost, grčevi, nedostatak urina u mokraćnom mjehuru, kolaps. Sljedeća faza je razvoj progresivne respiratorne paralize i disocijacija oksidativne fosforilacije, što dovodi do respiratorne acidoze.

Ako se pojave simptomi trovanja, morate hitno potražiti liječničku pomoć. Pacijent bi trebao isprati želudac i dati aktivni ugljen. Nakon čega, ako je potrebno, simptomatsko liječenje.

posebne upute

U slučaju produljene primjene Askofen-P, preporučuje se nadzirati rad jetre i krvne slike (bijelih krvnih zrnaca, trombocita, hemoglobina itd.).

Ako pacijent ima operaciju, potrebno je upozoriti liječnika na uzimanje lijeka, jer acetilsalicilna kiselina inhibira agregaciju trombocita.

Male doze acetilsalicilne kiseline smanjuju izlučivanje mokraćne kiseline, što u nekim slučajevima može izazvati napad gihta.

Tijekom razdoblja liječenja ne možete piti alkohol, jer etanol povećava rizik od krvarenja iz gastrointestinalnog trakta.

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i složenih mehanizama

Utjecaj Askofen-P na psihomotorne sposobnosti osobe nije opisan.

Trudnoća i dojenje

Lijek je kontraindiciran u prvom i trećem tromjesečju trudnoće. To je zbog teratogenog učinka acetilsalicilne kiseline: uzimanje Askofen-P u prvom tromjesečju može dovesti do malformacije fetusa (cijepanje gornjeg nepca); u trećem tromjesečju - na inhibiciju porođaja i prerano zatvaranje arterijskog kanala u plodu, što je popraćeno povećanim tlakom u žilama malog kruga i hiperplazijom plućnih žila. U drugom tromjesečju lijek se može uzimati jednom u preporučenoj dozi i samo ako korist za majku nadmašuje mogući rizik za plod.

Acetilsalicilna kiselina izlučuje se u majčinom mlijeku i to povećava rizik od krvarenja u prirodno hranjenoj bebi (uslijed poremećaja funkcije trombocita). Stoga, ako je potrebno koristiti Askofen-P tijekom dojenja, preporučuje se prekinuti dojenje.

Upotreba u djetinjstvu

Kao antipiretik kod akutnih respiratornih virusnih infekcija i drugih zaraznih i upalnih bolesti, lijek je kontraindiciran u djece i adolescenata mlađih od 15 godina (zbog rizika od Reye sindroma).

Kao analgetik, Askofen-P može se koristiti samo u bolesnika u dobi od 18 godina i starijih..

U slučaju oštećenja bubrežne funkcije

Lijek je kontraindiciran u bolesnika s teškim oštećenjem bubrega.

S oštećenom funkcijom jetre

Čak i ako postoje dokazi, Askofen-P je zabranjen osobama s ozbiljnim oštećenjem jetre.

Interakcija lijekova

Istodobnom primjenom s neizravnim antikoagulansima, steroidnim hormonima, hipoglikemijskim lijekovima, heparinom ili rezerpinom, pojačava se terapeutski učinak navedenih lijekova.

Askofen-P smanjuje učinkovitost furosemida, lijekova protiv gihta, spironolaktona i antihipertenzivnih lijekova koji potiču izlučivanje mokraćne kiseline.

Lijek pojačava neželjene nuspojave metotreksata, nesteroidnih protuupalnih lijekova, sulfonilureje, netoksičnih analgetika i glukokortikosteroida.

Kombinacija Askofen-P sa zidovudinom, barbituratima, etanolom, rifampicinom i antiepileptičkim lijekovima treba izbjegavati (zbog rizika od hepatotoksičnosti).

Paracetamol povećava vrijeme eliminacije kloramfenikola za 5 puta. Metoklopramid ubrzava apsorpciju paracetamola. U slučaju opetovane primjene paracetamola, moguće je pojačati djelovanje antikoagulantnih sredstava (derivata dikumarina). U kombinaciji s paracetamolom, mikrosomalni stimulansi oksidacije doprinose stvaranju njegovih toksičnih metabolita koji utječu na rad jetre..

Pod utjecajem kofeina, apsorpcija ergotamina je aktivnija.

analoga

Analozi Askofen-P su AquaCitramon, Migrenol Extra, Citramon P, Citramon Ultra, Citrapar, Coficil-plus, Citramon-MFF, Citramon P Forte, Excedrine, Citramarin.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na sobnoj temperaturi ne višoj od 25 ° C. Čuvati izvan dohvata djece..

Rok trajanja lijeka - 3 godine.

Uvjeti ljetovanja u ljekarni

Na šalteru.

Recenzije o Askofen-P

Prema pregledima, Askofen-P je prilično popularan i često korišteni lijek za razne vrste boli. Lijek preporučuje oko 97% korisnika koji su svoje recenzije ostavili na Internetu.

Askofen-P brzo i trajno uklanja glavobolju, povećava krvni tlak, snižava tjelesnu temperaturu. Lijek je pristupačan i vrlo jeftin.

Pacijenti uključuju nedostatke lijeka kontraindikacije, moguće nuspojave, gorak okus tableta i nedovoljan analgetski učinak za neke vrste bolova (algodismenoreja, bolovi u leđima). Askofen-P nije pogodan za bolesnike s visokim krvnim tlakom, kao ni za osobe s problemima gastrointestinalnog trakta (tablete iritiraju zidove želuca).

Cijena Askofen-P u ljekarnama

Tablete u pakiranjima od 10 kom. Možete kupiti za 30-40 rubalja. Cijena Askofen-P u pakiranjima od 20 kom. iznosi 60–70 rubalja.