Glavni
Migrena
Citramon
Citramon spada u skupinu netoksičnih lijekova, analgetika. Ovo je sveobuhvatni medicinski proizvod čiji aktivni sastojci su spoj paracetamola, kofeina i acetilsalicilne kiseline.
Zbog složenog učinka, lijek ima protuupalno, analgetsko, analgetsko, vazodilatacijsko djelovanje na središta žarišta upale. Citramon se koristi za smanjivanje učinaka različitih bolova malog intenziteta - glavobolje, zubobolje, bolova u mišićima, periodičnih grčeva.
Također se aktivno koristi za febrilnu bolest tijekom gripe. Da biste razumjeli što lijek pomaže i kada se propisuje, trebate razmotriti njegov sastav i učinak.
Klinička i farmakološka skupina
Kombinacija analgetik-antipiretik.
Uvjeti prodaje iz ljekarni
Može se kupiti bez recepta.
Koliko Citramon košta u ljekarnama? Prosječna cijena je 11 rubalja.
Sastav i oblik ispuštanja
Do danas, broj proizvođača lijekova neprestano raste, stoga će sastav Citramona biti malo drugačiji. Međutim, glavna aktivna tvar nije podložna promjenama..
Sastav Citramon "klasik" uključivao je:
- 0,25 g acetilsalicilne kiseline (Acidum acetylsalicylicum);
- 0,17 g fenacetina (Phenacetini);
- 0,027 g kofeina (kofein);
- 0,021 g limunske kiseline (limunska kiselina);
- i 0,014 g kakaa.
Ovaj je sastav danas prestao postojati, a fenacetinu je zabranjeno dodavanje, jer može izazvati ozbiljne komplikacije i nuspojave. Najčešće, sastav kombiniranog lijeka sada uključuje glavne tri komponente:
- aspirin (Acidum acetylsalicylicum);
- paracetamol (Paracetamoli);
- i kofein (kofein).
Različite vrste Citramona
Ovisno o proizvođaču, Citramon dolazi u različitom sastavu i imenu. Do danas se proizvode sljedeće sorte:
- Citramon P - sadrži aspirin, kofein i paracetamol. Primjena Citramon P kontraindicirana je osobama mlađim od 14 godina. Doziranje za odrasle je od 1 do 2 tablete tri puta dnevno. Trebao bi postojati jaz između prijema (najmanje 6 sati).
- Citramon Forte - sadrži osim aspirina, kofein i paracetamol, kao i limunsku kiselinu. Pomoćne komponente: kakao, krumpirov škrob, magnezijev stearat. Dodavanje limunske kiseline u lijek nije slučajno, ona stabilizira stanično disanje na biokemijskoj razini. Citramon Forte propisuje se osobama od 14 godina i više, doziranje je 1-2 tablete do tri puta dnevno.
- Citramon Darnitsa najpopularnija je među ostalima. Sastav uključuje aspirin, paracetamol, kofein, limunsku kiselinu. Pomoćne komponente: škrob, kakao, kalcijev stearat i polivinilpirolidon. Pravila uporabe se ne razlikuju od prethodnih lijekova.
- Citramon Ultra - sastoji se od acetilsalicilne kiseline, paracetamola i kofeina. Dostupne u obliku kapsula, propisane su 1-2 kapsule do najviše četiri puta dnevno. Dnevna doza ne smije prelaziti osam kapsula.
Farmakološki učinak
Citramon je kombinirani lijek, a njegov terapeutski učinak zahvaljujući svojstvima aktivnih sastojaka koji čine njegov sastav:
- Paracetamol ima antipiretska i analgetska svojstva, kao i umjereni protuupalni učinak.
- Acetilsalicilna kiselina ima svojstvena antipiretska i protuupalna svojstva, također ova supstanca ublažava bol uzrokovanu upalom i smanjuje koagulaciju krvi, potičući tako cirkulaciju krvi u žarištu upale.
- Kofein stvara uzbudljiv učinak na središnji živčani sustav i potiče rad psihomotornih centara središnjeg živčanog sustava. Povećava lumen krvnih žila i smanjuje osjećaj pospanosti i umora. Kofein je poznat i po poticajnom učinku koji proizvodi na fizičku i mentalnu aktivnost. Ima kofein i blagi analgetski učinak.
Citramon povećava ili snižava krvni tlak?
To pitanje pacijenti često postavljaju. Zbog sadržaja kofeina, koji potiče središnji živčani sustav, povećava tonus i pritisak, unos Citramona također može povećati tlak, unatoč činjenici da ga sadrži u malim dozama. Štoviše, trebali biste biti oprezni ako pijete čaj, kakao ili kavu i uzimate Citramon - postoji rizik od prevelike doze kofeina. Ako imate nizak krvni tlak i glavobolju, u nedostatku kontraindikacija, možete uzeti tabletu Citramon, koja će ublažiti bol i lagano povećati pritisak.
Indikacije za uporabu
U osnovi su to blagi i umjereni bolovi na raznim mjestima:
- glavobolja;
- migrena;
- bol tijekom menstruacije;
- neuralgija;
- bolovi u zglobovima i mišićima;
- groznica s gripom, prehladom i reumatskim bolestima.
Citramon se vjerojatno neće nositi s jakim bolovima, pa se u složenijim slučajevima preporučuju sredstva s tim učincima u većoj mjeri..
Citramon glavobolja
Od glavobolje, ovo je jedan od najučinkovitijih lijekova koji se obično nalazi u ormariću za lijekove. Kombinacija njegovih komponenti pruža prilično brzo djelovanje - uklanjanje boli, povećane mentalne aktivnosti i performansi. Suočava se s boli različite etiologije, uključujući i migrene. Nije opojna droga, nije ovisnost i ovisnost.
Nepoželjno je samo miješati Citramon s drugim lijekovima protiv glavobolje - o takvim pitanjima treba razgovarati s liječnikom.
kontraindikacije
- glaukom;
- hemofilija i drugi poremećaji zgrušavanja krvi;
- operacije koje su popraćene teškim krvarenjem;
- istodobna primjena metotreksata u količini većoj od 15 mg tjedno;
- poremećaj spavanja, povećana živčana razdražljivost;
- manjak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
- gastrointestinalno krvarenje ili perforacija;
- erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (GIT) u akutnoj fazi;
- povijest peptičkog čira;
- hipoprothrombinemija, hemoragična dijateza;
- portalna hipertenzija;
- nedostatak vitamina K;
- kronično zatajenje srca III i IV funkcionalne klase prema klasifikaciji New York Cardiology Association (NYHA);
- arterijska hipertenzija (III stupanj);
- nepotpuna ili potpuna kombinacija bronhijalne astme, ponavljajuća polipoza paranazalnih sinusa i nosa, kao i netolerancija na nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID), na primjer, ASA;
- ozbiljno zatajenje jetre i / ili bubrega;
- Tijekom trudnoće i dojenja;
- dob do 18 godina (s vrućicom) ili do 15 godina (s boli);
- preosjetljivost na komponente Citramon P-a.
Lijek se propisuje s oprezom u sljedećim slučajevima:
- kronično zatajenje srca (I i II funkcionalna klasa prema NYHA);
- epilepsija, sklonost konvulzivnim napadajima;
- istodobna primjena metotreksata u količini manjoj od 15 mg tjedno, kao i glukokortikosteroidi, NSAID, antiagregacijska sredstva, antikoagulansi, selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina;
- alkoholizam;
- zatajenje bubrega i / ili jetre umjerenih i blagih;
- Kronična opstruktivna plućna bolest;
- giht;
- koronarna bolest srca;
- cerebrovaskularna bolest;
- bolest perifernih arterija;
- pušenje;
- starija dob.
Propisivanje tijekom trudnoće i dojenja
Tijekom trudnoće (I i III tromjesečja) i tijekom dojenja lijek je kontraindiciran. U drugom tromjesečju trudnoće lijek treba primjenjivati s oprezom, povezujući očekivane koristi za majku i potencijalni rizik za plod.
Doziranje i način primjene
Kao što je naznačeno u uputama za uporabu, tablete Citramon namijenjene su oralnoj primjeni, po mogućnosti nakon obroka. Prosječna terapijska doza za odrasle i adolescente iznad 15 godina je 1-3 tablete 2-3 puta dnevno, ovisno o težini boli ili groznice.
Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 6 tableta. Lijek nije namijenjen dugom tijeku terapije, maksimalno trajanje uzimanja e tableta treba prelaziti 5 dana.
Nuspojave
Nuspojave Citramon-a:
- povišeni krvni tlak, aritmija, tahikardija;
- pogoršanje zatajenja srca, manifestacija njegovih latentnih protočnih oblika (uz produljenu upotrebu);
- vrtoglavica, nesanica, uznemirenost, tjeskoba, glavobolja, zujanje u ušima, oštećenje sluha i vida, aseptični meningitis;
- gastralgija, anoreksija, mučnina, stvaranje erozije i ulceroznih elemenata na sluznici probavnog kanala, krvarenja želuca i crijeva;
- zatajenje jetre;
- reakcije preosjetljivosti (uključujući razvoj simptoma triade Fernand-Vidal);
- intersticijski nefritis, nefrotski sindrom, nekrotični papillitis, s produljenom primjenom - zatajenje bubrega;
- anemija, trombocitopenija, leukopenija;
- akutna masna hepatoza, toksični hepatitis, akutna hepatička encefalopatija (Reyejev sindrom);
- razvoj tolerancije i slabe psihološke ovisnosti (s produljenom primjenom velikih doza lijeka);
- glavobolja nakon uzimanja lijeka Citramon (ako se lijek koristi dulje vrijeme).
U pokusima na životinjama dokazan je i teratogeni učinak lijeka na fetus.
Simptomi predoziranja
Simptomi predoziranja uključuju mučninu, povraćanje, vrtoglavicu, epigastričnu bol. U teškim slučajevima primjećuju se pospanost, letargija, gubitak svijesti, grčevi, bronhospazam, krvarenje, otežano disanje..
Ako se ti simptomi pojave, morate hitno potražiti liječničku pomoć.
Liječenje uključuje ispiranje želuca, enterosorbents, laksativ fiziološke otopine. Prikazane su prisilna alkalna diureza, alkalizirajuća sredstva, mjere za obnavljanje bcc i acidobazne ravnoteže.
posebne upute
Prije nego što počnete koristiti lijek, pročitajte posebne upute:
- U bolesnika s predispozicijom za nakupljanje mokraćne kiseline, uzimanje lijeka može izazvati napad gihta.
- Tijekom unosa treba se suzdržati od pijenja alkohola (povećani rizik od krvarenja u probavnom sustavu i toksičnih oštećenja jetre).
- Acetilsalicilna kiselina usporava koagulaciju krvi. Ako pacijent ima operaciju, trebali biste upozoriti liječnika o uzimanju lijeka.
- Uz dugotrajnu uporabu lijeka, potrebna je kontrola periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.
- Bolesnicima s preosjetljivošću ili reakcijama astme na salicilnu kiselinu i njene derivate, uključujući acetilsalicilnu kiselinu, mogu se propisati samo uz posebne mjere opreza (u hitnim službama).
- Acetilsalicilna kiselina ima teratogeni učinak; ako se koristi u prvom tromjesečju, to dovodi do malformacije - cijepanja gornjeg nepca; u trećem tromjesečju - do inhibicije porođaja (inhibicije Pg sinteze), do zatvaranja arterijskog kanala u plodu, što uzrokuje plućnu vaskularnu hiperplaziju i hipertenziju u žilama plućne cirkulacije. Izlučuje se u majčino mlijeko, što povećava rizik od krvarenja kod djeteta zbog poremećaja funkcije trombocita.
Djeci mlađoj od 15 godina ne smiju se propisati lijekovi koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu, jer u slučaju virusne infekcije mogu povećati rizik od Reyeovog sindroma. Simptomi Reyeovog sindroma uključuju dugotrajno povraćanje, akutnu encefalopatiju i povećanje jetre..
Kompatibilnost s drugim lijekovima
Pri korištenju lijeka potrebno je uzeti u obzir interakciju s drugim lijekovima:
- Kofein ubrzava apsorpciju ergotamina.
- Istodobnom primjenom lijeka i tekućina koje sadrže alkohol povećava se rizik od toksičnih oštećenja jetre.
- Pojačava učinke heparina, indirektnih antikoagulansa, rezerpina, steroidnih hormona i hipoglikemijskih lijekova.
- Barbiturati, rifampicin, salicilamid, antiepileptički lijekovi i drugi mikrosomalni stimulatori oksidacije doprinose stvaranju toksičnih metabolita paracetamola koji utječu na rad jetre.
- Istodobna primjena drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova, metotreksata, povećava rizik od nuspojava.
- Smanjuje učinkovitost spironolaktona, furosemida, antihipertenzivnih lijekova, kao i lijekova protiv gihta koji potiču izlučivanje mokraćne kiseline.
- Metoklopramid ubrzava apsorpciju paracetamola. Pod utjecajem paracetamola T1 / 2 kloramfenikol se povećava 5 puta. Uz opetovanu upotrebu, paracetamol može pojačati učinak antikoagulansa (derivati dikumarina).
Recenzije pacijenata
Predlažemo da pročitate recenzije ljudi koji koriste Citramon P:
- Sasha. Citramon je čudo tableta. Gotovo sve mi pomaže. Čini se da su vanzemaljci smislili.. Čak i zapisi na treningu rade. I od stresa. I od glavobolje. I od bolova u zglobovima. Pijem dvije tablete odjednom. Otprilike jednom svaka dva tjedna.
- Tatjana. Učinkovitost Citramon-a provjerena je vremenom. Koristim ga cijelo vrijeme: ako me boli glava, boli me zub ili moja temperatura iznenada raste. Iako je čitav popis nuspojava priložen ovim pilulama, one se zapravo nikada nisu pojavile. Lijek je zaista jedinstven i svestran, ali glavna stvar je vrlo jeftina.
- Margarita S menstruacijom patim od napada glavobolje, trbuh me strašno boli i nikakve tablete osim Citramon-a ne pomažu. Ovo je stvarno dobar lijek, uklanja sve simptome dismenoreje u samo nekoliko minuta. Upute su jasne, glavna stvar je strogo poštivati doziranje, ne prelaziti tijek liječenja, a zatim nema nuspojava.
analoga
Strukturni analozi aktivne tvari:
- Aquacitramone;
- Askofen;
- Acithein;
- Coficil plus;
- Migrenol Extra;
- Citramarine;
- Citramon Borimed;
- Citramon P;
- Citramon Ultra;
- Citramon LekT;
- Citramon MFF;
- Citramon Forte;
- Citrapar
- Excedrine.
Prije kupnje analoga, posavjetujte se s liječnikom.
Rok trajanja i uvjeti skladištenja
Rok trajanja Citramon tableta je 4 godine. Moraju se čuvati u cijelom pakiranju, na tamnom i suhom mjestu nedostupnom djeci, pri temperaturi zraka ne većoj od + 25 ° C.
Citramon P
Latinsko ime: Citramon
ATX kôd: N02BA71
Djelatna tvar: acetilsalicilna kiselina (acetilsalicilna kiselina) + paracetamol (paracetamol) + kofein (kofein)
Proizvođač: BIOSYNTHESIS, OJSC (Rusija), ATOLL, LLC (Rusija), PHARMSTANDART-TOMSKHIMFARM, OJSC (Rusija), MOSHIMFARMPREPARATY im. N. A. Semashko, OJSC (Rusija), CJSC Medisorb (Rusija) itd..
Ažuriranje opisa i foto: 23.10.2018
Cijene u ljekarnama: od 5 rubalja.
Citramon P - kombinirani analgetski lijek.
Oblik i sastav izdavanja
Citramon P je dostupan u obliku cilindričnih okruglih tableta svijetlosmeđe boje, s prešarom na obje strane i rizikom na prednjoj strani. Tablete imaju karakterističan miris i mogu sadržavati mrlje (svaka 3, 4, 6 ili 10 komada. U blisterima / blisterima / trakama, u kartonskom snopu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 ili 100 blistera; 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 90 ili 100 kom. U limenkama od polipropilena / polietilen tereftalata, u kartonska kutija 1 limenka).
1 tableta sadrži:
- aktivne tvari: acetilsalicilna kiselina (ASA) - 240 mg, paracetamol - 180 mg, kofein - 30 mg;
- pomoćne tvari: kakao zrn prah, monohidrat limunske kiseline, magnezijev stearat, natrijeva karmeloza, mikrokristalna celuloza, povidon-K25.
Zbog velikog broja proizvođača Citramon P-a, moguće su druge vrste ambalaže i promjene u sastavu pomoćnih komponenata lijeka, osim gore opisanih.
Farmakološka svojstva
farmakodinamiku
Citramon P je kombinirani lijek koji sadrži ASA, paracetamol i kofein.
Učinak lijeka nastaje zbog učinkovitosti njegovih aktivnih komponenti:
- ASA: ima protuupalno i antipiretsko djelovanje; slabi bol (posebno zbog upalnih procesa), potiče mikrocirkulaciju krvi u žarištu upale, inhibira agregaciju trombocita i trombozu;
- paracetamol: ima antipiretski, analgetski, kao i izuzetno slab protuupalni učinak, zbog svog utjecaja na termoregulacijski centar u hipotalamusu, kao i slabu sposobnost inhibiranja sinteze prostaglandina u perifernim tkivima;
- kofein: povećava refleksnu ekscitabilnost leđne moždine; ima uzbudljiv učinak na respiratorne i vazomotorne centre; potiče širenje krvnih žila u mozgu, skeletnih mišića, bubrega, srca; smanjuje agregaciju trombocita; smanjuje pospanost i osjećaj umora, povećavajući fizičke i mentalne performanse. Citramon P sadrži malu dozu kofeina, tako da gotovo da nema stimulativan učinak na središnji živčani sustav, međutim, povećava tonus moždanih žila i pomaže ubrzati protok krvi.
farmakokinetika
- apsorpcija: ako se uzima oralno, potpuno se apsorbira, tijekom apsorpcije dolazi do uklanjanja: u crijevnoj stijenci je presistemski; u jetri - sistemski, deacetilacijom. Brzo se hidrolizira albuminesteraza i kolinesteraza, dakle T1/2 (poluvrijeme eliminacije) ne traje više od 20 minuta;
- raspodjela: u tijelu cirkulira 75–90% vezanja na proteine u krvi (uglavnom albumina) i distribuira se u tkivima u obliku aniona salicilne kiseline; Cmax (maksimalna koncentracija) se postiže nakon 2 sata.
- metabolizam: javlja se uglavnom u jetri, uz stvaranje četiri metabolita koji se nalaze u urinu i mnogim tkivima;
- izlučivanje: izlučuje se uglavnom putem bubrega kroz aktivnu tubularnu sekreciju salicilata (60%) ili njegovih metabolita. Uz alkalizaciju mokraće povećava se ionizacija salicilata, što dovodi do pogoršanja njihove reapsorpcije i značajnog povećanja izlučivanja. Na brzinu izlučivanja utječe doza: T1/2 kod primjene malih doza to je 2-3 sata, s povećanjem doze povećava se na 15-30 sati. Eliminacija salicilata u novorođenčadi je mnogo sporija.
- apsorpcija: Apsorpcija je velika. Postizanje maksimalne koncentracije (5–20 µg / ml) događa se nakon 0,5–2 sata;
- raspodjela: 15% tvari veže se na proteine u plazmi. Zabilježeno je prodiranje kroz krvno-moždanu barijeru. Ne više od 1% doze koju dojilja prelazi u majčino mlijeko. Postizanje terapeutske učinkovite koncentracije paracetamola u plazmi događa se u dozi od 10-15 mg / kg;
- metabolizam: javlja se u jetri (do 95%). Zbog reakcija konjugacije, u koje ulazi 80% metabolita, nastaju neaktivni glukuronidi i sulfati. Još 17% se hidroksilira da tvori osam aktivnih metabolita konjugirajući sa glutationom, što rezultira stvaranjem već neaktivnih metabolita. U slučaju nedostatka glutationa, ove tvari blokiraju enzimske sisteme hepatocita i uzrokuju njihovu nekrozu. Također, izoencimi CYP1A2, CYP2E1 i, u manjoj mjeri, CYP3A4 uključeni su u metabolizam paracetamola;
- izlučivanje: izlučuje se putem bubrega u obliku metabolita (uglavnom konjugata) manjih od 5%, a izlučuje se nepromijenjeno. T1/2 - 1-4 sata. U starijih bolesnika klirens lijeka se smanjuje, a poluživot se povećava.
- apsorpcija: ako se uzima oralno, apsorpcija je dobra, događa se duž cijele crijeva, uglavnom zbog lipofilnosti. Postizanje Cmax (1,6–1,8 mg / L) događa se 50–75 minuta nakon gutanja;
- raspodjela: brzo se distribuira u tkivima i organima, lako prodire kroz placentu i krvno-moždanu barijeru, a također se veže za proteine u krvi za 25-36%. U odraslih je volumen raspodjele 0,4-0,6 l / kg, u novorođenčadi - 0,78-0,92 l / kg;
- metabolizam: uglavnom se javlja u jetri - preko 90%, ali u djece prvih godina života - ne više od 10-15%. U odraslih se oko 80% tvari metabolizira u paraksantin, 10% u teobromin, 4% na teofilin. Nadalje, ovi spojevi su demetilirani u monommetilksantine i metilirane mokraćne kiseline;
- izlučivanje: kofein, uglavnom u obliku metabolita, izlučuje se uglavnom putem bubrega; u odraslih bolesnika 1-2% se izlučuje nepromijenjeno, T1/2 - 3,9–5,3 sati (ponekad i do 10 sati).
Indikacije za uporabu
- febrilni sindrom (na primjer, s akutnim respiratornim infekcijama, gripom);
- sindrom boli blage do umjerene jačine različitih etiologija (migrena, glavobolja ili zubobolja, neuralgija, mijalgija, artralgija, algomenoreja).
kontraindikacije
- gastrointestinalno krvarenje ili perforacija;
- erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (GIT) u akutnoj fazi;
- povijest peptičkog čira;
- hipoprothrombinemija, hemoragična dijateza;
- portalna hipertenzija;
- nedostatak vitamina K;
- kronično zatajenje srca III i IV funkcionalne klase prema klasifikaciji New York Cardiology Association (NYHA);
- arterijska hipertenzija (III stupanj);
- nepotpuna ili potpuna kombinacija bronhijalne astme, ponavljajuća polipoza paranazalnih sinusa i nosa, kao i netolerancija na nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID), na primjer, ASA;
- ozbiljno zatajenje jetre i / ili bubrega;
- glaukom;
- hemofilija i drugi poremećaji zgrušavanja krvi;
- operacije koje su popraćene teškim krvarenjem;
- istodobna primjena metotreksata u količini većoj od 15 mg tjedno;
- poremećaj spavanja, povećana živčana razdražljivost;
- manjak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
- Tijekom trudnoće i dojenja;
- dob do 18 godina (s vrućicom) ili do 15 godina (s boli);
- preosjetljivost na komponente Citramon P-a.
Lijek se propisuje s oprezom u sljedećim slučajevima:
- zatajenje bubrega i / ili jetre umjerenih i blagih;
- Kronična opstruktivna plućna bolest;
- giht;
- koronarna bolest srca;
- cerebrovaskularna bolest;
- bolest perifernih arterija;
- kronično zatajenje srca (I i II funkcionalna klasa prema NYHA);
- epilepsija, sklonost konvulzivnim napadajima;
- istodobna primjena metotreksata u količini manjoj od 15 mg tjedno, kao i glukokortikosteroidi, NSAID, antiagregacijska sredstva, antikoagulansi, selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina;
- alkoholizam;
- pušenje;
- starija dob.
Upute za uporabu Citramon P: metoda i doziranje
Citramon P tablete uzimaju se oralno uz dovoljnu količinu tekućine, nakon ili za vrijeme obroka.
Preporučena doza prema indikacijama:
- glavobolja: jednokratna doza - 1-2 tablete. U slučaju jakih glavobolja nakon 4-6 sati, lijek se preporučuje ponovno uzimati;
- simptomi migrene: jedna doza - 2 tablete. Ako je potrebno, lijek se preporučuje uzimati ponovo nakon 4-6 sati;
- bol: pojedinačna doza za odrasle pacijente - 1-2 tablete, dnevna doza 3-4 tablete, maksimalna dnevna doza od 8 tableta.
Tijek liječenja Citramon P-om kao analgetikom ne smije prelaziti 5 dana, kao antipiretik - 3 dana, u liječenju glavobolje ili migrene - 4 dana.
Nuspojave
- kardiovaskularni sustav: rijetko - razvoj aritmije, povećani rad srca (HR); rijetko - hiperemija, poremećena periferna cirkulacija;
- probavni sustav: često - mučnina i nelagoda u trbuhu; rijetko - suha usta, proljev, povraćanje; rijetko - belching, nadimanje, povećana sline, parestezija u ustima, disfagija;
- dišni sustav: rijetko - hipoventilacija, rinoreja, krvarenje iz nosa;
- metabolizam i prehrana: rijetko - gubitak apetita;
- infekcije, infestacije: rijetko - faringitis;
- živčani sustav: često - razvoj vrtoglavice; rijetko - pojava glavobolje, parestezije, tremor; rijetko - poremećaj okusa, hiperestezija, amnezija, poremećaj pažnje, poremećena koordinacija pokreta, bol u području paranazalnih sinusa;
- psiha: često - nervoza; rijetko - nesanica; rijetko - euforično stanje, tjeskoba, unutarnji stres;
- sluh: rijetko - pojava tinitusa;
- Vid: rijetko - oštećenje vida;
- mišićno-koštani sustav: rijetko - bol u leđima i / ili vratu, mišićni grčevi, mišićno-koštana ukočenost;
- koža: hiperhidroza, urtikarija, svrbež;
- opći poremećaji: rijetko - pojačana pojačana uzbudljivost ili umor; rijetko - bol u prsima, razvoj astenije.
U razdoblju promatranja nakon registracije zabilježene su sljedeće nuspojave Citramon P-a:
- imunološki sustav: preosjetljivost;
- živčani sustav: razvoj migrene, pospanost;
- mentalni poremećaji: anksioznost;
- dišni sustav: razvoj kratkoće daha, bronhospazam;
- kardiovaskularni sustav: snižavanje krvnog tlaka (BP), palpitacije;
- jetra, žučni trakt: razvoj zatajenja jetre;
- probavni sustav: bol u trbuhu i epigastriju, dispepsija, gastrointestinalno krvarenje, erozivna i ulcerozna lezija gastrointestinalnog trakta;
- koža: eritem, angioedem, osip;
- opći poremećaji: nelagoda, nelagoda.
Nakon uzimanja ASA tijekom 4-8 dana, povećava se vjerojatnost krvarenja. Vrlo rijetko se mogu pojaviti jaka krvarenja, uključujući i opasna po život (na primjer, moždano krvarenje). Navedeni učinak najčešće se susreće s kombiniranom primjenom antikoagulansa i / ili u bolesnika s arterijskom hipertenzijom.
Mnoge od ovih nuspojava ovise o dozi, a ozbiljnost je kod različitih bolesnika različita.
Predozirati
Zbog blage intoksikacije (koncentracija u plazmi od 150 do 300 µg / ml) mogu se pojaviti vrtoglavica, gluhoća, zujanje u ušima, mučnina, povraćanje, pojačano znojenje, glavobolja i zbunjenost. Liječenje se provodi otkazivanjem Citramon P-a ili smanjenjem njegove doze.
Prijem ASA u koncentraciji većoj od 300 µg / ml doprinosi razvoju jače intoksikacije, što se očituje tjeskobom, vrućicom, hiperventilacijom, ketoacidozom, respiratornom alkalozom, metaboličkom acidozom. Zbog inhibicije središnjeg živčanog sustava postoji rizik od kome, kardiovaskularnog kolapsa i respiratornog zatajenja.
Kada se nekoliko dana uzima više od 100 mg / kg kod starijih bolesnika i djece, rizik od razvoja kronične intoksikacije znatno se povećava.
Sljedeća terapija predoziranja preporučuje se, ovisno o veličini procijenjene koncentracije u plazmi:
- > 120 mg / kg salicilata u zadnjih sat vremena: preporučuje se ponovljeni unos aktivnog ugljena. Plazemska koncentracija salicilata također bi trebala biti određena, iako predviđanje težine predoziranja na temelju ovog pokazatelja nije moguće - potrebno je dodatno uzeti u obzir biokemijske i kliničke pokazatelje;
- > 500 mcg / ml (za djecu mlađu od 5 godina i> 350 mcg / ml): uklanjanje salicilata iz plazme provodi se intravenskim davanjem natrijevog bikarbonata;
- > 700 mcg / ml (niže koncentracije u starijih bolesnika i djece) ili s teškom metaboličkom acidozom: liječenje izbora je hemoperfuzija ili hemodijaliza.
Paracetamol
U slučaju predoziranja moguća su intoksikacija, posebno kod djece i starijih osoba, bolesnika s jetrenim bolestima (uključujući i zbog kroničnog alkoholizma), u slučaju pothranjenosti, uzimanje uzročnika mikrosomalnih jetrenih enzima. Kao rezultat intoksikacije može se primijetiti razvoj zatajenja jetre, fulminantni, citolitički ili kolestatski hepatitis (u tim je slučajevima ponekad moguć smrtni ishod).
Klinička slika akutnog predoziranja paracetamola razvija se tijekom dana nakon njegove primjene. Glavni simptomi: blijeda koža, probavni poremećaji (gubitak apetita, mučnina, povraćanje, nelagoda u trbuhu, bol u trbuhu).
Nakon istodobne primjene paracetamola, odrasli u dozi od 7,5 g i djeca u dozi od 140 mg / kg razvijaju citolizu hepatocita, potpunu i nepovratnu nekrozu jetre, zatajenje jetre, metaboličku acidozu, encefalopatiju, što može dovesti do kome i smrti. Nakon 0,5-2 dana nakon primjene povećavaju se koncentracije bilirubina, aktivnost laktat dehidrogenaze, mikrosomalnih jetrenih enzima, a sadržaj protrombina smanjuje. Manifestacija kliničkih simptoma oštećenja jetre javlja se nakon 2 dana i dostiže najviše 4-6 dana.
U slučaju predoziranja paracetamolom potrebna je hitna hospitalizacija..
Nakon predoziranja i prije početka liječenja treba utvrditi kvantitativni sadržaj paracetamola u krvnoj plazmi. Prvih 8 sati terapija s donatorima SH skupine i prekursorima sinteze glutationa, acetilcisteina i metionina je najučinkovitija..
Odluka o dodatnim terapijskim mjerama (daljnja primjena metionina, intravenska primjena acetilcisteina) donosi se na temelju podataka o sadržaju paracetamola u krvi i vremenu koje je proteklo nakon njegove primjene..
U simptomatskom liječenju predoziranom paracetamolom, aktivnost mikrosomalnih jetrenih enzima treba pratiti na početku terapije, a zatim svaka 24 sata. U većini slučajeva ovaj se pokazatelj normalizira tijekom 1-2 tjedna. U težim slučajevima može biti potrebna transplantacija jetre..
Kofein
Najčešće se s prekomjernom dozom kofeina razvijaju sljedeći simptomi: uznemirenost, gastralgija, anksioznost, delirij, tjeskoba, nervoza, mentalna uznemirenost, nesanica, zbrka, trzanje mišića, grčevi, brzo mokrenje, dehidracija, hipertermija, pojačana taktilna ili osjetljivost na bol, zujanje u ušima, glavobolja, mučnina, povraćanje (uključujući krv). U slučaju ozbiljnog predoziranja može se razviti hiperglikemija. Manifestacije kardioloških poremećaja su tahikardija i aritmija..
Za liječenje stanja potrebno je smanjenje doze ili povlačenje kofeina.
posebne upute
Opće posebne upute
Citramon P se ne smije propisati zajedno s drugim lijekovima, koji uključuju paracetamol ili ASA.
Savjetuje se oprez prilikom prve primjene lijeka Citramon P za liječenje migrene ili zbog atipičnih simptoma ove bolesti kako bi se izbjegao razvoj potencijalno teških neuroloških poremećaja. Ako se simptomi migrene nastave nakon uzimanja 2 tablete, obratite se liječniku..
Lijek se ne smije koristiti kod glavobolje ako su u posljednja tri mjeseca zabilježene više od 10 napadaja mjesečno. Takav učinak može biti rezultat prekomjernog unosa lijekova i zahtijeva savjet liječnika. Citramon P se ne preporučuje za liječenje migrene, ako više od polovice slučajeva zahtijeva odmor u krevetu ili više od 20% napada pacijenta prati povraćanje.
Lijek se primjenjuje s oprezom u bolesnika s faktorima rizika za dehidraciju (proljev, povraćanje, prije ili postoperativno razdoblje).
Citramon P može prikriti znakove infekcije.
Posebne upute zbog prisutnosti ASA
Citramon P treba uzimati s oprezom u bolesnika sa šećernom bolešću, gihtom, nekontroliranom hipertenzijom, dehidracijom, nedostatkom glukoze-6-fosfat dehidrogenaze.
Budući da ASA inhibira agregaciju trombocita, vrijeme krvarenja može se povećati tijekom operacije (uključujući malu) i u postoperativnom razdoblju.
Bez liječničkog nadzora lijek se ne smije koristiti zajedno s lijekovima koji utječu na proces koagulacije krvi (posebno, s antikoagulansima). Ako tijekom terapije Citramonom P postoji poremećaj zgrušavanja krvi, potrebno je osigurati pažljivo praćenje bolesnika. Također treba biti oprezan u slučaju krvarenja iz maternice različitih etiologija ili hipermenoreje..
S razvojem ulceracije ili krvarenja gastrointestinalnog trakta na pozadini terapije Citramonom P, lijek treba odmah prekinuti. Primjena NSAID povećava rizik od potencijalno fatalnog krvarenja, ulceracija ili perforacije gastrointestinalnog trakta, uključujući u nedostatku povijesti prekursora ili teških gastrointestinalnih komplikacija. Ti su učinci posebno izraženi kod starijih bolesnika..
Istodobna primjena glukokortikosteroida, NSAID-a i alkohola može povećati vjerojatnost krvarenja u probavnom sustavu.
Zbog lažno pozitivne niske koncentracije levotiroksina ili trijodtironina, uzimanje ASA može iskriviti podatke laboratorijskog ispitivanja funkcije štitnjače.
Citramon P može dovesti do razvoja bronhospazma i pogoršanja bronhijalne astme, kao i do drugih reakcija preosjetljivosti. Čimbenici rizika uključuju: kroničnu opstruktivnu bolest pluća, kronične respiratorne infekcije, sezonski alergijski rinitis, nosnu polipozu, bronhijalnu astmu. Ovi se fenomeni mogu pojaviti u bolesnika koji imaju alergijske reakcije na druge tvari. U takvim je slučajevima potreban krajnji oprez..
Posebne upute zbog prisutnosti paracetamola
Primjena Citramon P povećava rizik od teških kožnih reakcija (toksična epidermalna nekroliza, akutna generalizirana egzantematska pustuloza, Stevens-Johnsonov sindrom s mogućim smrtnim ishodom). Pacijenta treba obavijestiti o tim reakcijama i upozoriti da, ako se pojave, treba odmah prestati uzimati lijek.
Istodobna primjena drugih potencijalno hepatotoksičnih lijekova koji induciraju mikrosomske enzime jetre (izoniazid, rifampicin, kloramfenikol, hipnotike i antikonvulzive, uključujući karbamazepin, fenitoin, fenobarbital itd.) Povećava vjerojatnost trovanja paracetamolom.
U bolesnika s ovisnošću o alkoholu postoji rizik od oštećenja jetre, stoga, kod terapije Citramonom P, treba biti oprezan.
Posebne upute zbog kofeina
Citramon P treba primjenjivati s oprezom za liječenje bolesnika s hipertireozom, aritmijom i gihtom. Kako bi se spriječilo palpitacije srca i razvoj nervoze, nesanice, razdražljivosti, potrebno je ograničiti konzumaciju kofeinskih proizvoda tijekom terapije.
Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i složenih mehanizama
Ispitivanja učinka Citramon P na sposobnost upravljanja vozilima i složenih mehanizama nisu provedena. Ali takve nepoželjne reakcije kao što su vrtoglavica i pospanost zahtijevaju suzdržavanje od aktivnosti koje zahtijevaju povećanu koncentraciju pažnje i brzinu reakcija. O pojavi ovih učinaka potrebno je obavijestiti svog liječnika..
Trudnoća i dojenje
Tijekom trudnoće i dojenja, Citramon P je zabranjen.
Upotreba u djetinjstvu
Citramon P je prema uputama zabranjen za uporabu u dječjoj praksi:
- Kao anestetik: za liječenje djece i adolescenata mlađih od 15 godina.
- Kao antipiretik: za liječenje djece i adolescenata mlađih od 18 godina. U prisutnosti virusne infekcije, uzimanje ASA povećava vjerojatnost razvoja Reye sindroma, čiji se simptomi očituju hiperpireksijom (groznica iznad 41,1 ° C), dugotrajnim povraćanjem, metaboličkom acidozom, poremećajima živčanog sustava i psihe, hepatomegalijom i oslabljenom funkcijom jetre, akutnom encefalopatijom, respiratorni zastoj, grčevi, koma.
U slučaju oštećenja bubrežne funkcije
Citramon P treba primjenjivati s oprezom u bolesnika s oštećenom funkcijom bubrega..
S oštećenom funkcijom jetre
Citramon P treba primjenjivati s oprezom u bolesnika s oštećenom funkcijom jetre..
Upotreba u starosti
Citramon P treba primjenjivati s oprezom u starijih bolesnika, posebno u slučaju smanjene tjelesne težine.
Interakcija lijekova
Uz interakciju ASA sadržane u sastavu Citramon P-a s drugim lijekovima, mogu se razviti sljedeći učinci:
- NSAID: pojava gastrointestinalnog krvarenja i oštećenja gastrointestinalne sluznice. U slučaju zajedničke uporabe, preporučuje se uzimanje gastroprotektora;
- oralni antikoagulansi (posebno derivati kumarina): uzimanje ASA može pojačati učinke ovih lijekova, stoga se preporučuje kliničko i laboratorijsko praćenje vremena krvarenja i vremena protrombina. Ne preporučuje se kombinirana primjena oralnih antikoagulansa i Citramon P-a;
- glukokortikosteroidi: oštećenje gastrointestinalne sluznice, razvoj krvarenja. U slučaju zajedničke uporabe, preporučuju se gastroprotektivna sredstva, a ako je moguće, tu kombinaciju treba izbjegavati, posebno u liječenju starijih bolesnika;
- heparin: razvoj krvarenja, što zahtijeva laboratorijsko i kliničko praćenje vremena krvarenja. Ne preporučuje se kombinirana primjena heparina i Citramon P-a;
- tromboliti: mogućnost krvarenja. Ne preporučuje se propisivanje Citramon P-a u prva 24 sata nakon akutnog moždanog udara. Kombinirana uporaba trombolitika i ASA je neprihvatljiva;
- selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina: razvoj krvarenja zbog utjecaja na funkciju trombocita i zgrušavanje krvi. Ne preporučuje se kombinirana uporaba s Citramonom P;
- inhibitori agregacije trombocita (klopidogrel, cilostazol, tiklopidin, paracetamol): razvoj krvarenja, što zahtijeva laboratorijsko i kliničko praćenje vremena krvarenja. Ne preporučuje se kombinirana uporaba s Citramonom P;
- valproična kiselina: zbog poremećaja proteinskih veza u plazmi, ASA povećava toksičnost valproične kiseline. Kada se zajedno koriste, potrebno je kontrolirati koncentraciju valproične kiseline u plazmi;
- fenitoin: povećana koncentracija fenitoina u plazmi; potrebno je osigurati kontrolu nad ovim pokazateljem;
- petlji diuretici (na primjer, furosemid): smanjenje njihove aktivnosti uslijed inhibicije sinteze prostaglandina i poremećaja procesa glomerularne filtracije. NSAID mogu uzrokovati akutno zatajenje bubrega (posebno kod dehidriranih bolesnika). Kombinirana primjena diuretika i Citramon P zahtijeva odgovarajuću rehidraciju, praćenje rada bubrega i kontrolu krvnog tlaka (posebno u početnoj fazi liječenja diureticima);
- aldosteronski antagonisti (spironolakton, kanorenoat): smanjenje aktivnosti ovih lijekova uslijed poremećaja izlučivanja natrija. Preporuča se osigurati kontrolu krvnog tlaka;
- uricosuric agensi (na primjer, sulfinpirazon, probenecid): smanjenje aktivnosti ovih lijekova uslijed povećanja koncentracije ASA u plazmi zbog inhibicije tubularne reapsorpcije;
- antihipertenzivi (ACE inhibitori, antagonisti receptora angiotenzina II, spori blokatori kalcijevih kanala): smanjenje njihove aktivnosti uslijed inhibicije sinteze prostaglandina u bubrezima. Zajednička primjena u liječenju dehidriranih ili starijih bolesnika može dovesti do akutnog zatajenja bubrega. Potrebna je odgovarajuća rehidracija, nadzor bubrežne funkcije i krvnog tlaka;
- derivati sulfonilureje, inzulin: povećani hipoglikemijski učinak. Visoka doza ASA zahtijeva smanjenje doze hipoglikemijskih sredstava i kontrolu glukoze u krvi;
- metotreksat (u dozi do 15 mg tjedno): smanjenje tubularne sekrecije metotreksata, povećanje njegove koncentracije u plazmi i povećanje toksičnosti uslijed razvoja ovih procesa. Primjena Citramon P se ne preporučuje u liječenju pacijenata koji primaju visoke koncentracije metotreksata. Pri uzimanju niskih koncentracija metotreksata potrebno je uzeti u obzir vjerojatnost interakcije s ASA-om, posebno u slučajevima oštećene bubrežne funkcije. Upotreba metotreksata i Citramon P-a zahtijeva praćenje rada bubrega, jetre i opću pretragu krvi (posebno prvog dana takve terapije);
- alkohol: povećana vjerojatnost krvarenja u probavnom sustavu. Dijeljenje treba izbjegavati.
Uz interakciju paracetamola sadržanog u sastavu Citramon P-a s drugim lijekovima, mogu se razviti sljedeći učinci:
- induktori mikrosomalnih jetrenih enzima, potencijalno hepatotoksične tvari (na primjer, alkohol, kombinacija rifampicina i izoniazida, antiepileptika, hipnotika, uključujući karbamazepin, fenitoin, fenobarbital): povećavaju toksičnost paracetamola i oštećenja jetre čak i kada uzimate netoksične doze lijeka, za koje je potrebno praćenje jetre., Ne preporučuje se istodobna uporaba ovih lijekova;
- zidovudin: povećani rizik od neutropenije. Potrebno je nadzirati hematološke parametre. Istodobna primjena lijeka moguća je samo prema uputama liječnika;
- kloramfenikol: povećani rizik od povećane koncentracije potonjeg. Ne preporučuje se zajedno koristiti ove lijekove;
- neizravni antikoagulansi: pojačani antikoagulantni učinak nakon opetovanog (1 tjedna ili duže) unosa paracetamola. Povremena primjena paracetamola ne daje značajan učinak;
- probenecid: smanjenje klirensa paracetamola, što zahtijeva smanjenje njegove doze. Ne preporučuje se zajednička uporaba ovih lijekova;
- metoklopramid i drugi lijekovi koji ubrzavaju evakuaciju iz želuca: povećavaju brzinu apsorpcije paracetamola, povećavaju učinkovitost i približavaju se početku analgetskog djelovanja;
- propanthelin i drugi lijekovi koji usporavaju evakuaciju želuca: smanjenje brzine apsorpcije paracetamola, smanjenje ili odgađanje brzog ublažavanja boli;
- kolestriamin: smanjena apsorpcija paracetamola. Ako je potrebno, maksimalnu razinu analgezije za kolesterol treba propisati 1 sat nakon uzimanja Citramon P.
Uz interakciju kofeina koji se nalazi u Citramon P-u s drugim lijekovima, mogu se razviti sljedeći učinci:
- tablete za spavanje (na primjer, blokatori receptora H1-histaminskih receptora, barbiturati, benzodiazepini): smanjenje njihovih tableta za spavanje, smanjenje antikonvulzivnog učinka barbiturata. Kombinirana uporaba lijekova se ne preporučuje. Ako trebate istodobno uzimati Citramon P s navedenim lijekovima, trebali biste uzimati kombinaciju kofeina ujutro;
- disulfiram: povećani rizik pogoršanja simptoma povlačenja alkohola zbog stimulirajućeg učinka kofeina na kardiovaskularni ili središnji živčani sustav;
- litij: porast njegove koncentracije u plazmi zbog povećanog bubrežnog klirensa zbog povlačenja kofeina. Povlačenje Citramon P-a može zahtijevati smanjenje doze litija. Ne preporučuje se kombinirana uporaba lijekova;
- simpatomimetici ili levotiroksin: povećani hronotropni učinak zbog međusobnog potenciranja lijekova. Dijeljenje s Citramon P-om se ne preporučuje;
- tvari poput efedrina: povećani rizik ovisnosti o lijekovima. Ne preporučuje se kombinirana uporaba lijekova;
- kinolonski antibakterijski agensi (ciprofloksacin, enoksacin, pipemidna kiselina), terbinafin, cimetidin, fluvoksamin, oralni kontraceptivi: produžen poluživot kofeina zbog inhibicije jetrenog citokroma P450. U slučajevima srčanih aritmija, rada jetre, latentne epilepsije, kofein treba izbjegavati;
- teofilin: smanjeno izlučivanje;
- klozapin: porast njegove koncentracije u serumu, što zahtijeva praćenje ovog pokazatelja. Ne preporučuje se kombinirana uporaba lijekova;
- fenilpropanolamin, fenitoin, nikotin: smanjenje terminalnog poluživota kofeina.
Učinak aktivnih tvari Citramon P na laboratorijske podatke:
- paracetamol: može promijeniti rezultate određivanja mokraćne kiseline metodom fosforne volframove kiseline, kao i glikemiju primjenom metode glukoza oksidaza / peroksidaza;
- ASA: ako uzimate visoke doze, mogu iskriviti podatke kliničkih i biokemijskih studija;
- kofein: može preokrenuti učinke dipiridamola na krvotok miokarda. U slučaju odgovarajućeg ispitivanja, prestanite uzimati kofein u roku od 8-12 sati.
analoga
Analozi Citramon P-a su: Askofen-P, AquaCitramon, Migrenol Extra, Coficil-plus, Citramon P Forte, Citramarine, Excedrine, Citrapar, itd..
Uvjeti skladištenja
Čuvati na tamnom mjestu, nedostupnom djeci, na temperaturama do 25 ° C..
Citramon-Borimed: upute za uporabu
Opis
Struktura
Farmakoterapijska skupina
Farmakološka svojstva
Indikacije za uporabu
kontraindikacije
Doziranje i primjena
Nuspojava
Interakcija s drugim lijekovima
Interakcije pojedinih komponenti koje čine Citramon-Borimed s drugim tvarima su dobro poznate. Nema uvjeta koji vode promjeni prirode interakcija ako se koriste zajedno. Ne postoje interakcije između acetilsalicilne kiseline i paracetamola koje mogu negativno utjecati na sigurnost..Kombinacija acetilsalicilne kiseline sa: Ostali nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) Zbog sinergističkih učinaka postoji povećan rizik od razvoja čir na želucu i krvarenju. Ako je nužna istodobna upotreba, tada se za sprječavanje oštećenja probavnog trakta uzrokovanog primjenom nesteroidnih protuupalnih lijekova treba razmotriti mogućnost propisivanja lijekova za zaštitu želučane sluznice. Istodobna uporaba se ne preporučuje (vidjeti odjeljak "Mjere opreza"). Zbog sinergističkih učinaka postoji povećan rizik od razvoja čir na želucu i krvarenju. Preporučljivo je razmotriti uporabu lijekova za zaštitu želučane sluznice u bolesnika koji uzimaju acetilsalicilnu kiselinu i kortikosteroide, posebno u starijih bolesnika. Stoga se istodobna uporaba ne preporučuje (vidjeti odjeljak "Mjere opreza"). Peroralni antikoagulansi (npr. Derivati kumarina) Acetilsalicilna kiselina može pojačati antikoagulacijski učinak. Treba obaviti kliničko i laboratorijsko praćenje vremena krvarenja i vremena protrombina. Stoga se istodobna uporaba ne preporučuje (vidjeti odjeljak "Mjere opreza"). Postoji povećan rizik od krvarenja. Konkretno, liječenje acetilsalicilnom kiselinom ne smije se započeti u prva 24 sata nakon liječenja pacijenata s akutnim moždanim alteplazama. Stoga se istodobna uporaba ne preporučuje (vidjeti odjeljak "Mjere opreza"). Inhibitori agregacije heparina i trombocita (tiklopidin, klopidogrel, cilostazol) Postoji povećan rizik od krvarenja. Treba obaviti kliničko i laboratorijsko praćenje vremena krvarenja i vremena protrombina. Stoga se istodobna uporaba ne preporučuje (vidjeti odjeljak "Mjere opreza"). Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) Može utjecati na koagulaciju ili na funkciju trombocita ako se koristi istodobno s acetilsalicilnom kiselinom, što dovodi do povećanja broja slučajeva krvarenja općenito, a posebno krvarenja u probavnom sustavu. Stoga treba izbjegavati istodobnu upotrebu.. Acetilsalicilna kiselina povećava razinu u serumu; kada se zajedno koriste, razinu fenitoina u serumu treba pažljivo nadzirati. Acetilsalicilna kiselina inhibira metabolizam i, prema tome, može povećati toksičnost; razinu valproata treba pažljivo nadzirati. Aldosteronski antagonisti (spironolakton, kanrenon) Acetilsalicilna kiselina može smanjiti njihovu aktivnost zbog inhibicije izlučivanja natrija u urinu; krvni tlak mora biti pažljivo nadziran. Diuretici u petlji (npr. Furosemid) Acetilsalicilna kiselina može smanjiti njihovu aktivnost zbog konkurencije i inhibicije bubrežnih prostaglandina. NSAID mogu uzrokovati akutno zatajenje bubrega, osobito u dehidriranih bolesnika. Ako se diuretik daje istovremeno s acetilsalicilnom kiselinom, potrebno je osigurati pravilnu hidrataciju pacijenta i nadzirati bubrežnu funkciju i krvni tlak, posebno na početku liječenja diureticima. Antihipertenzivi (ACE inhibitori, antagonisti receptora angiotenzina II, blokatori kalcijevih kanala) Acetilsalicilna kiselina može smanjiti njihovu aktivnost zbog konkurencije i inhibicije bubrežnih prostaglandina. Uzimanje ove kombinacije može dovesti do akutnog zatajenja bubrega u starijih ili dehidriranih bolesnika. Preporučuje se pažljivo nadzirati krvni tlak i rad bubrega na početku liječenja, pacijent treba redovito piti tekućinu. U slučaju povezanosti s verapamilom, također treba pratiti vrijeme krvarenja.. Uricosuricni lijekovi (npr. Probenecid, sulfinpirazon) Acetilsalicilna kiselina može smanjiti njihovu aktivnost zbog inhibicije tubularne resorpcije, što dovodi do visokih razina acetilsalicilne kiseline u plazmi. Acetilsalicilna kiselina, kao i svi NSAID, smanjuje tubularnu sekreciju metotreksata, povećava koncentraciju u plazmi i, prema tome, toksičnost. Stoga se istodobna primjena NSAID-a ne preporučuje bolesnicima koji uzimaju visoke doze metotreksata (vidjeti dio „Kontraindikacije“). Treba razmotriti rizik od interakcije između metotreksata i NSAID-a za bolesnike koji uzimaju niske doze metotreksata, posebno za bolesnike s oštećenom funkcijom bubrega. Ako je potrebno kombinirano liječenje, tada treba obaviti kompletnu krvnu sliku, rad jetre i bubrega, posebno u prvim danima liječenja. Sulfonilurea i inzulin Acetilsalicilna kiselina povećava njihov hipoglikemijski učinak, pa će biti potrebno malo smanjenje doze antidijabetičkog sredstva ako se koriste velike doze salicilata. Preporučuje se pojačana kontrola glukoze u krvi.. Postoji povećan rizik od razvoja krvarenja u probavnom sustavu; uzimanje ove kombinacije treba izbjegavati. Kombinacija paracetamola sa: Induktori jetrenih enzima ili potencijalne hepatotoksične tvari (npr. Alkohol, rifampicin, izoniazid, hipnotičari i antiepileptički lijekovi, uključujući fenobarbital, fenitoin i karbamazepin) Povećana toksičnost paracetamola može dovesti do oštećenja jetre čak i ako se koriste doze paracetamola koje nemaju štetni učinak; stoga treba nadzirati rad jetre (vidjeti dio „Mjere opreza“). Istodobna uporaba se ne preporučuje. Paracetamol može povećati rizik od povećanja koncentracije kloramfenikola u plazmi. Istodobna uporaba se ne preporučuje. Paracetamol može povećati tendenciju razvoja neutropenije; stoga treba obaviti hematološki nadzor krvi. Ne preporučuje se istodobna uporaba dok se ne osigura liječnički nadzor.. Smanjuje klirens paracetamola, pa dozu paracetamola treba smanjiti kada se koristi kombinacija s probenecidom. Istodobna uporaba se ne preporučuje. Višekratno korištenje paracetamola duže od jednog tjedna povećava antikoagulacijske učinke. Pojedinačne doze paracetamola nemaju značajan učinak.. Propantelin ili drugi lijekovi koji usporavaju pražnjenje želuca Ovi lijekovi usporavaju apsorpciju paracetamola; brzo ublažavanje boli može se usporiti i oslabiti. Metoklopramid ili drugi lijekovi koji ubrzavaju pražnjenje želuca Ove aktivne tvari ubrzavaju apsorpciju paracetamola, povećavaju učinkovitost, a također ubrzavaju pojavu analgetskog učinka. Smanjuje apsorpciju paracetamola; prema tome, kolestiramin se ne smije uzimati unutar 1 sata nakon uzimanja paracetamola, ako je potrebno postići maksimalan analgetski učinak. Kombinacija kofeina sa: Tablete za spavanje (npr. Benzodiazepini, barbiturati, antihistaminici itd.) Istodobna primjena može smanjiti hipnotički učinak ili izazvati antagonizam antikonvulzivnih učinaka barbiturata. Stoga se istodobna uporaba ne preporučuje. Ako je potrebno, ova kombinacija može biti učinkovitija ako se uzima ujutro.. Povlačenje kofeina povećava koncentraciju litija u serumu, budući da se bubrežni klirens litija može povećati kofeinom. Ako prestanete koristiti kofein, možda ćete trebati smanjiti dozu litija. Istodobna uporaba se ne preporučuje. Bolesnike s alkoholom koji se oporavljaju liječenjem disulfiramom treba upozoriti da treba izbjegavati kofein kako bi se izbjegao rizik pogoršanja sindroma povlačenja alkohola uzrokovanog kardiovaskularnim i cerebralnim uzbuđenjem. Supstance tipa efedrin Takva kombinacija može imati povećan potencijal za razvoj ovisnosti. Stoga se istodobna uporaba ne preporučuje. Simpatomimetici ili levotiroksin Ova kombinacija može pojačati tahikardski učinak kao rezultat sinergističkih učinaka. Stoga se istodobna uporaba ne preporučuje. Istodobna primjena može smanjiti izlučivanje teofilina.. Antibakterijska sredstva kao što su kinoloni (ciprofloksacin, enoksacin i pipemidna kiselina), terbinafin, cimetidin, fluvoksamin i oralni kontraceptivi Povećani poluživot kofeina uslijed inhibicije jetrenog citokroma P-450; stoga bolesnici s oštećenom funkcijom jetre, srčanom aritmijom ili latentnom epilepsijom trebaju izbjegavati uzimanje kofeina.. Nikotin, fenitoin i fenilpropanolamin Smanjite poluživot kofeina. Kroz farmakokinetičke i farmakodinamičke mehanizme kofein povećava razinu klozapina u serumu. Klozapin u serumu treba pratiti. Stoga se istodobna uporaba ne preporučuje.
|