Glavni
Encefalitis
Aspirin za glavobolju
Za bilo koju osobu glavobolja postaje problem, pažnja je raspršena, nemoguće se koncentrirati, raspoloženje ide loše. Ponekad je toliko jak da ga je nemoguće podnijeti bez upotrebe lijekova protiv bolova. Većina ljudi uzima aspirin za glavobolju..
Aspirin kao lijek protiv glavobolje
Svima je ime ovog lijeka poznato od djetinjstva, jer svi u kućnoj ljekarni imaju acetilsalicilnu kiselinu za glavobolju. Lijek postoji vrlo dugo i smatra se testiranim vremenom. Ove se tablete koriste za uklanjanje glavobolje iz različitih razloga za njezinu pojavu:
- migrena se u mnogim slučajevima može pobijediti primjenom acetilsalicilne kiseline;
- sindrom mamurluka ili odvikavanja od alkohola može se ukloniti aspirinom;
- upalni procesi u tijelu izazivaju pojavu glavobolje, s kojom se lijek učinkovito bori.
S mamurlukom
Jedan od uzroka boli u glavi je trovanje alkoholom, intoksikacija tijela. Ovo stanje uzrokuje učinak alkohola na crvene krvne stanice, koje tvore mikrokloture i izazivaju glavobolju. Jedno od svojstava aspirina je sposobnost razrjeđivanja krvi, što s ovom bolešću pomaže u borbi protiv uzroka neugodnih senzacija.
Svi popularni proizvodi koji se reklamiraju kao proizvodi nakon mamurluka (Alka-prim, Alka-Seltzer) sadrže acetilsalicilnu kiselinu. Možete ih koristiti, ali liječnici kažu da će čisti aspirin biti dovoljan u borbi protiv mamurlukovog sindroma. Potrebno je otopiti dvije tablete (Upsarin - šumeći pripravak za otapanje) u čaši vode, piti odmah nakon pripreme. Može se uzimati u bilo kojem trenutku, ali konzumiranje alkohola nakon ovoga strogo je zabranjeno.
S upalom
Aspirin je poznat kao protuupalni. U pravilu se propisuje lijek za takve bolesti:
Možete pronaći glavnu tvar lijeka (acetilsalicilnu kiselinu) u kombinaciji s raznim drugim komponentama, čija je svrha pojačati učinak lijeka. Upotreba čistog aspirina nije manje opravdana, analgetski učinak je vrlo jak, prodaje se bez recepta. Djelovanje lijeka temelji se na blokiranju centara boli u ljudskom mozgu, uklanjanju edema.
Uz migrenu
Migrenska bol može se kontrolirati s Aspirinom. Tijekom napada razvija se aseptična upala u žilama, ovaj lijek je NSAID. Njegove funkcije uključuju blokiranje enzima koji sudjeluje u stvaranju prostaglandina - upalnih medijatora. To vam omogućuje prekid patoloških reakcija koje dovode do glavobolje zbog upalnih procesa u žilama.
Standardna doza aspirina je 500 mg, ali to nije dovoljno za suzbijanje simptoma migrene. U tu svrhu posebno je razvijena opcija s tabletama od 1000 mg, koje su dovoljne da se riješite glavobolje. Pored doziranja, ova vrsta lijeka se ne razlikuje od uobičajenog oblika otpuštanja. Lijek se zove "Aspirin 1000", izdaje se bez recepta, ali prije uzimanja posavjetujte se sa stručnjakom.
Kontraindikacije za uzimanje acetilsalicilne kiseline
Svatko može kupiti aspirin od glavobolje u najbližoj ljekarni, prodaje ga bez recepta, ali treba imati na umu da je ovo moćan lijek, čiju upotrebu treba dogovoriti s liječnikom. Ove tablete imaju nuspojave i kontraindikacije za neke pacijente. Na primjer, prijem je zabranjen kada:
- trudnoća (od 1. do 3. tromjesečja);
- prisutnost krvarenja;
- dojenje;
- osobna netolerancija na komponente lijeka;
- hemoragična dijateza;
- bolesti jetre;
- nedostatak vitamina K;
- akutne bolesti gastrointestinalnog trakta;
- uratna nefrourolitijaza;
- stratificirana aneurizma aorte;
- giht
- hiperuricemija;
- dekompenzirano zatajenje srca.
Ponekad dijete može propisati aspirin, ali treba ga uzeti vrlo oprezno prije 15. godine. Djelovanje lijeka u mladoj dobi može uzrokovati razvoj Reyeovog sindroma u djece, što dovodi do naknadnog zatajenja bubrega. Najčešće nuspojave su:
- povraćanje
- mučnina;
- jetreno, bubrežno zatajenje;
- anemija;
- "Aspirinska" astma.
Sastav aspirina
Nisu svi znali da je aspirin dobio ime po imenu grma - Siprea, koji sadrži veliku količinu salicilne kiseline. Crna ribizla, marelica, vrba, trešnja sadrže manje ove tvari. Sama acetilsalicilna kiselina sintetski je derivat i igra ulogu glavne tvari u lijeku. Sastav također sadrži celulozni prah, škrob hrane, njihova uloga u stvaranju je ubrzanje prolaska lijeka u crijeva..
Upute za uporabu acetilsalicilne kiseline
Prodaja lijeka vrši se bez recepta, ali trebali biste znati kako uzimati aspirin. Lijek je dostupan u ampulama za intravensku primjenu i u tabletama. Bez specijaliziranih vještina, ubrizgavanje sebe strogo je zabranjeno; oni se koriste za jake glavobolje. Tablete se mogu uzimati bez recepta liječnika, ali ne duže od 2 tjedna. Ako prekoračite ovo razdoblje, nuspojave će se početi pojavljivati..
Dnevna norma aspirina ne smije prelaziti 3 grama, a jednokratna - 1 g. Lijek treba uzimati nakon jela, za djecu umjesto vode, kako bi se pili, bolje je uliti mlijeko. Za različite dobne kategorije postoje određena pravila za prijem:
- Od 4 godine i više. Možete uzimati analgetik 0,5-1 g ne više od 3 puta dnevno.
- Aspirin za djecu od 2 do 4 godine može se davati ne više od 0,8 g odjednom, ali u većini slučajeva 0,2 g je dovoljno za željeni učinak.
- Za djecu mlađu od 2 godine, lijek za primjenu nije poželjan. Ako je potrebno, odredite 50 mg na dan.
Može li se djetetu dati Aspirin
Za mnoge majke postaje ozbiljna odluka hoće li djetetu dati tablete Aspirin. Zdravstveni problemi u beba, u pravilu, nastaju nakon odvikavanja od dojke, kada antitijela prestanu dolaziti zajedno s majčinim mlijekom. To dovodi do potrebe korištenja lijekova tijekom sezonskih epidemija. U svakom ormariću s lijekovima nalazi se acetilsalicilna kiselina koju pokušavaju odmah dati djetetu kako bi smanjila temperaturu.
Nedavna medicinska istraživanja pokazuju da je djeci mlađoj od 4 godine iznimno opasno davati takve tablete. Većina ljudi zna da aspirin pomaže kod glavobolje, ublažava sve respiratorne simptome, ali nuspojave mogu u velikoj mjeri utjecati na djetetovo zdravlje. Liječnici preporučuju uporabu paracetamola koji ima istu učinkovitost, ali nema tako snažan negativan učinak..
Glavna opasnost uzimanja aspirina od djece s glavoboljom je mogući razvoj rijetke komplikacije koja može dovesti do smrti - Reyeov sindrom. Čak i s doziranjem povezanim s dobi, razvija se ova bolest koja utječe na jetru i mozak djeteta. Izuzetno je teško liječiti Reyeov sindrom, a prema statističkim podacima smrtnost je 20-80%. Uspješnim liječenjem nije isključena mentalna zaostalost, pojava epileptiformnih napada i oštećenja perifernih živaca.
Video
Pronašli smo grešku u tekstu?
Odaberite ga, pritisnite Ctrl + Enter i to ćemo ispraviti!
Aspirin za glavobolju - mehanizam djelovanja, doza, kontraindikacije
Kućna glavobolja i migrena Glavobolja Aspirin iz glavobolje - mehanizam djelovanja, doza, kontraindikacije
Glavobolje su čest simptom mnogih patoloških stanja i bolesti. Mogu se pojaviti kod ljudi svih dobnih skupina. Najčešći lijek za ublažavanje glavobolje je Aspirin. Ovo je pristupačan alat koji se po niskoj cijeni može kupiti u bilo kojoj ljekarni. Da bi njegova upotreba bila najučinkovitija, morate imati predstavu o učinku lijeka, načinima njegove primjene, doziranju, kao i o kontraindikacijama i mogućim nuspojavama.
Pomaže li Aspirin kod glavobolje??
Cefalgija je nespecifičan simptom niza neuroloških, vaskularnih, endokrinih i onkoloških patologija. Među glavnim uzrocima glavobolje, najčešći su:
- vaskularni poremećaji;
- hipertonična bolest;
- benigne i zloćudne novotvorine;
- zarazne bolesti;
- migrena;
- neuroza;
- vegetovaskularna distonija;
- osteohondroza vratne kralježnice;
- glaukom;
- upalni procesi u unutarnjem uhu;
- zubne bolesti;
- česti stresi;
- nesanica;
- dehidracija;
- sunčani i toplotni udar.
Pomaže li Aspirin protiv glavobolje pomoću alkoholnog opijanja kao primjer. Najčešće se ASA preparati koriste za uklanjanje glavobolje uzrokovane nakupljanjem podoksidiranih produkata metabolizma etilnog alkohola..
Terapeutski učinak Aspirina očituje se u većoj mjeri u prisutnosti bolova slabog ili srednjeg intenziteta, koji se razvijaju kao posljedica kršenja tonusa vaskularnih zidova, upalnih procesa, kao i niza drugih čimbenika. Acetilsalicilna kiselina može pomoći i kod simptomatske cefalgije, koja se javlja tijekom zaraznih i somatskih bolesti..
Doziranje i primjena
Aktivna aktivna komponenta Aspirina doprinosi uništavanju želučane sluznice, što može uzrokovati čireve i želučano krvarenje. Kako bi se spriječio razvoj komplikacija, preporučuje se piti tabletu s mlijekom, a uz produljenu upotrebu lijeka uzimati Omeprazol.
Također, tableta Aspirin može se otopiti u maloj količini vode i popiti smjesu nakon jela. U ovom slučaju, lijek neće nanijeti značajnu štetu gastrointestinalnom traktu.
Odraslim se preporučuje piti ne više od 6 tableta dnevno po 0,5 g. U liječenju različitih bolesti potrebno je piti 1-2 tablete 3 puta dnevno. U slučaju prevencije razvoja srčanih udara i moždanog udara, doza se smanjuje na 0,25 tableta tri puta dnevno.
Djeca koja nemaju problema s gastrointestinalnim traktom ili krvarenja, kako bi se smanjila temperatura, Aspirin je propisan u skladu s dobnim ograničenjima:
- Za djecu od 2 do 4 godine, dnevna doza lijeka je 100 mg. Ako tableta sadrži 0,5 g, tada joj morate dati samo petinu kako biste spriječili predoziranje.
- Za djecu u dobi od 4-6 godina doza se izračunava u količini od 200 mg dnevno ili dvije petine tablete.
- Od 7 do 9 godina, dnevna doza je 300 mg.
- Dijetetu iznad 12 godina može se dati pola tablete 2-3 puta dnevno, ne prekoračujući dnevnu dozu od 750 mg.
Obrazac za puštanje proizvoda
Ovisno o bolesti, Aspirin se može propisati u različitim doznim oblicima. Među njima valja istaknuti:
- Tablete bez obloga od 0,5 g u blisterima od 10 komada. Ovo je najčešći i najjeftiniji oblik oslobađanja koji se može kupiti u bilo kojoj ljekarni.
- Ravne šumeće tablete. Koriste se za ublažavanje glavobolje u upalnim procesima. Ovaj oblik aspirina relativno je bezopasan za želučanu sluznicu..
- Žvakaći oblik lijeka. Glavna prednost takvih lijekova je sposobnost brzog apsorbiranja u krv. Na raspolaganju su i tablete za žvakanje za djecu ugodnog ukusa i mirisa..
- Puder. Prije uzimanja lijeka, morate ga otopiti u toploj tekućini. Da biste to učinili, možete koristiti običnu vodu, mlijeko, čaj, kompot.
- Ubrizgavanje. Koriste se za brzo postizanje željenog ljekovitog učinka uz uklanjanje migrena i smanjenje visoke tjelesne temperature.
kontraindikacije
Unatoč prevalenciji lijeka, ima niz kontraindikacija, u čijoj se prisutnosti ne preporučuje uporaba Aspirina. To uključuje:
- prisutnost preosjetljivosti na salicilate i druge komponente, kao i moguće komplikacije u anamnezi povezane s uzimanjem lijeka;
- bronhijalna astma III-IV stupnja;
- ulcerozni gastritis želuca i dvanaesnika;
- hemoragična dijateza u kombinaciji s vaskulitisom;
- zatajenje jetre ili bubrega u fazi dekompenzacije;
- kronično zatajenje srca III-IV stupnja.
Primjena visokih doza lijeka ne preporučuje se u I i III tromjesečju trudnoće. Do 12 tjedana gestacije, acetilsalicilna kiselina značajno povećava vjerojatnost abnormalnosti fetusa, uključujući deformacije lubanje, srčane mane, živčani i genitourinarni sustav, kao i rizik od spontanog pobačaja u ranim fazama.
Osim toga, uzimanje sredstava tijekom ovog razdoblja opasno je ranim zatvaranjem botalnog kanala.
Nuspojave
U slučaju nepoštivanja doze tijekom uzimanja ili pretjerano dugog korištenja lijeka, osoba može razviti nuspojave. To uključuje:
- vrtoglavica, što je popraćeno kršenjem orijentacije u prostoru;
- buka, zviždanje ili zveckanje u ušima;
- mučnina, povraćanje, žgaravica, belching;
- smanjeni apetit;
- teškoće u disanju
- pretjerano znojenje;
- želučano krvarenje s lezijama sluznice;
- oslabljena svijest, halucinacije;
- grčevi u želucu.
Većina bolesnika primjećuje da s vremenom Aspirin s glavoboljom gubi svoj terapeutski učinak. Pored toga, razvoj ovisnosti karakterističan je za ovaj lijek..
Ne možete samostalno povećati doziranje lijeka, jer to može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Morate se konzultirati s liječnikom, proći pregled tijela i dobiti recept za kupnju alternativnog lijeka.
Aspirin protiv glavobolje izvrstan je lijek za rješavanje problema. Vrijedno je zapamtiti da bilo koji lijek treba uzimati s oprezom. Iz tog razloga, kada se pojave prvi simptomi patoloških poremećaja, morate se obratiti medicinskoj ustanovi. Samo pod nadzorom iskusnog stručnjaka, glavobolja će biti sigurna za zdravlje pacijenta.
Aspirin za glavobolju
Bol u glavi može uzrokovati ozbiljnu nelagodu, invalidnost i prirodnu želju da se poduzmu barem neka sredstva, samo ako se što prije riješite tih senzacija. Ali posebni snažni lijekovi nisu uvijek pri ruci. Ali aspirin u kućnoj ljekariji u pravilu je uvijek.
Jesu li ove tablete sigurne, kao što se ranije mislilo, pomaže li aspirin kod jake glavobolje, kada i kako ga uzimati - te podatke morate znati kako ne bi došlo do većih zdravstvenih problema.
O drogi
Lijek se odnosi na ne-opojne analgetike, nesteroidne protuupalne lijekove. Ovdje aktivna tvar je acetilsalicilna kiselina koja ima antipiretsko i protuupalno djelovanje..
Lijek ublažava glavobolju zbog sposobnosti smanjenja intrakranijalnog tlaka (intrakranijalnog tlaka), prorjeđivanjem krvi.
Aspirin je dostupan u obliku tableta s dozama:
- 100 ili 500 mg;
- 350 mg svaki;
- 50, 100 i 300 mg (šumeće tablete topive u vodi).
Potonja opcija, zahvaljujući ljusci, otpornija je na djelovanje kaustičnog želučanog soka od klasičnih tableta. To smanjuje vjerojatnost negativnih učinaka na osjetljivu želučanu sluznicu.
Šumeće tablete nakon otapanja u vodi brže se apsorbiraju u krv, što osigurava brzi početak terapijskog učinka.
indikacije
Uzimanje lijeka ima smisla u sljedećim slučajevima:
- napadi migrene;
- groznica s zaraznom virusnom bolešću;
- bolovi (uključujući glavobolju) različitog intenziteta;
- s blagom boli u mišićima i zglobovima;
- za sprječavanje tromboze, krvožilnog poremećaja mozga, infarkta miokarda (uključujući sekundarni), embolije.
Da bi se riješili srčani problemi (angina pektoris, prevencija moždanog udara), kao i da bi se isključila tromboembolija, propisana je specijalizirana opcija - Aspirin Cardio.
Ali uz bilo koji recept, važno je pridržavati se doza koje je propisao liječnik. Samo-primjena aspirina često dovodi do ozbiljnih nuspojava i pogoršanja.
Kako koristiti
Kako uzimati aspirin iz glavobolje ili vrućice - ovisi o zdravstvenom stanju i dobi osobe.
Ranije se vjerovalo da je moguće dati lijek djeci starijoj od 5 godina od 0,25 - 0,75 mg istodobno, a ne više od 1,5 g dnevno. Ali sada liječnici ne preporučuju davanje ovog lijeka do 14. do 16. godine života, zbog velikog broja nuspojava, i tada samo u iznimnim slučajevima, 250 mg (pojedinačna doza) ne više od 750 mg / dan. Bebe je bolje zamijeniti proizvod posebnim dječjim pripravcima kreiranim na bazi Ibuprofena ili Paracetamola.
Odraslim je dozvoljeno da uzimaju 1 g lijeka odjednom (maksimalno), ali ne više od 3 g dnevno.
Aspirin uzimajte prije jela, isperete vodom, mlijekom ili alkalnom mineralnom vodom. Sat vremena prije uzimanja lijeka, trebali biste odbiti začinjenu hranu i agrume, jer će oni "pomoći" aspirinu da dodatno nagriza želučanu sluznicu. Šumeće tablete otopljene u čaši vode.
Zabranjeno je uzimati lijek bez odobrenja liječnika duže od 3 dana!
Tijekom trudnoće
Aspirin za glavobolju tijekom trudnoće zabranjen je u prvom tromjesečju, kada su organi i sustavi fetusa u fazi formiranja. Intervencija bilo koje kemije u ovom trenutku je krajnje nepoželjna. Ne možete uzimati ovaj lijek u 3. tromjesečju, jer zbog svojstva aspirina koji razrjeđuje krv, povećava se rizik od otvaranja krvarenja tijekom porođaja.
U tom se razdoblju liječnici plaše sljedećih posljedica:
- perenashivanie fetusa;
- vjerojatnost pobačaja;
- razvoj komplikacija u fetusu (uključujući srčane i plućne);
- odvajanje placente;
- kršenje reproduktivne funkcije djeteta;
- moguće patologije testisa i dječaka;
- krvarenje.
Izuzetak je 2. tromjesečje, ali tada će samo liječnik odlučiti je li moguće da trudnica uzima Aspirin od glavobolje i koliko.
Doze lijeka tijekom ovog razdoblja trebaju se značajno smanjiti na količinu koja ne prodire kroz placentu i ne šteti djetetu.
Ali za veću sigurnost, bolje je zamijeniti aspirin drugim lijekom protiv bolova koji nije opasan tijekom trudnoće..
Pri hranjenju
Aspirin pomaže kod glavobolje ili ne, ali opasno ga je uzimati tijekom hranjenja. ASA prodire u mlijeko i negativno djeluje na ranjivo tijelo djeteta:
- pojačano krvarenje;
- unutarnja krvarenja s pojavom hematoma na koži;
- dijateza;
- utjecaj na brzinu zgrušavanja krvi;
- oštećenje sluha;
- zatajenje bubrega (kronično);
- Bronhijalna astma;
- anemija (nedostatak željeza);
- bronhospazam i polipi u nosu kao alergijska reakcija;
- negativni učinci na gastrointestinalni trakt, do krvarenja iz želuca;
- oštećenje jetre i mozga (Reyejev sindrom);
- smrt djeteta.
Navedeno je dovoljno za razumijevanje koliko je opasno piti lijek tijekom dojenja.
S mamurlukom
Glavobolja ujutro nakon uzimanja alkohola uoči posljedica je učinka etilnog alkohola na krvne žile (one se sužavaju) i krv (postaje viskozna). To dovodi do pojave ugrušaka i krvnih ugrušaka, što je posebno opasno.
Aspirin može donijeti primjetne koristi od glavobolje tijekom mamurluka, naime:
- Niži tlak.
- Imat će diuretski učinak. To će smanjiti oticanje i djelomično očistiti organizam od raspadanja od etanola..
- Proširit će krvne žile sužene alkoholom;
- Smanjuje viskoznost krvi.
- Razdvaja ugruške i krvne ugruške, ublažavajući bol.
Savjet: učinak aspirina za glavobolju nakon konzumiranja alkohola pojavit će se za otprilike sat vremena. Kako ne biste čekali toliko dugo, bolje je koristiti šumeću tabletu.
Ako se pojave nuspojave, odmah prestanite uzimati lijek:
- kašalj s krvavim iscjedakom;
- krv u stolici ili njezina crna boja;
- žgaravica, mučnina, bolovi u želucu;
- mamurluk;
- naprotiv, pojačana bol u glavi;
- zujanje u ušima;
- porast temperature.
Da biste izbjegli takve manifestacije, bolje je poduzeti posebne lijekove za mamurluk (Bison, itd.).
Potrebno je uzimati aspirin za glavobolju zbog pijanih alkoholnih pića najranije 12 sati nakon konzumiranja alkohola. Kombinacijom etanola i lijeka postoji visoki rizik od krvarenja u želucu, razvoja čira, srčanih udara, alergija, pa čak i smrti. Iz istog je razloga zabranjeno piti lijek s alkoholom..
Ako postoji tečaj uzimanja lijeka, prije blagdana trebate uzeti pilulu najkasnije 12 sati. Ovo, usput, može ujutro donekle smanjiti mamurlukov sindrom..
Kontraindikacije, nuspojave
Lijek je zabranjen za upotrebu ako među bolestima kod osobe postoje:
- hemofilija;
- povećana predispozicija za krvarenje;
- alergija na acetilsalicilnu kiselinu i sve nesteroidne protuupalne učinke;
- Bronhijalna astma;
- dijabetes;
- giht;
- oslabljena bubrežna funkcija;
- bolesti gastrointestinalnog trakta (želudac, dvanaesnik 12);
- povećana kiselost želuca;
- alkoholizam.
Također je zabranjeno uzimanje lijeka istodobno s antikoagulacijskim liječenjem, mlađim od 14-16 godina, tijekom trudnoće (1 i 3 tromjesečja) i dojenja.
Nuspojave
U slučaju sljedećih stanja, aspirin treba odmah prekinuti:
- bolovi u želucu;
- smanjenje broja trombocita (otkriveno krvnim testom);
- alergijske reakcije (osipi itd.).
Nakon dugog (tečaja) liječenja lijekom može se pojaviti sljedeće:
- poremećaji u proizvodnji inzulina;
- zatajenje bubrega;
- bolest bubrega i MVP (mokraćovod);
- krvarenje u gastrointestinalnom traktu (manifestuje se kao anemija, bol u trbuhu, slabost i stolica poput katrana);
- trombocitoza;
- visoki krvni tlak;
- krvne bolesti;
- rizik od razvoja dijabetesa;
- kršenje flore usne šupljine;
- iscrpljivanje miokarda.
Bilo koja od ovih manifestacija je opasna i zahtijeva trenutnu zamjenu lijeka blažom opcijom.
Interakcija s drugim lijekovima
ASA treba zamijeniti drugim lijekom ako se osoba nalazi na liječenju:
- lijekovi na bazi alkohola;
- antikoagulansi za prorjeđivanje krvi (Warfarin, Heparin);
- diuretici (diuretici);
- beta blokatori (metoprolol, itd.);
- lijekovi za dijabetes, artritis, giht;
- inhibitori (kinapril, moexipril);
- antidepresivi (fluoksetin, paroksetin);
- ostali NSAID (Naproxin, Ibuprofen).
Ako liječnik smatra da je imenovanje aspirina obvezno, tada će uz navedene lijekove biti potrebno prilagođavanje doze.
analoga
Osim samog aspirina, od glavobolje i vrućine možete kupiti slične lijekove. Neki analozi značajno će se razlikovati u odnosu na uobičajene jeftine opcije lijeka, ali korištene su u pregledu, uglavnom samo pozitivne.
Izbor lijekova s acetilsalicilnom kiselinom u sastavu i djelovanju sličnom aspirinu sada je prilično širok. Upsarin Upsa (šumeći), Aspirin kompleks (prah), Acetilsalicilna kiselina MS (tablete 500 mg) brzo će pomoći.
Osim njih, Acenterin, Asprovit, Anopirin, Aspirin York mogu pomoći kod glavobolje - sredstva s ASA u sastavu.
Citramon ili Analgin?
To su još dva lijeka, ne manje popularna od aspirina. A ako su svi u ormariću s lijekovima, postavlja se razumno pitanje: što je bolje od glavobolje - aspirina ili citramona i zašto? Ili je bolje uzeti jak analgetik?
U stvari, analgin, iako je stvarno dobar alat koji brzo pomaže glavi da prestane boljeti, sada se već dugo nalazi na popisu zabranjenih lijekova. Pokazalo se da dovodi do razvoja agranulocitoze, koja je prepuna smrti. Acetilsalicilna kiselina, prema svom popisu nuspojava, još uvijek nije tako opasna, pa o tome da li ublažiti bol aspirinom ili analginom treba odlučiti zajedno s liječnikom. Iako je pronalazak čistog analgina u ljekarnama sada sve teže.
Citramon je univerzalna tableta "za glavu", koja zbog svog sastava još uvijek nije dopuštena za prodaju na Zapadu. Acetilsalicilna kiselina, kofein i paracetamol su tvari koje su dio droge i zajedno dugotrajno zaustavljaju čak i jake bolove u glavi. Jedna doza citramona ne šteti, ali njegova stalna uporaba negativno će utjecati na jetru.
Aspirin je učinkovit, ali ne tako bezopasan lijek. A ako je ranije uzeto iz najmanjeg razloga i bez liječničkog odobrenja - to ne znači da od štete od lijeka nema. Popis kontraindikacija i nuspojava ovog lijeka prilično je velik, stoga morate biti oprezni kada ga uzimate..
Aspirin za glavobolju
Ljudi uzimaju aspirin protiv glavobolje više od 100 godina, obično na vlastitu inicijativu, bez odlaska liječniku. Aspirin je bio i ostao jeftin, prikladan i učinkovit lijek za glavobolju u odraslih. Acetilsalicilna kiselina nije idealan lijek jer ponekad uzrokuje nuspojave - oštećenje želučane sluznice, što uzrokuje bol u trbuhu i opasna unutarnja krvarenja. Moguće su i alergijske reakcije..
Aspirin protiv glavobolje: detaljan članak
Unatoč gore navedenim nuspojavama, ako pacijent nema kontraindikacije, koristi tableta aspirina za glavobolju kod odraslih nadmašuju mogući rizik. Istovremeno, djeca mlađa od 15-16 godina ne mogu se liječiti aspirinom zbog Reye-ovog sindroma - rijetkog, ali smrtonosnog oštećenja jetre i mozga. Rayov sindrom je rijedak, ali ubija svaku sekundu svojih žrtava. Da biste uklonili ovaj rizik, nemojte davati djeci aspirin, već držite paracetamol u svom ormariću s lijekovima.
Odrasli najčešće uzimaju aspirin svaki dan kako bi spriječili srčani udar i moždani udar. U ovom slučaju koriste se doze ne veće od 100-150 mg dnevno. Glavobolje se liječe snažnijim tabletama koje sadrže 300-325 mg aspirina. Uzimaju se 1-3 puta svaka 3 sata dok glavobolja ne prestane. U visokim dozama aspirin pomaže ne samo od boli različitog podrijetla, već i smanjuje tjelesnu temperaturu, smanjuje upalu. Ne uzimajte aspirin u dozi većoj od 3000-4000 mg dnevno. Ispitajte kontraindikacije i moguće nuspojave ovog lijeka. Pogledajte i video zapis poznate doktorice Elene Malysheve o metodama liječenja glavobolje bez "kemijskih" lijekova.
- kako uzimati aspirin za djecu i odrasle;
- kontraindikacije i nuspojave;
- kompatibilnost s analginom i paracetamolom;
- aspirin s visokim krvnim tlakom i gihtom;
- kako zaštititi želudac uzimanjem ovog lijeka;
- aspirin - lijek protiv raka.
U 2010. godini objavljena je autoritativna analiza 13 studija u kojima je sudjelovalo 4.322 pacijenta. Pokušali su pomoću aspirinskih tableta riješiti 5261 napada glavobolje (migrene). Polovina sudionika studije uzela je placebo, ne pravi aspirin, a da toga nisu ni znali. Pokazalo se da aspirin pomaže kod glavobolje oko 2 puta učinkovitije od "praznih" pilula.
Aspirin | Placebo | |
---|---|---|
Jaka ili umjerena glavobolja nestala je u roku od 2 sata | 52% | 32% |
Glavobolja je u potpunosti prestala u roku od 2 sata | 25% | jedanaest% |
Pilule protiv glavobolje pomogle su 24 sata ili duže | 39% | 24% |
Unatoč činjenici da novi lijekovi dolaze na tržište svake godine, aspirin ostaje popularan lijek za glavobolju i vrućicu. Da bi se pojačao učinak, može se uzimati paracetamol. Postoje kombinirane tablete koje uključuju acetilsalicilnu kiselinu (aspirin), acetaminofen (paracetamol) i kofein. Takve se tablete prodaju pod imenom Citramon i nisu skupe. Najvjerojatnije će Citramon od glavobolje pomoći bolje nego obični aspirin. Uzmi minimalnu potrebnu dozu koja može ublažiti vaše simptome..
Tablete koje sadrže aspirin, paracetamol, ibuprofen ili diklofenak ne smiju se uzimati više od 10 dana svakog mjeseca. Pokušajte ih koristiti ne više od 2 puta tjedno. Ako zloupotrijebite gore navedene alate, tada će oni prestati oslabiti glavobolju, već će naprotiv pojačati. Utvrdite koje situacije u vašem životu uzrokuju bolove i pokušajte ih izbjeći. To može biti prekomjeran posao, preskakanje obroka, nedostatak sna, pušenje. Osobe koje imaju česte glavobolje trebaju posjetiti liječnika.
Koje vrste glavobolje pomažu aspirin, a koje ne?
Kakva glavobolja
Aspirin ima najjača analgetska svojstva u sljedećim uvjetima:
- sindrom mamurluka ili odvikavanja od alkohola;
- migrena;
- bol upalnog porijekla (podrijetlo).
Kad počne djelovati. Analgetski učinak očituje se već 10-20 minuta nakon primjene. Ali maksimalna koncentracija acetilsalicilne kiseline u krvi postiže se nakon 30-60 minuta.
Nakon mamurluka
Nakon prekomjernog pijenja, postoje znakovi opijenosti, poput jake glavobolje. Uz simptome odvikavanja, crvena krvna zrnca skupljaju se u mikrovima, što izaziva neugodnu bol i oticanje..
Za borbu protiv mamurluka možete uzimati redoviti aspirin, po mogućnosti u šumećim tabletama. Takav je lijek lako topiv u vodi, nema izražen negativan učinak na gastrointestinalnu sluznicu i brzo se apsorbira..
Uzmite tabletu najranije 4 sata nakon pijenja. Otopiti 2 šumeće tablete u 200 ml tople kuhane vode. Pijte polako, u malim gutljajima, kako ne biste izazvali napad emetike.
Uz migrenu
Oxfordski znanstvenici proveli su studije u kojima su otkrili da lijekovi na bazi acetilsalicilne kiseline uspješno zaustavljaju migrene sa i bez aure.
Migrena - izlučujuća jednostrana glavobolja koja može biti popraćena vrtoglavicom, bljeskovima svjetla pred očima i poremećajem govorne funkcije. "Acetil" uklanja ove simptome zbog svog složenog učinka:
- pojačava cirkulaciju krvi u cerebralnim žilama;
- utječe na zgrušavanje krvi: inhibira koagulaciju, potiče ukapljivanje, eliminira mikroklote;
- anestezira zbog inaktivacije receptora za bol i djelovanja na bradikinin (peptid koji širi krvne žile i snižava krvni tlak).
Za zaustavljanje migrene popijte 1 tabletu. Analgetski učinak pojavit će se u roku od 1-2 sata. U teškom obliku koristite injekcije s acetilsalicilnom kiselinom, ali tek nakon odobrenja liječnika.
Pri povišenom tlaku
Oprez! Liječnici ne preporučuju uzimanje aspirina pri visokom tlaku. To je zbog činjenice da skok krvnog tlaka (BP) može pokrenuti hipertenzivnu krizu.
Ako posuda ne preživi, doći će do masovnog krvarenja. Posebno je opasno od moždanog udara i srčanog udara..
Opće informacije o lijeku
ASA je dio farmakološke skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova (LP). Kao glavna komponenta korišten je ASA (100, 500 i 250 mg). Popis dodatnih komponenti uključuje: krumpirov škrob i limunsku kiselinu. Lijek je u obliku tableta.
Glavna komponenta lijeka pomaže sniziti vrućicu, što je simptom prehlade, sprečava razvoj upalnog procesa.
Znanstvenici su otkrili da ASA potiče prorjeđivanje krvi. Stoga se lijek široko koristi za sprječavanje tromboze, moždanog udara i infarkta miokarda. Analgetski učinak nastaje zbog dva djelovanja odjednom: centralnog i perifernog.
Prosječna cijena lijekova u ruskim ljekarnama iznosi 10-15 rubalja, ovisno o regiji stanovanja i cjenovnoj politici ljekarni.
Upute za korištenje
indikacije
Uzimanje aspirina opravdano je u slučajevima:
- razne vrste cefalgije: migrena, sindrom povlačenja;
- neuralgija;
- sistemske bolesti (reumatoidni artritis);
- groznica zbog upalnog procesa;
- zubobolja, uključujući i nakon vađenja (uklanjanja) zuba;
- menstrualni grčevi;
- prevencija patologija kardiovaskularnog sustava;
- lumbalgija (bol u donjem dijelu leđa);
- bol povezana sa cervikalnom osteohondrozom.
kontraindikacije
U nekim bolestima uzimanje aspirina strogo je kontraindicirano:
- erozije i čirevi probavnog trakta;
- gastrointestinalno krvarenje;
- aspirinska astma;
- istodobna primjena metotreksata (u dozi od 15 mg tijekom 7 dana ili više);
- dekompenzirani poremećaji bubrega i jetre;
- hemoragična dijateza;
- koagulacijska patologija;
- nedovoljna proizvodnja glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
- razdoblja gestacije (1 i 3 tromjesečja) i dojenja;
- dob manja od 15 godina;
- idiosinkrazija acetilsalicilne kiseline.
Oprez i liječnički savjeti potrebni su za uvjete:
- istovremeno liječenje antikoagulansima;
- giht;
- sklonost krvarenjima u probavnom sustavu;
- hipoprotrombinemija;
- manjak vitamina K;
- anemija;
- kršenje srca;
- arterijska hipertenzija;
- tireotoksikoza.
Nuspojave
Lijek može izazvati štetne učinke:
- Gastrointestinalni trakt: gastralgija, mučnina s povraćanjem, GI krvarenje, anemija nedostatka željeza, erozije i čirevi u probavnom traktu (uključujući perforaciju), rijetko - povećana koncentracija jetrenih transaminaza.
- CNS: zujanje u ušima, vrtoglavica (nuspojave karakteristične za predoziranje).
- Hematološki poremećaji: trombocitopenija, hemoragični sindrom.
- Genitourinarni sustav: hiperoksalurija, stvaranje kamena iz kalcijevog oksalata, oštećenje glomerularnog bubrežnog aparata.
- Alergija: urtikarija, anafilaktički šok, Quinckeov edem, gušenje.
Interakcije s lijekovima
Uz istovremeno liječenje aspirinom i drugim lijekovima moguće su različite reakcije..
- Povećava toksičnost: Metotreksat, opioidni analgetici ili drugi nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID), hipoglikemijski lijekovi, heparin, indirektni antikoagulansi, tromboliti i inhibitori agregacije trombocita, sulfonamidi, trijodtironin, Reserpin.
- Suzbija djelovanje: Benzbromarona, Sulfinpirazona, snižava krvni tlak, diuretika (Spironolakton, Furosemid).
- Uz kombiniranu uporabu glukokortikosteroida, lijekovi koji sadrže etanol povećavaju ulcerogeni učinak (stvaranje oštećenja gastrointestinalne sluznice, recidivi čira na želucu ili dvanaesniku) i prijete otvaranju krvarenja.
- Potiče povećanu koncentraciju u krvi: Digoksin, barbiturati i lijekovi koji sadrže litij.
- Pomaže apsorpciji lijekova koji sadrže željezo u probavnom traktu.
Za referencu. Antacidi (uključujući magnezijev i aluminij hidroksid) smanjuju reapsorpciju aspirina.
Doziranje, vrijeme i učestalost primjene
- Dopuštena dnevna doza lijeka ne prelazi 3 g, pojedinačna - 1 g.
- Aspirin se uzima strogo nakon obroka. Inače, lijek oštećuje sluznicu gastrointestinalnog trakta.
- Ponovna upotreba dopuštena je ne ranije od 4-8 sati.
Oprez! Redovan prijem prijeti razvoju komplikacija. Oni su povezani s neselektivnošću (neselektivnim djelovanjem) lijeka..
kontraindikacije
Prilikom uzimanja lijeka potrebno je pridržavati se kontraindikacija navedenih u uputama. Acetilsalicilna kiselina protiv glavobolje ne uzima se ako:
- Pacijentica je trudna ili doji.
- Pacijent je alergičan na acetilsalicilnu kiselinu, aspirinsku astmu.
- Pacijentu je dijagnosticirana najmanje jedna od bolesti: hemoragična dijateza, gastritis, enterokolitis, čir na probavnom sustavu, aneurizma aorte, portalna hipertenzija.
- Zatajenje bubrega, srca i jetre kod ljudi.
- Pacijentica koagulacija krvi je oslabljena, otkrivena je hemofilija.
Na nekim mjestima nudi se davanje lijeka maloj djeci kako bi se temperatura prehladila s prehladom. Ne radite to ni pod kojim okolnostima! Barem do 12 godina, uzimanje ovog lijeka je kontraindicirano. Aspirin u malog djeteta može izazvati Reyevu bolest - akutno oticanje jetre i mozga, što može dovesti do smrti.
Za djecu
U dječjoj praksi, za djecu mlađu od 14 godina, aspirin se ne koristi zbog visokog rizika od komplikacija.
Za snižavanje temperature bolje je koristiti druge NSAID: Nurofen, paracetamol itd..
U kojim je slučajevima dopušteno
Djeca s određenim krvnim patologijama i imuno-upalnim poremećajima trebaju acetilsalicilnu kiselinu. Ali davanje djetetu pripravaka koji sadrže ovu tvar moguće je samo prema naznakama liječnika.
Važno je zaštititi djecu od prehlade i virusnih bolesti kako ne bi izazvali izrazito opasan Reyejev sindrom, koji se najčešće javlja u dobi od 4-12 godina.
Ako je potreban aspirin, specijalist će odabrati dozu prema ukupnom broju godina.
Tablica doziranja za djecu Pitajte
Dob godina | Dnevna doza, g | Učestalost prijema, jednom dnevno |
Do 2 | 0.05 | 1 |
2-3 | 0.1 | 1 |
4-6 | 0.2 | ne više od 3 |
7-9 | 0,3 | 3-6 |
10 i stariji | 0,5-1 | 3-6 |
Mjere opreza
Najistaknutija komplikacija je Reyejev sindrom, koji se može razviti tijekom liječenja virusnom infekcijom aspirinom. Bolest prijeti teškim oštećenjem jetre, cerebralnim edemom. Smrtonosni ishod moguć.
Druga nuspojava koja je opasna za djetetovo tijelo je ulcerogena. Stoga je važno uzimati "acetil" strogo nakon jela i piti mlijeko.
Bilješka roditelja. Redovito kliničko istraživanje djetetove krvi trebalo bi provoditi na osnovu trombocita..
nalazi
Aspirin, kao i Ibuprofen, Paracetamol i Citramon, obavezne su komponente svakog kompleta za prvu pomoć zbog niske cijene i široke dostupnosti lijekova. Ulcerogeni, nefrotoksični i koagulopatski učinci visokih doza ASA ograničavaju uporabu lijeka. Ne preporučuje se uporaba jednokratne doze više od 5 grama aspirina dnevno ili prekoračenje doze od 100 / mg / kg / dan uz dugotrajnu upotrebu. Kronične glavobolje s progresivnom dinamikom koje NSAID ne mogu zaustaviti - povod za savjetovanje sa specijalistom i temeljitu dijagnozu.
Negovane majke
Liječnici kažu da acetilsalicilna kiselina nije dobar razlog za prekid dojenja (HB).
Doista, mala koncentracija ove aktivne tvari prelazi u mlijeko dojilje. Ali nuspojave nakon slučajnog gutanja tragova ASA kod djeteta nisu otkrivene.
Dopušteno doziranje za HB: ne više od 0,5 g (1 tableta).
Uz dugotrajno liječenje s povećanom doziranjem aspirina, dojenje se zaustavlja, a dijete se prebacuje na umjetno hranjenje.
Može li se djetetu dati Aspirin
Tablete acetilsalicilne kiseline ne preporučuju se djeci mlađoj od 15 godina s virusnom infekcijom i sniziti temperaturu. Tvar nepovoljno utječe na rad jetre i mozga i može uzrokovati ozbiljnu neurološku bolest, Reye sindrom..
U slučaju bakterijske infekcije, na primjer, tonzilitis, aspirin je dopušten u dozi koja ne prelazi 20-30 mg po 1 kg težine. U dobi od dvije do tri godine, lijek se propisuje 100 mg / dan, od 4-6 godina - 200 mg / dan.
Od 7 do 9 godina tvar se uzima 300 mg / dan, preko 12 godina konzumiraju se po pola tablete 2 puta dnevno.
Samo kvalificirani liječnik može prepoznati virusnu ili bakterijsku infekciju, stoga je zabranjeno davati lijekove djeci samostalno.
opseg
U ljekarni se lijek kupuje bez liječničkog recepta.
Otpustite obrasce
Dostupno u sljedećim vrstama:
- bez obloženih tableta;
- tablete u posebnoj ljusci;
- šumeći oblik.
Šumorni oblik je najprikladniji za glavobolje. Djeluje brže i nema izražen štetni učinak na sluznicu želuca i dvanaesnika.
Još jedna dobra opcija su tablete u posebnoj ljusci koje štite gastrointestinalnu sluznicu od agresivnih učinaka ASA.
Marke i proizvođači
- Šumarica - Bayer Schering Pharma AG (Njemačka).
- ASK-kardio - MEDISORB JSC (Rusija).
- Ups - UPSA SAS (Francuska).
- Aspirin 1000 - kupca Bayer, AG (Švicarska).
Nuspojave
Nepoštivanje doziranja ili samo-lijek ne samo da ne mogu imati pozitivan učinak na dobrobit pacijenta, već mogu dovesti i do pojave nuspojava koje su poprilično opasne za zdravlje. Navodimo najčešće:
- Slabljenje, slabost, vrtoglavica.
- Gastrointestinalni poremećaji: proljev, mučnina, povraćanje.
- Odbijanje obroka, nedostatak interesa za hranom.
- Pojava kratkoće daha ili, obrnuto, sporo ili isprekidano disanje.
- Rastresenost, zbunjenost, vidne i slušne halucinacije.
- Groznica, zimica.
- Nevoljne kontrakcije mišića.
- Poremećaj ugruška, nazalno krvarenje.
- Crvenilo kože, osip, svrbež.
Aspirin se nosi s uklanjanjem glavobolje. Međutim, bilo koji lijek treba uzimati s oprezom. Stoga, kada se pojave prvi znakovi patoloških simptoma, morate odmah kontaktirati medicinsku ustanovu. Samo pod nadzorom stručnjaka možete se brzo riješiti bolova i ne naštetiti zdravlju.
analoga
Ako je acetilsalicilna kiselina kontraindicirana, mogu se upotrijebiti drugi lijekovi sa sličnim mehanizmom djelovanja..
Usporedba aspirina s analogima:
- Analgin. Oba lijeka imaju veliki popis nuspojava. Aspirin ublažava cefalgiju, pokazuje protuupalna svojstva i razrjeđuje krv. Dok analgin smanjuje intenzitet boli. Usput, zabranjena je na prodaju u mnogim europskim zemljama i u SAD-u..
- Paracetamol. Oba lijeka pripadaju skupini NSAID. Imaju sličan mehanizam djelovanja. Paracetamol inhibira rad receptora boli u središnjem živčanom sustavu. Aspirin sprečava stvaranje signala boli. Acetilsalicilna kiselina daje više nuspojava, uključujući stvaranje čira. Stoga je za ublažavanje migrena i glavobolje u djece bolje koristiti paracetamol.
- Citramon Također ima ulcerogeni učinak na gastrointestinalnu sluznicu. Citramon je djelotvoran u borbi protiv cefalgije uzrokovane zaraznim bolestima (gripa, upala pluća), migrenom, hipotenzijom, umorom.
- No-shpa se rijetko koristi za ublažavanje cefalgije. No-spa se odnosi na antispazmodike, stoga je njegovo djelovanje usmjereno na uklanjanje spazmodičkih kontrakcija glatkih mišića.
Tablete protiv glavobolje koje sadrže aspirin:
- CardiASK;
- Alka-Seltzer;
- Alka Prim;
- Zorex jutro;
- Cardiomagnyl;
- Trombotski ACC;
- Taspir;
- citramone.
Tablete bez aspirina:
Mehanizam analgetskog učinka acetilsalicilne kiseline
Djelatna tvar "Aspirin" - acetilsalicilna kiselina neselektivno inaktivira enzim ciklooksigenazu (COX), koji sudjeluje u stvaranju upalnih medijatora.
Kršenje integriteta tjelesnih stanica pod utjecajem unutarnjih ili vanjskih uvjeta početni je faktor. Nakon oštećenja fosfolipidnog sloja membrane u prisutnosti lipolitičkih enzima oslobađa se arahidonska kiselina, što pokreće upalni proces. Zahvaljujući interakciji s COX, kiselina se pretvara u prostaglandine i tromboksane.
Učinci produkata raspada arahidinske kiseline:
- vazodilatacija (ekspanzija arteriola);
- sužavanje venula i poteškoće u odljevu tekućine s mjesta upale;
- povećana propusnost vaskularne stijenke;
- povećana hemotaksija (migracija u žarište upale) bijelih krvnih stanica;
- snižavanje praga osjetljivosti receptora boli na iritante.
Upotreba "Aspirina" kao protuupalnog sredstva temelji se na blokiranju početne faze postupka, učinkom na COX. Mehanizam analgetskog učinka lijeka temelji se na:
- suzbijanje faza upalnog procesa (hiperemija, eksudacija, propusnost kapilara i edemi);
- inhibicija hipotalamičkih centara termoregulacije i opće osjetljivosti;
- povećanje praga reakcije nociceptora (bol) na nadražujuće tvari;
- inhibicija sinteze bradikinina (medijator upale);
- antiagregantno djelovanje: poboljšanje reoloških parametara krvi pomaže u uklanjanju edema.
Analgetski učinak acetilsalicilne kiseline ovisi o dozi - 3-5 g lijeka je potrebno za ublažavanje bolova.
Što je veća koncentracija lijeka, to je veći rizik od gastroenteroloških nuspojava.
Doziranje i primjena
Aspirin treba uzimati oralno nakon obroka, piti tablete s puno čiste vode (najmanje 200 ml).
U liječenju boli i vrućice preporučuje se uzimanje jedne doze lijeka u dozi od 500 mg do 1000 mg. Maksimalna dnevna doza je 3000 mg ili 6 tableta od 500 mg. Za ponovno uzimanje lijeka potrebno je održavati interval od 4 sata.
Trajanje terapije ne smije biti duže od 7 dana u slučaju uzimanja Aspirina kao anestetika i 3 dana kao antipiretika.
Djeci mlađoj od 15 godina uzimanje Aspirina strogo je kontraindicirano. Djeci starijoj od 15 godina dozvoljeno je uzimati lijek na isti način kao i odrasli pacijenti.
Za trudnice i dojenje
Tijekom I i III tromjesečja trudnoće i tijekom dojenja zabranjeno je uzimati Aspirin. U II tromjesečju lijek treba uzimati s oprezom u preliminarnom izračunu pojedinačne doze.
Citramon P - zašto je tako učinkovit? - Citramon i pritisak
Posljednji lijek koji je dio citramona je paracetamol. Također ima analgetska svojstva i pojačava učinak prva dva lijeka. Negativno svojstvo paracetamola je da ima hepatotoksični učinak, odnosno da ubija stanice jetre, zbog čega citramon ne treba uzimati kontinuirano.
Može li se citramoni uzimati s visokim krvnim tlakom
Ako je krvni tlak tek neznatno povišen, tada citramon neće imati značajan utjecaj na njega, jer kofein koji je uključen u njegov sastav djelomično proširuje, a djelomično sužava krvne žile. Sposobnost kofeina da sužava krvne žile mozga koristi se u liječenju migrene - bolesti u kojoj se moždane žile naglo šire, što izaziva napad jake glavobolje.
Opasno je uzimati citramone kod vrlo visokog krvnog tlaka (BP). U ovom slučaju, njegovo djelovanje može izazvati niz komplikacija. Na primjer, povećati spazam krvnih žila mozga, što može dovesti do poremećene moždane cirkulacije, pa čak i do ishemijskog moždanog udara - smrti moždanih stanica zbog kršenja njihove prehrane.
Sužavanje krvnih žila mozga pri visokom krvnom tlaku može također uzrokovati hemoragični moždani udar, kada se pod pritiskom krvi krvna žila pokvari i krv uđe u moždano tkivo uništeći ga.
Istodobno, važno je koliko često ovaj pacijent uzima citramon, jer osim kofeina, sadrži i aspirin, pod utjecajem kojeg smanjuje koagulacija krvi. Ako se smanji koagulacija krvi, tada će se krvarenje iz oštećene žile produžiti, a moždani udar teže.
Vaskularna patologija mozga
Vegetativno-vaskularna distonija i druga slična oboljenja karakteriziraju sužavanje ili širenje krvnih žila, što uzrokuje pulsirajuću bol po cijeloj površini glave. Djelovanje "acetilsalicilne kiseline" usmjereno je na razrjeđivanje krvi, poboljšanje cirkulacije krvi i ublažavanje bolnih simptoma.
Optimalna doza je uzimati tri tablete od 500 mg dnevno tjedan dana.
Interakcija s drugim lijekovima
Potrebno je prilagoditi dozu lijeka dok ga uzimate sa sljedećim lijekovima:
- antikoagulansi - Heparin, Warfarin;
- diuretski lijekovi;
- beta blokatori;
- inhibitore;
- antidepresivi - Paroksetin, Fluoksetin;
- nesteroidni protuupalni lijekovi - Ibuprofen, Naproxen.
Ne preporučuje se kombinacija s ovim skupinama lijekova s aspirinom ili s prilagođavanjem oba lijeka.
Učinci na tijelo
U našem tijelu postoje hormoni - prostaglandini, koji aktivno sudjeluju u upalnim procesima, podižući tjelesnu temperaturu.
Aspirin inhibira proizvodnju ovih hormona, zaustavljajući reakciju tijela na patogen. To ublažava simptome glavobolje i vrućice, smanjuje temperaturu i normalizira krvožilni sustav.
Glavna značajka aspirina je stanjivanje krvi. Ne dopušta da se trombociti lijepe zajedno, što sprječava stvaranje tromboze tijekom dužeg razdoblja (uzimanje 1 tablete - do 7 dana djelovanja)
Aspirin se često propisuje starijim osobama koje su imale moždani udar ili pate od kardiovaskularnih bolesti..
Uz pravilnu primjenu lijeka, salicilna kiselina je korisna:
- smanjiti temperaturu kod upalnih bolesti;
- kao anestetik zbog učinaka na receptore živčanog sustava;
- pomaže kod glavobolje;
- s produljenom uporabom (od 3 godine), rizik od raka i raka značajno se smanjuje;
- indicirano za bolesti Parkinsona i Alzheimera (popularno - senilna demencija);
- Dobro se slaže s ibuprofenom, koji pomaže minimizirati moždani udar i poboljšati cirkulaciju krvi u mozgu;
- ublažava kronične simptome bronhijalne astme;
- korisno za mušku potenciju, posebno u odrasloj dobi.
Hoće li acetilsalicilna kiselina pomoći kod glavobolje, uvelike ovisi o njezinu uzroku. Postoji popis takvih indikacija u kojima salicilna kiselina dugotrajno pomaže i ublažava bol..
Prijem kod žena tijekom trudnoće i dojenja
Tijekom razdoblja rađanja djeteta, kao i tijekom dojenja, uzimanje lijeka se ne preporučuje. Tablete acetilsalicilne kiseline negativno utječu na formiranje unutarnjih organa fetusa jer mogu ući u posteljicu trudnice.
Strogo je zabranjeno uzimati aspirin protiv glavobolje u prvom tromjesečju. U iznimnim slučajevima, lijek propisuje stručnjak pod strogim nadzorom.
Analgin ili Citramon
Dva lijeka koja se najčešće koriste umjesto Aspirina su Citramon i Analgin. Koji lijek je poželjniji? Oba lijeka se ne koriste u zapadnim zemljama zbog negativnog utjecaja na tijelo. Analgin može dovesti do agranulocitoze (patološkog smanjenja koncentracije bijelih krvnih zrnaca u krvi), što je kruto smrću.
Citramon, unatoč brzom olakšanju simptoma boli, uz sustavno korištenje može izazvati ozbiljnu intoksikaciju jetre. Analgin i Citramon namijenjeni su samo za jednokratnu upotrebu..
Aspirin također ima rizik od razvoja nuspojava i niza komplikacija. Uzmite lijek uz strogo pridržavanje doziranja. Ako vam je potrebna dugotrajna primjena za liječenje trombocitoze, potrebna vam je prilagodba doze i redoviti laboratorijski testovi za praćenje zdravlja i stanja krvožilnog sustava.
Tko se ne smije liječiti Aspirinom?
Lijekovi, kao i pripravci koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu su kontraindicirani:
- Osobe s netolerancijom na salicilate
- Mala djeca mlađa od 2-3 godine
- S bubrežnom, jetrenom ili srčanom zastojem, anginom pektoris
- Uz astmu uzrokovanu produljenom uporabom lijekova sa salicilatima
- S akutnim peptičkim ulkusima
- Sklonosti krvarenju
- Povećana štitna žlijezda
- Hipovitaminoza K
- Tijekom trudnoće i dojenja
- U kombinaciji s koagulansima.
Iako se Aspirin ne preporučuje djeci, može se propisati ako je potrebno. No važno je zapamtiti da je izuzetno opasan za male bolesnike, posebno tijekom akutnih respiratornih virusnih infekcija, gripe, kozice i drugih zaraznih bolesti, jer može izazvati rijedak, ali po život opasan Reye sindrom.
Stanje se brzo razvija, utječe na jetru i mozak. Sindrom doprinosi smrti svakog drugog bolesnog djeteta.
U dojenčadi aspirin može izazvati krvarenje, intrakranijalno krvarenje. Glavni simptom je produljeno, oslabljujuće povraćanje..
Kako ne biste ugrozili male bolesnike, bolje je koristiti dječji paracetamol. Nije manje učinkovit, a nuspojave su minimalne..
Predozirati
Javlja se uz sustavnu primjenu visokih doza lijeka. To izaziva kliniku intoksikacije: smanjenje oštrine sluha, vrtoglavica, mučnina i povraćanje, nesvjestica. Ako se opće stanje pogorša, odmah uzmite lijek.
Liječenje predoziranja je simptomatsko. Provodi se ispiranje želuca, obnavlja se acidobazna ravnoteža. Sa složenim oblicima trovanja propisana je hemodijaliza za uklanjanje aktivnih komponenti iz krvi.
Koristite tijekom trudnoće, dojenja
Aspirin je lijek na bazi acetilsalicilne kiseline. Utvrđuje analgetska, protuupalna, antipiretska i antiagregaciona svojstva lijeka (sprječava stvaranje krvnih ugrušaka), koja djeluje prilično učinkovito. I, čini se, zato se često koristi. No, je li moguće piti aspirin tijekom trudnoće i je li to sigurno za trudnice, razmotrit ćemo.
Učinak na trudnicu i fetus
Upute za lijek govore da je zabranjeno koristiti ga tijekom trudnoće.
Primjena aspirina tijekom trudnoće je kontraindicirana. Posebno je opasno razdoblje prvog i trećeg tromjesečja. Sredinom trudnoće kratkotrajna upotreba tvari je moguća iz strogih medicinskih razloga. Paracetamol se obično propisuje trudnicama s jakim glavoboljama..
Prednosti aspirina za migrene
Migrena se može nazvati neurološkom boli. Takva dijagnoza postavlja se nakon isključenja drugih bolesti. Najčešće je migrena kronična bol, napadi se redovito javljaju i zahvaćaju jednu polovicu glave. Uzroci koji uzrokuju migrenu uključuju:
- ukočenost u ramenima, mišićima vrata i čeljusti. Takvo suženje obično je povezano s produljenim stresom ili anksioznošću;
- prekomjerni rad, nedostatak sna;
- neadekvatna prehrana;
- česta upotreba alkoholnih pića;
- psihosomatika (strahovi, fobije, samopouzdanje itd.).
Jedan učinkovit tretman je ublažavanje bolova s aspirinom ili kombiniranje lijekova (na primjer, s ibuprofenom).
Slična neurološka bolest očituje sefalima sličnim napadajima, praćenim pulsiranjem na jednom dijelu glave. "Acetilsalicilna kiselina" može zaustaviti bol, lokaliziranu u živčanim centrima i smanjiti grčeve.
3 g, ili 6 komada, dvije tablete u tri doze s razmakom od najmanje četiri sata. Ako se migrenska glavobolja pojača, uzimanje lijeka će biti neprikladno. U tim se slučajevima preporučuje spavanje..
Trajanje i intenzitet boli
Nesigurna bol može trajati od 30 minuta do 7 dana. Povremene glavobolje obično se pojave manje od 15 dana u mjesecu. U visokoj učestalosti, stanje se opisuje kao kronična migrena.
Ova vrsta se nalazi kod žena, osobito u razdoblju reproduktivne dobi, jer je često povezana s hormonskim promjenama. Najčešći simptom migrene je jaka, lupkajuća glavobolja. S rastom se pojavljuje mučnina, osjetljivost na svjetlost i buku. Bez liječenja, bol može trajati od 4 do 72 sata i javlja se u prosjeku 1 do 6 puta mjesečno.
Ostali simptomi im mogu prethoditi. Na primjer, takozvana "aura" kada osoba doživi pulsirajuća svjetla u svom vidnom polju.
Aspirin učinkovito ublažava napade migrene ako izbjegnete čimbenike ličnosti koji ih uzrokuju. Naravno, svako lijek protiv bolova trebao bi vam propisati stručnjak koji će odmah osobno prepoznati kontraindikacije.
Kad se primjenjuju
Liječnici savjetuju uzimanje aspirina iz glave zbog migrena. Bolest je popraćena jakom spastičnom boli. Uzimanje lijekova zaustavlja napad, pomaže u proširenju spazmodičnih kapilara, poboljšava cirkulaciju mozga.
Bolesti i glavobolja u trudnica nisu rijetka pojava. Ali trudnice mogu piti glavobolju s aspirinom tek u drugom tromjesečju. To je zbog djelovanja aktivnih tvari koje čine tablete..
U prvim mjesecima mogu utjecati na formiranje i razvoj djeteta, a u trećem - utječu na stanje majke, mogu dovesti do preranog rođenja.
Aspirin ublažava glavobolju od mamurluka. Ako se uzimala velika doza alkohola dan ranije, tada se pojavljuje apstinencijski sindrom, praćen porastom tlaka i glavoboljom.
Aspirin razrjeđuje krv i ublažava grčeve krvnih žila. Da biste pili lijek protiv glavobolje s mamurlukom, trebate 500 mg na svakih 35 kg težine, pijte puno vode.
-
Srčani udar
-
Encefalitis
-
Skleroza
-
Migrena
-
Srčani udar
-
Migrena
-
Skleroza
-
Skleroza